Saaremaa piimatööstuse juustueksport kasvas tublisti (lisatud video!) (4)

Saaremaa piimatööstuse juustueksport kasvas tublisti (lisatud video!)

PÕHJUS RÕÕMUSTAMISEKS: Otsus hakata juustu Venemaale eksportima on end ära tasunud. See teeb meele rõõmsaks nii piimatööstuse peatehnoloogil Anne Lipul kui ka juhatuse esimehel Andi Saagpakul.
Foto: Egon Ligi

Läinud aasta oli juustu- ja võitootja Saaremaa piimatööstuse jaoks ääretult positiivne. Mullune käive oli neil 233,3 miljonit krooni ehk 14,9 miljonit eurot ja käibe kasv 27,6 protsenti.

Eksporditavat juustukogust suurendas piimatööstus 2009. aasta 789 tonnilt 2010. aastal 1275 tonnile, mis teeb ekspordi mahuliseks juurdekasvuks koguni 62 protsenti. Saaremaa piimatööstuse juhatuse esimehe Andi Saagpaku sõnul on nii suure kasvu peapõhjuseks turusituatsiooni muutus.

“Meie ekspordituru Venemaa ja sealsete tarbijate huvi ja vastuvõtlikkus Eesti piimatoodete vastu on märgatavalt suurenenud. Ostetakse stabiilset kvaliteeti ja Saaremaa ökoloogiliselt puhtast toorainest toodet,” rääkis Saagpakk. 90% Venemaale eksporditavast juustust on Tilsiteri tüüpi juust ehk tarbijale tuntud Saare leet. Lisaks läheb Venemaal hästi kaubaks ka suitsutatud juust, mis eesti keeles kannab nime Kuldne Euroopa. Suitsujuust läheb lisaks Venemaale kenasti müügiks ka Lätis ja Soomes.

Investeering tasus ära

Kiire kasvu põhjuseks on Saagpaku sõnul ka see, et 2008. aastal sai piimatööstus ühele poole väga suure investeeringuga. Sisuliselt sai kogu põhitootmine täiesti uue kesta, seadmed ja põhimõtted. 2008. aasta lõpul tuli välja esimene tootepartii ja kogu 2009. aasta oli n-ö kasvatamise aeg.

“Ja tootmine läks üles, sest kui varem olime sunnitud oma piima ära müüma teistele tööstustele, siis nüüd pole alates eelmisest aastast mitte üks tilk piima saarelt välja läinud,” on kogu kohalik piimatoodang läinud Andi Saagpaku kinnitusel kohapeal ümbertöötlemisele. Investeeringuid tehti viie miljoni krooni eest ja kui see sellist kasvu kaasa poleks toonud, oleksid kulutused tema sõnul tühja läinud.

Siseturul kasvas Saaremaa piimatööstuse juustu müük aga 15% võrra ning sellele aitasid kaasa pikki aastaid pealinnas tegutsenud tütarettevõtte Pinus head müügitulemused olukorras, kus jaekaubanduses ja logistikas olid tagasilöögid. Kõige paremini lähevad Saagpaku sõnul Eestis kaubaks Hollandi leibjuust ja Saare juust.

Tootmine edukam kui mandril

Saagpakk nimetas ettevõtte käibekasvu põhjuseks ka piimahinna tõusu ja piimatootmise kasvu möödunud aastal. “Kui tervikuna oli Eestis piimatootmise kasv ühe protsendi ümber, siis Saaremaal kasvas see 4,6 protsenti. See tähendab, et meie piirkonnas on põllumajandustootmine edukam kui mujal,” nentis ta ja lisas, et ühistulise ettevõtlusvormina on piimatööstusel huvi tootmisse minevate piimakoguste suurendamise vastu.

Käesoleval aastal on Saaremaa piimatööstusel Saagpaku sõnul plaanis mitmeid investeeringuid nii toote kvaliteeti kui ka pakenditesse.

Print Friendly, PDF & Email