Neli küsimust Heli Jalakale

Kuidas jääd peakorraldajana rahule Kuressaare PÖFF-i sisulise ja majandusliku küljega?
Jäin rahule, sest peaeesmärk – tuua võimalikult suure hulga Kuressaare vaatajateni killuke suure festivali filmivalikust – sai täidetud. Huvi teistmoodi kino vastu on olemas. Poole projekti rahastamisel andsid tuge Kultuurkapital ja hasartmängumaksu nõukogu ning toetajad partnerid Kadi raadio ja Saarte Hääl, kuursaal, Kultuurivara, Arensburgi hotell ja spaa ja GO SPA ning Sadhu kohvik.

Kuidas õigustas end valguse ja muusika sidumine filmiga?
Seos on vahest enam mõtetes ja meeltes. See oli emotsionaalne kogemus pimedas ajas erinevaid kunstiliike nautida. Teekond läbi valgustatud linna ja pargi kuursaalini – romantiline kinosaal erilise filmielamusega ja hiljem veel võimalus saada mõnus muusikaelamus lisaks. Kuidas see õnnestus, jääb osasaajate otsustada…

Kui küsid minult, siis isiklikult võin öelda, et selle tunde sain kätte küll! Usun, et romantikat ja erilist hõngu linnale jõulueelses ajas valgusfestival siiski andis. Kuna keerulised ilmastikuolud on kõvasti vähendanud lampide sära ja erksust, siis jäi loodetud efekt ehk väiksemaks, kui oleks tahtnud. Kuressaare ametikooli õpilaste ja skulptor Elo Liivi koostööprojekt oli aga alles esimene ja õpetlik katsetus kõigile osapooltele. Selles osas saab kindlasti kõvasti edasi minna. Valgusinstallatsioonide ehitus, paigaldus ja hooldamine on kallis lõbu ja seetõttu sõltub järgmisel aastal projekti selle osa rahastamine projekti suutlikkusest.

Mis puudutab festivali muusikapoolt, siis algul tundus, et liiga palju üritusi võib kahandada publikuarvu erinevatel üritustel. Õnneks vaatas filme saalitäis publikut ja filmisõbrad leidsid aega pärast filmiseansse ka muusikat kuulata. Kuigi jah, minu soovitus oleks ikkagi kõigile kontserdikorraldajatele: tehke koostööd linnaga! On ikkagi mõttekas hajutada publikuriske või siis teha koostööd erinevate ürituste koondamisel ühisnimetuse alla nagu näiteks PÖFF: FILM-MUUSIKA-VALGUS Kuressaares, ja ühisturunduse vallas, koos oleme edukamad.

Milline on olnud sinu jaoks kõige olulisem tagasiside?
Mõne üldse mitte väga suure filmifriigi tänu, et olen suure festivali killukese saarele ja Kuressaarde toonud. See on taas ühe lisavõimaluse koju kätte toomine ja tundub, et see pole asjata olnud. Festivaliga seoses on taas esile kerkinud kvaliteetse ja mitmekülgse kinoteenuse osutamise vajalikkus. See on teema, millele asun linna poolt lähitulevikus lahendusi otsima.

Mis on Kuressaare PÖFF-il järgmisel aastal teisiti?
Palju sõltub rahastamisest. Filminäitamise õiguste lepingu garanteerib rahaliselt linnavalitsus, kuid kõik muu sõltub projektipõhisest tegevusest. Kui suur ja huvitav kogu programm tuleb, selgub alles suve lõpul. Kui midagi üldse põhiprogrammis teisiti teha, siis võib-olla kohavalik. Kahjuks pole tänaseks veel saanud piisavalt tagasisidet kuursaali kui filminäitamiskoha sobivuse kohta. Pean silmas just soojatemperatuure, mille säilitamiseks talvisel ajal tuli väga palju vaeva näha. Siinkohal veel kord tänu kuursaali omanikele ja lahkele perenaisele Kelli Mäeotsale.

Print Friendly, PDF & Email