Ekspert soovitab Pöide kiriku külastajatele sulgeda

Ekspert soovitab Pöide kiriku külastajatele sulgeda

ENNE JA NÜÜD: Vasakul pildil Pöide kirik aastal 1936. Praeguseks on uhkest hoonest järele jäänud vare.
Fotod: Arhiiv

Muinsuskaitsemeti tellimusel värskelt valminud ülevaatusakt soovitab katuse avariilisele olukorrale viidates Pöide kiriku pikihoonet mitte kasutada ja sissepääsu hoonesse sulgeda.

Akti koostanud Rändmeister OÜ projekteerija Ain Pihl tõdeb, et võrreldes katuse restaureerimisprojekti koostamise aegse seisukorraga 2004. aastal on katuse kandekonstruktsioonide seisukord tänaseks oluliselt halvenenud. Katusest läbisadanud vihma ja lume tõttu on võlvid läbi vettinud ja võlvidel vohab rohevetikas. Külmaga kaasnev paisumine lagundab aga võlvi müüritist ja viimistlust.

Ain Pihl on seisukohal, et kui avariilises olukorras katusega midagi tõsist ette ei võeta, on edaspidi mõttekam kogu kandekonstruktsioon uuega asendada. Kuni katuse restaureerimistööd viibivad, soovitab Pihl vihmavee läbijooksud likvideerida ja purunenud katusekivid asendada tervetega. Oma sellekuisel istungil arutab Pöide kiriku tulevikku Pöide vallavolikogu, kes tõenäoliselt teeb kiriku kui riikliku kultuurimälestise avariilise seisukorra pärast pöördumise kultuuriministeeriumile, EELK Pöide Maarja kogudusele ja EELK konsistooriumile.

“Tahame saada nende ametlikku seisukohta kiriku tuleviku ja meetmete kohta, mida kavatsetakse võtta,” ütles Saarte Häälele Pöide vallavolikogu esimees Koit Kelder, kelle hinnangul võivad praeguse olukorra jätkudes olla kirikust ühel heal päeval alles vaid varemed. “Valla huvi on, et mälestis vähemalt tänasel kujul säiliks, sest kui võlvid sisse kukuvad, siis neid enam üles ei laota,” ütles Kelder. “Kui me täna ei leia raha katuse parandamiseks, siis ammugi ei leia me seda katuse ja võlvide tegemiseks tulevikus.”

Kaks aastat tagasi valminud Pöide kirikukompleksi arengukontseptsioon nägi ette Pöide kirikukompleksi taastamistöid ja selle avamist 2013. aasta suvel atraktiivse turismiobjekti ja populaarse kontserdipaigana. Raha kiriku kordategemiseks on küsitud Norra finantsabist, kultuuriministeeriumilt ja pühakodade programmilt, kuid seni tulutult. Kultuuriminister Laine Jänes ütles novembris BNS-le, et halvas seisukorras unikaalse Pöide kiriku kordategemiseks lähiaastatel raha ei ole. Ühe võimalusena nägi minister raha taotlemist Euroopa Liidu 2014–2020 finantsperioodi rahast.

Print Friendly, PDF & Email