Jaanuari lumest on pool läinud

Jaanuari lumest on pool läinud

JAANUAR 2011: Päikeseloojang Lõmala sadamas.
Foto: Egon Ligi

Eelmise kuu esimestel nädalatel tuli aina uusi teateid Saaremaa mõõtmiskohtade absoluutsetest lumerekorditest. Nüüdseks on Uue-Lõve 71 cm sulanud soojapoolsemate ilmadega 43 cm peale.

Uue-Lõve lumerekord oligi eelmise kuu kõige kuumem ilmauudis. Ülejäänud ilmanäitajad jäid “Harju keskmise” piiresse, teatas Saarte Häälele Külli Loodla Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudist (EMHI). Sõrves oli keskmine õhutemperatuur –1,3 kraadi, mis on ka täpselt normi mõõt. Eelmisel aastal oli ilm 6 kraadi jahedam. Vilsandil oli keskmine –1,1 ja Roomassaares –2,3 kraadi.

Minimaalsed õhutemperatuurid kõikusid erinevates mõõtmiskohtades 10–15 külmakraadi vahel ja maksimumid küündisid juba paar kraadi üle nulli.
Päikesepaistet oli enim Roomassaares, 42 tundi. Vilsandil tunni võrra vähem ja Sõrves paistis päikest 33 tundi. Lund jagus möödunud kuul igale poole. Sõrves oli lumikate kõige paksem 7. jaanuari hommikul, keskmiselt 26 cm. Sarnaselt Sõrvega oli Vilsandil kõige paksem lumikate 7. jaanuari hommikul – 23 cm. Ruhnus oli kõige enam lund – 34 cm – 27. ja 28. jaanuaril.

Kõige paksem lumikate oli Uue-Lõvel, kus lumikatte keskmine paksus oli kuu jooksul 44 kuni 71 cm. Kõige rohkem oli lund 7. ja 8 jaanuaril, mil lumikatte keskmine paksus oli 71 cm, see on selle vaatluskoha jaoks nii jaanuari- kui talverekord. Eelmine jaanuarikuu rekord oli 54 cm (31.01.1982) ja talve kõige paksem lumikate on olnud 64 cm (2.02.1982).

Veebruar on alanud kõvade tuulte ja vihmamaigulise ilmaga. EMHI ennustab, et veebruar tuleb tavalisest soojem, kuid tugevate tuultega. Ilma määravad sageli läänetsüklonid või nende lohud, mis ületavad Skandinaaviat ja Läänemeremaid. Valitsevad edelatuuled toovad Atlandilt sadusid ja suhteliselt sooja õhku.

Ilm on sageli tuuline, aeg-ajalt muutuvad tuuleiilid väga tugevaks. Kõige soojemat ilma on oodata kuu esimeses ja viimases kolmandikus. Üldise sooja ilma foonil võib ette tulla ka ilma lühiajalist külmemaks minekut. Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb tõenäoliselt kõrgem kui norm, mis jääb –2,1 ja –6,2 kraadi vahele. Sademete hulk on normilähedane, kohati ka suurem (veebruarinorm on 23–42 mm).

Print Friendly, PDF & Email