Orissaare pesumaja on tegutsenud kümme aastat (6)

Orissaare pesumaja on tegutsenud kümme aastat

MUST PESU SISSE, PUHAS VÄLJA: Operaator Ahto Saabas on meister iga töö peale.
Foto: Aare Laine

Helistades kolmapäeval Orissaare pesumaja numbrile, küsisin hakatuseks, kas firma ka suuremas koguses rõivaid pesemiseks vastu võtab. “Kui suur see kogus on?” päris pesumaja juhataja. Pakkusin, et umbes paarsada kilo. “Jaa, see pole ju suur kogus,” sain positiivse vastuse.

Tegelikult ei tahtnud ma Orissaare pesumajja hilpugi viia, aga ettevõtte töömahust ülevaate saamiseks sobis lehemehel niimoodi pärida küll. Üllatus tuli telefonikõne lõpus, kui vestluskaaslase nime küsisin. “Toimi Tamm,” kõlas vastus.

“Toimi… Kas tõesti üks Muhu karmoskaduost, keda olen kümneid kordi näinud mängimas nii Muhu saarel kui ka Saaremaal? Koos Luule Tarvisega esinesid nad mõni aasta tagasi mihklipäeval meie lehe korraldatud aasta põllumehe väljakuulutamisel Jürna turismitalus Upal. Ja alles see oli, kui elasin Lõõtsmoorikute lustlikele pillilugudele kaasa Muhu põhikooli aulas folklooriansambli Ätses 25. sünnipäeval,” taastasin mälusagarais hetki, millal olen muhulasest pillinaise mängule aplodeerinud.

Nii see on. Saarlastele, muhulastele ja ka mandrirahvale tuntud rahvapillimängija Toimi Tamm on ka ettevõtja. Ida-Saaremaa ainsa pesumaja omanik ja juhataja võttis piltlikult öeldes härjal sarvist 2000. aastal.

“Tööd oli vaja teha. Töökohtadega läks kitsaks ja nii ma siis otsustasingi Orissaares pesumaja avada. Meie kandis pole kusagil ühtegi pesumaja olnud. Sain Orissaare Soojuselt vana katlamaja osta. Tegime remondi ja nüüd on selles hoones juba kümme aastat pesumaja olnud. Ega ma midagi suurt ja võimast teha tahtnudki. Tähtis on, et see rahuldab piirkonna elanikke ja ettevõtjaid ning saan ise ära elada,” jäi Toimi Tamm firma loomisest rääkides tagasihoidlikuks.

Esimesed kliendid olid nii firmad kui ka eraisikud. “Sain kohe paar püsiklienti. See andis kindlustunde. Tasapisi klientuur kasvas. Turismitalud tõid suvekuudel üsna palju pesu. Üldse on suvel töö maht palju suurem kui talvel,” märkis Toimi Tamm.

Varem aedniku, postiljoni, kalatöötleja ja lüpsjana töötanud ning muidki ameteid pidanud Toimi tegi enne ettevõtjaks hakkamist üsna palju turu-
uuringuid, saamaks teada, kas üldse tasub Orissaares pesumaja avada. Saanud positiivse vastuse, hakkas tragi naine asjaga pihta.

“Eks ma ikka uurisin üsna palju igasuguste pesumajade tegemisi. 2000. aasta kevadel alustasin ja pärast maja remonti sügisel läks oktoobris tööks lahti. Alguses ostsin vaid ühe masina, kuivati ja triikimislaua. Nendega sain hakkama. Töötasin nii päeval kui öösel, rohkem isegi öösel, sest öösel oli elekter odavam. Laen tuli tagasi maksta. Nüüdseks on see ammugi tasutud.
Alustamiseks sain ettevõtluse arendamise keskusest ka 10 000 krooni toetust. Praegune töömaht on jõukohane, suurendamisele pole mõelnud,” rääkis ettevõtja. Praegu läheb ettevõttel normaalselt. Pesumajal on oma püsikliendid. Orissaares pestakse Saaremaa Laevakompanii parvlaevade meeskondade, Kallemäe kooliinternaadi ja Püharisti külalistemaja voodipesu.

Suureks plussiks peab Toimi Tamm pesu õues kuivatamise võimalust. Peamiselt praktiseeritakse seda suvekuudel. “See on pesule väga hea ja klientidele meelepärane. Päikesepaistel kuivanud pesule jääb hea värske lõhn juurde,” toonitab Toimi.

Klientidega pole firmajuhil arusaamatusi olnud. Mõnikord võtab aga pesemiseks toodud must pesu toimeka Toimi pead vangutama: “Kui padjapüüriga on poonitud öökappi, siis arvake ise, kas see läheb pesus puhtaks või mitte – need triibud ei tule ju kuidagi pealt ära, aga püür peab valge olema…”

Toimi kiidab soomlastest turismitalude omanikke, kellega kohe alguses hea klapp tekkinud. Orissaare sadamasse sisse sõitnud purjetajadki toovad tihti oma rõivad pesumajja pesta. Oma klientide paremaks teenindamiseks ei pea ettevõtte omanik paljuks ise kas Kallemäele või Muhusse riidekraamile järele sõita. Puhta ja triigitud pesu viib Toimi Tamm omanikule kas koju või firmasse lisateenuselt tasu võtmata. Pealegi on Orissaare pesumajas teenustasu palju väiksem kui näiteks Kuressaare omades.

“Vahel on tulnud teha lausa kiirteenust. Kõik on ju enam-vähem tuttavad ja kui turismitalu omanik helistab, et tahab pesu kahe või kolme tunni pärast juba kätte saada, sest ootamatult saabunud külalistele pole puhast voodipesu anda, siis saame ka sellise kiirtööga hakkama,” rääkis pesumaja juhataja.

Pesumasinate remondiga on Toimi ise edukalt hakkama saanud. Tõsi küll, praegu kutsub ettevõtja vajaduse korral masinaid parandama ühe kohaliku kohusetundliku tehnikamehe.

Ettevõtluseks võib pidada pillimängugi

Kõljalas Kaali järve vahetus läheduses sündinud ja kasvanud Toimi hakkas juba tüdrukutirtsuna venna lõõtspillist lugusid välja võluma. Muhusse kolides moodustasid nad Luule Tarvisega nõutava duo, keda kutsuti tihti pidudele tantsuks mängima.

Enne masu maksti muusikuile firma- või pulmapidudel päris korralikult. Viimasel ajal pole populaarset Muhu duot suurtele pidudele esinema kutsutud. Möödunud suvel kaasas Toimi rahvapilliansamblisse ka oma tütred Tiina ja Reeda ning veel ühe kohaliku kitarristi. Orissaarest lisandus Vaike Veliste, kes annab hüva nõu ka juhendajana. Bänd sai nimeks Lõõtsmoorikud.

Print Friendly, PDF & Email