Üleskutse: Võtke aega eurohindadega harjumiseks ja rahaasjade planeerimiseks (1)

Swedbanki eraisikute teabekeskus soovitab varuda ostude planeerimiseks aega varasemast pisut enam. Kuna müntidega arveldamine ja varasemast palju väiksemate hindadega harjumine võtab aega, on tark teha ostetava osas plaanid juba kodus, koostada ostunimekiri ja seada poeskäiguks kululimiidid, et mitte avastada end olukorras, kus raha, mida väikeste hindade tõttu enam näis olevat, ühtäkki ootamatult otsa on saanud.

Abiks on pere eelarve koostamine, mis võimaldab kuludel jooksvalt silma peal hoida. Eelarvestamise juures tuleb aga harjuda kirja panema ka sentides kulusid. Kui ümardate tehtud kulutused täiseurodeni, läheb tegelikult terve hulk raha kaduma ja eelarve saab ebatäpne. Sujuvat üleminekut uuele rahale toetab ka kaubandusvõrk, kus hindu näidatakse nii kroonides kui ka eurodes juuni lõpuni. Siiski tuleks aegsasti hakata harjutama end vaatama hinda eurodes, et juulikuus ilma abistavate kroonihindadeta mitte hätta sattuda.

Üldiselt soovitatakse poes kaardiga tasuda, et müntidega arveldamist võimalikult palju vältida, vähemalt euroga harjumise perioodil. See on tõepoolest mõistlik, ent selles peituvad omad ohud. Kaardiga maksmine kiirendab poes tasumise protsessi, kuid ikkagi on mõistlik varuda aega ostude planeerimiseks ja ostutšekkide ülevaatamiseks, sest kaardiga makstes tundub, et raha kulub vähem ja oht ülekulutamiseks on suurem. Ka tasub kaupade võrdlemisel tähelepanu pöörata liitri ja kilo hinnale. Nii saab selgeks, kas soodsana reklaamitud kaup seda ka tegelikult on. Lisaks aitab see hinnatõusu ohjes hoida – tarbija saab n-ö jalgadega hääletada, jättes kallima kauba ostmata.

Eraldi oluline teema on eurode väärtuse selgitamine lastele. Algkoolilapsel on tõenäoliselt keeruline aru saada sellest, et sentidel on nüüd suurem ostujõud. Et laps mõistaks paremini, mida ta edaspidi uue raha eest saab, võiks raha väärtust selgitades siduda seda konkreetsete objektidega – näiteks 1 euro eest saab kaks jäätist, 2 euro eest aga juba lõunasöögi. Suuremaid lapsi tuleks õpetada kulude üle arvestust pidama internetipanga abiga ja juhendada neid kaardiga maksmisel, nii muutub raha liigse kulutamise ja kaotamise risk palju väiksemaks.

Piret Suitsu,
Swedbanki eraisikute teabekeskuse juht

Print Friendly, PDF & Email