Libatöö veebilehel meelitatakse saarlasi hõlptulu teenima

Internetiavarustes leidub erinevaid veebikülgi, kus pakutakse võimalust näiteks kodus põhimõtteliselt internetis istumise eest raha teenida.

Saarte Hääle toimetusele vihjati veebiküljest, kus reklaamib end keegi Liza Munonn Kuressaarest ja kirjeldab, millise suurepärase rahateenimisvõimalusega tegemist on. Tema nime googeldades leiab aga hõlpsasti andmeid, et samanimeline tegelane esineb täpselt sama jutuga peale Eesti ka teiste riikide kodanikuna.

Politsei kinnitusel kuulub selline tööpakkumine interneti enamlevinud petuskeemide hulka. Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Hedy Tammelehe sõnul kirjutatakse sarnasest petuskeemist näiteks veebilehel www.consumer.ee järgmist: “Sageli pakutakse internetis võimalust teenida kodus töötades suuri summasid. Antud skeemi konksuks on teiepoolne ettemaks materjalikulude katmiseks või töösaladuse teada saamiseks. Peale rahasaatmist võite küll saada tööks vajalikud materjalid, kuid tehtud töö eest tõenäoliselt tasu ei saa. Tööpakkumisi, kus küsitakse teiepoolset ettemaksu, tasuks vältida.”

“Üldine moraal on ikkagi see, et tasuta lõunaid pole olemas,” kinnitas Tammeleht Saar-te Häälele. “Internetis on hulgaliselt inimesi, kelle eesmärgiks on teistelt inimestelt raha või muud vara välja petta. Kui mõni pakkumine tundub liiga hea, et olla tõsi, siis see suure tõenäosusega võibki olla viis teilt raha väljapetmiseks,” selgitas politsei esindaja.

Eriti ettevaatlik tasub tema sõnul olla juhul, kus inimestel palutakse edastada oma isiku- ja krediitkaardiandmeid. “Kui mõni tehing tundub kahtlane või uskumatult soodne, siis tasubki sellesse kahtlusega suhtuda. Kui te ei tea, kuidas on õige toimida, küsige spetsialistidelt nõu. Alati tasub järgida tervet mõistust,” lisas ta.

Tammelehe sõnul on pettuseskeemid üldjuhul sarnased: võõrad inimesed üritavad kõiki võimalikke vahendeid kasutades pettuseohvritele võimalikult usaldusväärsete ja ausate isikutena näida ning lõppkokkuvõttes inimestelt nende vara välja petta.

“Viimasel kümnendil on oluliselt sagenenud ka pettused virtuaalsfääris, kuna internet on väga laialdaselt üle maailma levinud. Kuid kuhugi pole kadunud ka klassikalisemad kelmuse vormid,” nentis ta.

Print Friendly, PDF & Email