Saaremaa lehmad on elutöö edetabelis kõrgetel kohtadel

Saaremaa lehmad on elutöö edetabelis kõrgetel kohtadel

VETERAN ORJA: Hea tervise ja sõbraliku loomuga veterani peetakse farmis nagu lemmiklooma, keda kõik silitamas käivad.
Foto: Egon Ligi

Jõudluskontrolli keskuse avaldatud 2010. aasta jõudluskontrolli tulemuste pingereas teevad saarlaste lüpsilehmad seekord ilma suurima eluea piimatoodanguga lehmade arvestuses.

Eesti punase tõu arvestuses asetseb Kärla vallas tegutseva Saare Farmer OÜ lehm Orja 75 361 kilogrammiga neljandal kohal ja Kõljala POÜ lehm Soki 70 965 piimakiloga seitsmendal kohal. Eesti maakarja arvestuses on Kaarma taluniku Liia Sooääre lehm Ürdi 59 810 kiloga teisel kohal ja samale talunikule kuuluv Ürsi 50 008 kilogrammiga kuuendal kohal.

Tänapäeva intensiivse tootmise juures, kus lehma eluiga mõõdetakse viie-kuue aastaga, on märtsi lõpus 18-aastaseks saav Orja üsna suur haruldus. Päevas 10 liitrit piima andev Orja ei ole lüpsinäitajate poolest küll enam oma parimate päevade tasemel, kuid hea tervise ja sõbraliku loomuga veterani peetakse farmis nagu lemmiklooma, keda kõik silitamas käivad.

Saare Farmeri juht Ülar Tänak ütles, et kui teised loomad on aedades kinni, siis Orja jalutab farmis vabalt ringi. Samas teab ta väga hästi oma kohta ja on alati valmis käsu peale sinna minema. Kurjustamist peab Orja aga solvavaks ning see ajab teda puristama ja puhuma. Eakas lehm elab praegu poegimisfarmis, sest Kärla ühistu uude lauta ei tahtnud ta minna. “Pani ennast põlvili ja keeldus minemast ja siis ta jäetigi vanasse lauta,” rääkis Ülar Tänak.

Tänaku sõnul Orjat lihakombinaati ilmselt ei saadeta. “Elab niikaua, kui elab ja läheb niimoodi vaikselt looja karja, sest kuidas sa võtad sellise vanuri ja lased ära tappa,” arutles ettevõtte juht. Lüpsilehmade “elutöö” edetabelis kuuendal kohal olnud 12-aastane Kõljala ühistu lehm Soki läks selle aasta algul aga karjast välja. “Vanus tegi oma töö, ta jäi väga haigeks lõpus ning olime sunnitud ta ära saatma,” ütles Kõljala ühistu juht Tõnu Post.

Posti sõnul on enam kui kümne aasta vanuseid lehmi küll vähe, kuid ikkagi leidub. “Mõni lehm on sellise erilise saatusega. Igas karjas on selliseid lemmikloomi, kellega on tekkinud eriline side ja kellele piltlikult öeldes antakse mõni asi andeks ja kes jääbki karja sellepärast, et ta on eriline sõber sulle ja selline tore loom,” rääkis Post, lisades, et mõni loom hakkab silma juba vasikast peast ja sa tead teda kuni tema elu lõpuni välja. Tõnu Post märkis, et Soki oli üldiselt terve loom, kes andis palju järeltulijaid ja korralikult piima.

Jõudluskontrolli keskuse esmaspäeval avaldatud suurima eluea piimatoodanguga lehmade edetabelis on Eesti punase karja lehmade seas esikohal Jõgevamaal tegutseva Laiuse POÜ lehm, kes on 11,5 eluaasta jooksul andnud 88 344 kilo piima. Eesti holsteinide seas on esikohal kaks aastat vanem Lali (104 619 kg) Selja osaühingust Pärnumaalt ja Eesti maakarja hulgas 13,5-aastane Nanna Valgamaalt Leili Lüüsi talust.

Print Friendly, PDF & Email