Raamatututvustus Müüritoksijad (1)

Raamatututvustus Müüritoksijad

 

Neil päevil lugesin ilmunud uudiskirjandusest ühte raskesisulist, kuid kultuuri allhoovusteni ulatuvat, kahe venna poolt vastastikku kirjutatud kirjadest kokku pandud raamatut. Kirjad, mis on kirjutatud ajavahemikus 15.04.1983–29.09.1986 – Juri Andropovi, Konstantin Tšernenko ja Mihhail Gorbatšovi valitsemisajal, KGB tuntud, pisut lihvituma võrgustiku haardes, kajastavad kahe ühest perest pärit haritlase eluvõitlust ja mõttemaailma siin- ja sealpool okastraataeda.

Avameelses raamatus avaneb kaheksakümnendate aastate esimesel poolel veel jätkuv tungleva inimvaimu jõhker piiramine stagneerunud Nõukogude võimu poolt. Nägemise ja kuulmise sulgemiseks rajatud kõrgeid müüre aga toksitakse. Seesama inimlik kultuurivaimu tung vabadusele murendas totaalset süsteemi visalt nagu tõusev veevool lammutab paisutamme.

Üks autoritest elab ja töötab meie kõrval

Kõnealusele raamatule tähelepanu juhtimine on eelkõige ajendatud sellest, et üks kirjade autoritest Olavi Pesti (sündinud 1950) elab ja töötab meie kõrval, siinsamas Kuressaare linnas Saaremaa muuseumis. Varsti juba nelikümmend aastat. Ta nimetab ennast provintsiharitlaseks. See määratlus pole päris täpne. Pigem on ta provintsi valgustav ja eneseteadvust äratav ajaloolane ja kultuuritegelane, kelle taolistest tunneme suurlinnastumise oludes ääremaal alatasa puudust.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

 

Print Friendly, PDF & Email