Laadla pood vajab jätkamiseks valla tuge (8)

Laadla pood vajab jätkamiseks valla tuge

SAAB JUURDEEHITUSE: Detsembris alustati MTÜ Reinuldi eestvõtmisel Laadla poe kõrvale külakeskuse rajamist.
Foto: Aare Laine

Torgu vallavolikogu läinud nädalal toimunud istungil olid ühe päevakorrapunktina arutusel toetuse taotlused kohalikelt ettevõtjatelt. Teiste seas taotles rahalist tuge ka OÜ Sõrlin juhatuse esimees Jone Koppel Laadla kaupluse tegutsemise jätkamiseks.

Valla ainsa poega jätkamiseks vajab kauplusepidaja kauba transpordikulude osalist kompenseerimist aasta jooksul 250 eurot kuus. Volikogu liige Kaupo Vipp palus OÜ Sõrlin taotluse osas sõna, kuna ainsa kaupluse kadumine Torgu vallast rahapuuduse tõttu mõjutaks kindlasti pea kõiki valla elanikke.

“Eks olukord on sarnane nagu paljudes teistes maapoodides, aga siin teeb asja hullemaks see, et kui mujal toovad tootjad kauba poodi kohale, siis siin mitte. Kuna vallas on püsivalt vähe elanikke, on kaubakogused samuti väiksed, kuid asukoht linnast kauge, seega kaupa kohale ei tooda,” selgitas Kaupo Vipp Saarte Häälele.

Nõuded kauba säilivusele on aga samasugused kui igal pool mujal. “Inimene tahab ju värsket kaupa saada,” tuleb Vipi sõnul kaup poepidajal endal Kuressaarest kohale vedada. See tähendab aga pidevalt 50 kilomeetri pikkust sõitu linna ja sama palju ka tagasi. Seni omaniku patriotismitunde najal püsiva Laadla poe tegevus on paljude kohalike jaoks jätkuvalt ainus võimalus igapäevase esmatarbekauba hankimiseks. “Seega on siin olukord natuke kehvem kui mujal,” tunnistas ta.

Vipi hinnangul oleks kujuteldamatu, et Sääre otsas elavad inimesed, kelle hulgas on palju eakaid, peaksid poodi sõitma mõnda teise valda, kuna buss käib sealkandis üliharva. “Ja kui inimesel autot ka pole, siis polegi midagi teha,” tähendas ta. Kaupo Vipp tunnistas, et võttiski volikogus just seetõttu sõna, et rõhutada poe vajalikkust vallas. “See kauplus on meil ju natuke rohkem kui lihtsalt kauplus. Ta on ka n-ö kultuurikeskus, sotsiaalse suhtlemise koht. Kui see ära kaoks, oleks asi ikka üsna hull,” nentis volikogu liige. Ta lisas, et vald on tegelikult varemgi Laadla poe tegutsemist toetanud, kuid see oli mõne aasta eest.

Vahepeal kadus toetamine aga rahapuudusel ära. “Nüüd muutus olukord poe jaoks kriitiliseks 2008. aastal. Poe omanik rääkis, et ta ei suuda enam puhtfüüsiliselt poodi pidada ega tule ots otsaga kokku,” ütles Vipp. Seepeale korraldati vallas Vipi sõnul rahvaküsitlus ja 200 inimest kinnitas, et Laadlasse on poodi siiski väga vaja. “Siis tundis ka poe omanik, et pole nii lihtne lõpetada midagi. Hingega on ta ju asja juures,” märkis volikogu liige.

Kaupo Vipi sõnul oli seekordsel volikogu istungil eelarve esimene lugemine, mistõttu OÜ Sõrlini avaldus lükati edasi järgmisele vallavolikogu istungile. “Mulle tundub isiklikult, et järele mõeldes sai volikogu aru küll, et kauplusele on toetust vaja. Volikogu ülesanne on ju tagada kohaliku elu toimimine. Eks ta raske ole kõigil, aga tuleb pingutada,” oli Vipp toetuse andmise osas vähemalt praegu veel optimistlik.

Print Friendly, PDF & Email