Saastekvoodi rahad soojustavad Kuressaares haigla ja linnateatri

Valitsus kiitis eilsel istungil heaks riigi kasutamata saastekvoodi müügi Jaapani konglomeraadile Sumitomo Corporation kogumahus 1,6 miljonit saastekvoodi ühikut.

Ühtekokku 106 väljavalitud objekti hulgas saavad energiasäästlikuks ka Kuressaare haigla – kus kavas olevad renoveerimistööd on ühed suuremahulisemad Eestis –, Kuressaare Linnateater, Kärla põhikool ja Kärla spordihall, Pärsama lasteaed-hooldekodu ning Orissaare perearstikeskus.

SA Kuressaare Haigla juhatuse esimees Viktor Sarapuu rahasummast, mis aitab haiglat soojapidavaks teha, veel rääkida ei tahtnud, kuid uudis oli tema jaoks väga rõõmustav. “Kuressaare haigla on seda toetust tõesti taotlenud ja meil on väga hea meel, et seda aktsepteeriti,” sõnas Sarapuu. Tema sõnul on energiasäästu tagamiseks saadud toetus igati kasulik nii haigla patsientidele kui ka töötajaskonnale. “Lisaks jääb seeläbi rohkem ressursse alles raviprotseduuride jaoks,” leidis ta.

Ka Kuressaare Linnateatri direktor Piret Rauk oli uudisest kuuldes üsna sõnatu. “See oli küll absoluutselt oodatud,” rõõmustas ta ja avaldas lootust, et täpsem info toetussumma kohta jõuab vabariigi valitsuselt peagi ka temani. Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär kuulis uudist samuti Saarte Häälelt ja tunnistas, et seda on väga tore kuulda. “Kindlasti on see Orissaare valla jaoks vajalik, sest iga ühiskondliku hoone soojapidavus on meie jaoks väga oluline,” märkis ta.

Põlluääre sõnul oodanuks vald kindlasti rahastust ka gümnaasiumile, kuid nad oskavad õnnelikud olla iga rahasumma üle, mis eraldatakse. “Summa on 14 124 eurot (221 000 kr), mis iseenesest ei ole suur, kuid selle raha eest saame vahetatud aknad, korda küttesüsteemid, viia kogu maja kaugküttele ja tehtud vajalikud ventilatsioonitööd,” lisas Orissaare vallavanem.

Leisi vallavanema Ludvik Mõtlepi sõnul on Pärsama lasteaias kavas hoone välispiirete soojustus koos uste ja akende vahetusega. “Hooldekodu osa oleme oma vahenditest soojustanud juba kahel eelneval aastal, nüüd soovime korda teha lasteaia osa,” ütles Mõtlep. Vallavanem lisas, et Leisi vald on toetuse saamiseks esitanud ka Pärsama kultuurimajale alternatiivse küttesüsteemi ehituse taotluse, et viia praegune lokaalkatlamaja üle maa-soojuspumpküttele.

Lisaks neile kuuele objektile on varasemates voorudes toetus määratud veel 13 objektile üle Saaremaa. Tegemist oli järjekorras kolmanda toetuspaketiga, mis on peamiselt mõeldud kohalike omavalitsuste hoonetele.

Kultuurihooned saavad soojaks
Lisaks Salme kultuurimajale saavad kvoodirahast soojaks ka Tornimäe rahvamaja ja Orissaare kultuurimaja.
Projekti raames on Tornimäel plaanis katuse soojustamine, avatäidete osaline väljavahetamine, kütte-, ventilatsiooni- ja elektrisüsteemide osaline rekonstrueerimine.
“Ventilatsioon on hoones suht-koht olematu, pidevad probleemid on elektriga, samuti saali vähene valgustus ja küte. Kavas on ka noortekeskuse laiendamine keldrikorruse baasil ning seal on vajalik küte ja ventilatsioon,” ütles Pöide vallavanem Jüri Linde.
Töödega on Linde sõnul plaanis alustada 2012. aasta kevadel, pärast rekonstrueerimisprojektide valmimist ja hangete läbiviimist. Tornimäe rahvamajale eraldati toetust 2,2 miljonit krooni.
Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär ütles, et Orissaare kultuurimaja toetussumma on 147 802 eurot (2 312 600 krooni). “Akende ja välisuste vahetus, ventilatsioonitööd, katuse vahetus ja katusealuse soojustus, küttesüsteemide vahetus,” loetles vallavanem plaanitavaid töid. Viimati remonditi Orissaare kultuurimaja 2006. aastal.

Print Friendly, PDF & Email