Lumi ajab eelarve kallale (5)

Lumi ajab eelarve kallale

RAHANEELAJA: Selleks, et liiklus saaks korralikult toimida, on vaja lund koristada. Selleks, et lund koristada, on vaja raha. Ning kui vaadata Saaremaa lumekaardi eilset seisu, siis läheb seda raha mõnes kohas veel palju vaja.
Foto: Egon Ligi

Mõneski kohalikus omavalitsuses katkub juht enne aastavahetust kahe käega juukseid, kui näeb, et taevaluukidest taas valget lund hakkab langema. Aastataguse detsembriga võrreldes on mõnes kohas lumetõrjeks tänavu välja käidud viis korda suurem rahasumma.

Lumevedu on läinud nii kulukaks, et mõnes vallas plaanitakse juba minna järgmise aasta eelarveprojekti kallale ja hakata lumetõrjeks mõeldud summasid suurendama.

Ei oodanud sellist lund

Kaarma vallavanem Margus Mägi ütles, et ei taha varsti enam lumele mõeldagi. Suures vallas on selle aasta teises pooles maha sadanud lume eest makstud 475 000 krooni. Kui nüüd vaadata, et järgmise aasta eelarvesse on lumekoristuse tarbeks planeeritud 800 000 krooni, siis võib jämedalt arvutades öelda, et sellise sajutempo juures on Kaarma vallal raha märtsi alguseks otsas.

“Ju peab seda numbrit siis eelarve teiseks lugemiseks muutma,” sõnas Mägi just mitte üleliia optimistlikult. Kübetki rõõmsamaid noote pole ka Muhu vallavanema saadetud andmetes ja kommentaarides. “Väga murettekitav teema, kõik rõõm, mis on seotud ilusti ülelaekuva tulumaksuga, jääb üürikeseks,” märkis vallavanem Raido Liitmäe, lisades, et detsembris on lumetõrjele kulunud ligikaudu 300 000 krooni. Kuid see summa kasvab veel – lumekoristus käib ju edasi. Võrdluseks võib öelda, et aasta esimeses pooles (kolm ja pool kuud – toim) kulus 700 000 krooni.

Järgmise aasta kohta arvas Liitmäe, et küllap tuleb samuti seda teed minna, et veel menetluses oleva eelarve ridadelt tuleb lumetõrjeks lisaraha otsima hakata. Praegu on 2011. a eelarvesse plaanitud “lumeraha” vaid 600 000 krooni. “Koostades järgmise aasta eelarvet, uskusime ja lootsime, et nii palju lund kui 2010-ndal ikka sadada ei saa, aga tundub, et saab küll,” tõendas Liitmäe taas kord, et ennustamine on tänamatu töö.

Kõik tuleb teede remondi arvelt

Orissaares on lood veidi paremad. Vallavanem Aarne Põlluäär loodab oma sõnul siiski, et sel aastal saab kuidagiviisi hakkama. Hetkel on novembri ja poole detsembri eest tulnud maksta ca 128 000 krooni. Aasta viimastel päevadel tulevad arved ka detsembri teise poole eest, seega peaks vallavanema kinnitusel teine samasuur summa otsa tulema.

Sügistalviseks hooldeks on raha ette nähtud ligi 320 000 krooni. Põlluäär toonitas, et kuigi vald omadega välja tuleb, on see vaid näiline õnn. “See kõik tuleb teede remondi arvelt, mida sel aastal sai teha minimaalselt,” märkis vallavanem. Oma rahaga tullakse välja ka Kärla vallas. Vallavanem Villi Pihl tõi siiski võrdluseks, et võrreldes eelmise aastaga on summad lausa müstiliselt suuremad. Eelmisel aastal algasid lumesajud poolest detsembrist. Kui siis oli detsembri kulu 42 000 krooni, siis tänavu kulub detsembris 200 000 krooni. Vahe on seega viiekordne.

Valjala vallavanem Kaido Kaasik on öelnud, et Valjala tuleb rahaga selle aasta lõpuni välja. Detsembri keskpaiga seisuga oli Valjalas lumetõrje eest makstud 131 000 krooni. Kuressaare linnas on sel aastal juba agaralt käimas lume linnast väljavedu. Autodega on linna staadioni juurde ja Põduste luhale veetud 25 000 kuupmeetrit lund. Eelmisel talvel viidi ära ligikaudu 150 000 kuupmeetrit.

Abilinnapea Kalle Koovi sõnul on teisel poolaastal lumetõrjeks kulunud oma pool miljonit krooni, aasta viimase dekaadi arved on alles laekumata. Võrdluseks võib tuua, et aasta esimeses pooles kulus 2 miljonit krooni. Selle aasta alguses lumerohkusega hullusti kimpus olnud Torgu vald on jõulukuus suhteliselt lihtsalt pääsenud. Kui jaanuaris ütles sealne vallavanem Tiit Põld, et “tunneleid veel ei ole, aga käigud juba on”, siis eile lausus ta, et kulunud on 70 000 krooni.

Torgu on praegu ka maakonna lumevaeseim koht ning lumesadu algas seal päevi hiljem kui mujal Saare maakonnas. Lumele siiski lõppu ei näi tulevat. EMHI ilmateade pakub lumesadu vähemalt järgmiseks viieks päevaks.

Print Friendly, PDF & Email