Valter Nuum naerutas merekultuuriseltsi liikmeid

Valter Nuum naerutas merekultuuriseltsi liikmeid

TÄNU PAJATUSTE EEST: Saaremaa merekultuuri seltsi esimees Rein Sepp (paremal) andis oma endisele kolleegile kohtumise lõppedes tänutäheks merekultuuri seltsi logoga tassi.
Foto: Aare Laine

Sõrvest pärit elupõlise meremehe Valter Nuumi mahlaka huumoriga vürtsitatud pajatused elust enesest tõid Saaremaa merekultuuri seltsi liikmeil laupäeval ülikoolide keskuse saalis naeru näole.

Juba poisikesena koduranna vetes mereristsed saanud ja mitukümmend aastat kalalaeva kaptenina merd sõitnud Valter Nuum meenutas ennesõjaaegset elu kodukülas, punaväelaste tulekut, nendega merel käimist ja kalapüüki nii koduvetes kui ka Angolas. Pensionipõlve pidava kunagise kapteni pajatustega haakusid tema Saare Kaluri kolhoosi aegsete kolleegide jutud. Rein Sepp, Uno Käärid, Lembit Uustulnd, Arvi Prei ja Ülo Roos kaevasid mälestustelaekast välja naljakaid tõsieluseiku, mis tollast aega iseloomustasid.

Lopsakates värvides kirjeldati saarlastest kalameeste tööd ja elu Angolas ja kalurite viibimist Las Palmases. Mõnigi kord tundsid Saaremaa meremeeste vastu toona kõrgendatud huvi N. Liidu piirivalve ja KGB. Laevas tegid aga meeskonnaliikmetele vahetevahel meelehärmi pika sabaga neljajalgsed elukad. Ühe reisi ajal sai Valter Nuum oma kajutikaaslaseks suure musta roti. Kapteni ja roti sõbralikud suhted kestsid seni, kuni meremees avastas, et uus “sõber” on pintslisse pistnud tema sandaalide rihmad. Kajuti peremees seadis seejärel üles lõksu. See aga jõulist ja nutikat elukat ei pidanud. Rott sai mehaanilisest riistapuust jagu, lõhkudes selle lausa pilbasteks.

“Ta oli nii tark loom, kes arvas, et ju see lõks oli laevamehaaniku vaimusünnitis. Igatahes minu kajuti jättis ta pärast puutumata ja tegi mehaaniku kajutis puhta töö,” jutustas kapten Nuum. Valter Nuumiga ühes laevas sõitnud Uno Käärid mängis kapteni õhutusel aga ookeanil merilõvidele akordioni. “Küll oli neid loomi siis vahva vaadata. Nad tegid piruette nagu tsirkuses,” maalis vana merekaru kuulajaile pildi. Juttu tehti ka saarlaste “ärilisest” tegevusest. Angolas said meie meremehed ühe niidirulli eest näiteks kilo väärt kohviube, taskulambipatarei eest ämbritäie tomateid jne.

Nii nagu meremeestel kombeks, külastasid ka Saaremaa laevamehed võõramaa kõrtse, kus pärast kangema kraami pruukimist satuti vahel päris kummalistesse situatsioonidesse. Valter Nuumi ja teiste meeste mahlakaid meenutusi mõnekümne aasta tagusest meretööst saab kuulata Kadi raadio saates “Külavahelood” eeloleval laupäeval kell 8 ja pühapäeva hommikul kell 9.

Print Friendly, PDF & Email