Ingli puudutus (4)

Ingli puudutus

JÕULUINGEL: Marii tulek 16 aastat tagasi oli perele küll tõeline katsumus, kuid on õpetanud kõigile headust, sallivust ja armastust.
Foto: Egon Ligi

Marii on mind teinud paremaks inimeseks, ütleb ema Anne. Tema sõnul on Marii muutnud nende pere tugevaks, andnud nii palju mõistmist ja armastust, mida sõnadesse kirja panna ei saa. Kui teised lapsed satuvadki koju tulema torssis tujuga, teeb Marii nendegi meele rõõmsaks ja helgeks. See on nagu ingli puudutus.

Tänavused jõulud on Marii jaoks 16-ndad. Ehkki tüdruku sõnavara on ahtake ja tema liikumine ülimalt piiratud, tunnetab ta emotsioone enda ümber. Ema Anne arvab, et kui Marii oli väike, ega ta siis jõuludest nii palju vast aru saanud kui nüüd. Sest see, kui tema ümber on rõõmsad ja õnnelikud inimesed, avaldab mõju ka talle. Samuti on Mariis jõuluärevus nagu kõigis teistes.

“Tänavu toob jõuluvana Mariile tamburiini,” avaldab Anne, lisades, et Mariile meeldivad väga kõiksugu pillid, mis kõrisevad. Ja muidugi toob jõulutaat Mariile ka kommi, nagu ikka headele lastele.

Päikesekiir

Anne usub, et lisaks meie igapäevasele maailmale on olemas ka teine. Kui Marii tundub kõrvalt vaadates kaastunnet vajav ja haletsust vääriv, siis tegelikult on tal samasugused rõõmud nagu teistel ning need on ehedad.
“Sellised inimesed on nagu päiksekiired, kes soojendavad kõigi südant. Nende tänu ongi nende siiras rõõm ja ehe ootus. Nad jäävadki väikesteks lasteks, kelle silmad säravad,” mõtiskleb Anne. Ja ehkki Marii on 16, ei ole temas mingeid eelarvamusi, kadedust ega kurjust – ta on siin maailmas nii, nagu ta on, puhtalt ja siiralt.

Marii vaimne maailm on ema sõnul nii suur ja avar, et kui teda puudutada, kaob ka endal mure. Kui Marii sind puudutab ja naeratab, on selline tunne, nagu päike tuleks sompus ilmaga pilve tagant välja, ja tundub, et kõik läheb nii helgeks ja soojaks. Kui mõni inimene käib oma muresid puudele või kividele rääkimas või lihtsalt metsas jalutamas, siis Anne ütleb, et nende perele piisab Mariist. Ehkki Marii tulek perre oli kogu perele väga suur katsumus, tuleb ema arvates võtta seda kui õppetundi, mis aitab maailmast aru saada.

Asju ei tohi keeruliseks mõelda

“Marii on õpetanud mind hoopis teistsuguseks inimeseks, hästi tolerantseks ja mõistvaks, empaatiliseks,” avaldab Anne, lisades, et saab teiste muredest poole sõna pealt aru. “Kui tavaliselt inimesed ehitavad endale tõkked ja kestad ümber ja ei lase endale ligi, siis Marii on õpetanud mind nendest läbi minema ja andnud teadmise, et kõik inimesed on head.” Anne usub, et tänapäeva inimesed teevad oma elu raskeks hirmude ja eelarvamustega. “Elu on tegelikult üsna lihtne, asju ei tohiks keeruliseks mõelda,” on tema sõnum. Sedagi on talle õpetanud Marii.

Marii abiga on Anne aru saanud, kui head on inimesed ka oma kestade sees. Nüüd, jõuluajal on inimeste headus ka rohkem välja paista. Nii näiteks on tänu headele inimestele täitumas pere ammune soov saada majja vannituba. Täiesti võõrad inimesed on seda projekti toetanud ning sel nädalal toodi vann juba majja. Seda peab Anne tõeliseks jõuluimeks.
Anne täpsustab, et 6-lapselise pere puhul tuleb teha pidevaid valikuid ning teised lapsed ei ole tohtinud Marii pärast kannatada – nende haridus on see, millesse suuresti on panustatud. Kuid vannituba on vaja ennekõike Mariile ja nüüd on see kohe-kohe olemas.

Annel teeb meele helgeks ka majja ahju saamise lugu. Ta kirjutas Aseri tehasesse soovist osta tehasehinnaga telliseid. Tehasest tuli vastus, et nemad ei ole nii positiivset kirja enne saanud, ning nad kinkisid perele komplekti ahjukive. “Marii on õpetanud mulle ka seda, et inimene ei pea nii palju virisema ja igal pool halba nägema,” lisab Anne.

Nagu juba öeldud, oli Marii tulek katsumus kõigile. Vaid pereisa oli see, kes suutis vastsündinud puudega last võtta sellisena, nagu ta oli, tavalisena. “Kui Marii oli titt, koogas ta ainult isale,” meenutab Anne heldinult ning tunnistab, et temal endal läks küll vähemalt viis aastat, et olukorraga leppida.

Tuleb ju puudega lapse sünni puhul kriisisituatsioon, kus omal kohal masendus ja enesesüüdistamine. “Süüdistada pole siin küll kedagi, see lihtsalt on nii,” teab Anne ning olles saanud Marii kõrval hoopis teiseks inimeseks, palju tugevamaks, on ta nüüd valmis abistama teisi. Olenemata kella- ja aastaajast, olgu siis jaanid või jõulud.

Abistajat peab samuti märkama

Siiski on selle abistamisegagi nii, et seda tuleb teha taktitundeliselt. Mitte siis, kui sa arvad, et keegi abi vajab, vaid siis, kui keegi tõesti seda vajab. “Kord tahtsin ühele ratastoolis olevale poisile jopet selga aidata ning see oli viga, sest noormees tahtis ise hakkama saada,” meenutab Anne, kes mõistab ka abikäe ulatajat.

Ta on ütlemata tänulik kõigile, kes on nende perele aastate jooksul toeks olnud, kelle abi on tulnud südamest. Ja ta usub, et abistajale tuleb ka aitäh öelda, teda märgata. Anne ei oska välja tuua kõiki häid inimesi ja heategevusorganisatsioone, kes on neid aidanud. Talle on rõõmu teinud iga toetav sõna ja kroon ning on armas, et ka vald (pere elab Pihtla vallas) on aastatega palju abivalmimaks muutunud.

Ometi on Anne tundnud ka seda, et headust on vahel raskem taluda kui negatiivsust. “Kui tuli see esimene Veemaailma abi, oli alguses päris raske tunne,” tunnistab ta, et ei osanud kuidagi istuda ega astuda ega tänada. “Kuid kui saad aru, et abi tuleb südamest, on abiandmine tundunud loomulik, seda ei ole tehtud tänamise pärast.”

Tulles tagasi jõulude juurde, arvab Anne, et kõige olulisem on siiski see, et pere jõuluõhtul kokku saab. Ei pea olema see jõuluvana kingikott nii rikkalik ega laud lookas, peamine on see, et ollakse üksteise jaoks olemas.
Marii ema soovibki kõigile Saarte Hääle lugejatele kõike seda, mis tuleb südamest südamesse ja silmast silma – et pered hoiaksid kokku, et me oleksime üksteise vastu sõbralikud ja mõistaksime teisi.

“Valgust ja helgust nii inimsuhetesse kui ka mujale, et inimesed ikka omavahel suhtleksid ning ei teeks seda ainult helesiniste ekraanide kaudu. Leidke üksteise jaoks aega, küll tööd ja tegemised ootavad, kuid inimesed mitte,” on tema jõulusõnum.

Print Friendly, PDF & Email