Loona mõisat ootab rekonstrueerimine

1997. aastal renoveeritud Loona mõisa peahoonet ootavad lähiajal uuesti ees ulatuslikud remonditööd.

Keskkonnaameti haldusosakonna peaspetsialist Kristen Dorbek ütles, et rekonstrueerimistööde käigus renoveeritakse peahoone fassaad ja kaitstakse hoone vundamenti sajuvete ja niiskuse eest. Lisaks viiakse elektriküttel olev mõisahoone üle maaküttel baseeruvale keskküttesüsteemile. Märtsi alguseks peaks keskkonnaamet kätte saama projektid, mis antakse üle möödunud sügisest hoone uuele valdajale RMK-le, kes korraldab tööde teostaja leidmiseks riigihanke.

KIK-i nõukogu otsustas 2010. aasta märtsis eraldada Loona mõisa peahoone arendamiseks 1,8 miljonit krooni. Loona mõisa peahoone rentniku MTÜ Loona juhatuse esimehe Maarika Toomeli sõnul valitsevad hoones praegu väga halvad tingimused. Olemasolev elektriküttesüsteem on amortiseerunud ja väga kulukas, peahoone uksed ei pea tuult kinni.

“Tagaruumides lumi sõna otseses mõttes tuiskab uste vahelt tuppa,” rääkis Toomel. RMK hoonete haldamise osakonna juhataja Martin Kõiv tõdes, et keskkonnaametilt sügisel hoonet üle võttes jäi talle silma, et peahoone välisuks on kas valesti mõõdetud või siis on see hiljem nii kohutavalt kokku kuivanud, et isegi valgus paistab läbi. “Sealt, kust valgus läbi paistab, sealt tuleb läbi ka tuul,” sõnas Kõiv.

Kehva ehituskvaliteeti kohtab Kõivu sõnul aga peaaegu kõigi keskkonnaametilt RMK valdusesse tulnud hoonete puhul. “Need omaaegsed ehitustellimused ja järelevalved ei ole olnud väga heal tasemel,” tõdes ta.

Print Friendly, PDF & Email