Ajakaja: Ainult heade uudiste aeg

Jõulurahu on hää komme. Sõjamasinad vaikivad, tülid unustatakse, uusi kaklusi ei alustata. Nii on kristlikus maailmas olnud juba aastasadu, nii on see ka meil täna. Vähemalt deklareeritakse sedasi ja korraldatakse tseremooniaid selle deklaratsiooni esitamiseks. Kuid kas see ka päriselt ja tegelikult meie igapäevases elus tõeks osutub?

Kas me lõpetame jõulukuus kodus üksteisega nääklemised? Kas unustame naabriga pooleli oleva tüli? Kas oleme sõbralikud ja head ning mõtleme võimalikult positiivselt kõigist ja kõigest? Ja mida me meediast vaatame ja kuulame ja loeme? Kas massimeedia kanalid toetavad üldist jõulurahu kokkulepet ja edastavad jõulu ajal vaid häid uudiseid ning jätavad tahaplaanile intriigid, valimisvõitluse, ärapanemise?

Mulle tundub, et kokkulepitud jõulurahu meie igapäeva päriselt ikkagi hästi ei jõua. Miks? Kas me ei taha? Ei oska? Või ei võta põhimõtteliselt kokkulepitud rahuideed piisava tõsidusega? Loomulikult on tänavu äge valimispropaganda päevakorral ka jõulukuus ja mõned erakonnad ei saa kuidagi teisiti oma kampaaniat tehtud kui teisi poriga loopides, kuid kas ikka on niimoodi vaja? Kas negatiivsuse genereerimine toob rohkem poolehoidjaid kui oma sõnumi positiivselt ja sõbralikult edastamine?

Aeg-ajalt olen Eestis kohanud seda suhtumist, et liiga palju head ei ole sobilik. Et ikka peab olema ka karmi ja kritiseerivat vaatenurka. Kas see on eestlaslik mõtteviis laiemalt? Kui jah, siis on tõepoolest väga keeruline jõulurahu põhimõtteid praktiseerida, sest kritiseerimine, intriigitsemine, põhimõtteline ärapanemine kui käitumine ja tegutsemine küll rahumeelsust ja häid suhteid ei soosi.

Mõtlen, et äkki oleks siin mõistlik üles leida head mõtted ja sõbralik suhtumine ligimesse. Ka valimisvõitluse, poliitilise või ärilise rivaalitsemise või lihtsalt naaberliku kiusu kontekstis. Ja meedias võiks vahelduse mõttes kirjutada ju headest asjadest. Jõuluaeg võiks olla see erand, kus meel läheb hommikust lehte lugedes rõõmsaks, sest kirjutatakse headest asjadest, ning õhtul kuuleb päeva lõpetuseks ka ikka ja ainult headest asjadest. Ehk siis oleks see jõulurahu üleskutse ka sisulisem ja rohkem päris. Oleks tõeline jõulurahu.

Print Friendly, PDF & Email