Orissaare noolib Kuressaare raha (15)

Orissaare noolib Kuressaare raha

VALLAVANEM contra LINNAPEA: Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär üritab Kuressaarele lubatud raha Orissaarele kaubelda. Kuressaare linnapea Urve Tiidus ütleb, et Eestis pole raha mitte otsa lõppenud ja küllap ka Orissaare kool ükskord korda saab.
Foto: montaaž / Elina Kalm / Peeter kukk

Orissaare vallavalitsus teeb kõrgel tasemel lobitööd, et saada praeguse seisuga Kuressaare staadioni renoveerimiseks lubatud raha hoopis Orissaare gümnaasiumi remondiks endale.

Orissaare vallavalitsus pöördus juba septembris Saare maavalitsuse poole, avaldades rahulolematust selle üle, et Orissaare gümnaasiumi remont pole KOIT- [kohalike omavalitsuste investeeringutoetus] kavast seni toetust saanud. “Korduvalt lubatud KOIT-kava rahad on poliitilistel ja arusaamatutel põhjustel jagatud järjekorras järgmisteni,” väitis vallavanem Aarne Põlluäär kirjas maavanem Toomas Kasemaale.

Maavanem pole nõus

Kasemaa vastas, et ei saa Põlluääre väidetest aru, selgitas KOIT-kava eelistusnimekirja kujunemist ja palus esitada faktilised põhjendused oma rahulolematuse kohta KOIT-kava rakendamise osas. Viimasel Orissaare vallavolikogu istungil tunnistas reformierakondlasest vallavanem Põlluäär, et on selles küsimuses pöördunud erakondlikku liini kasutades peakorterisse.
“Eile tuli sealt ka e-meil, kus öeldakse, et riigikogus on inimesi, kes pooldavad KOIT-kava rahastust Orissaarele,” ütles Põlluäär Orissaare volikogu istungil. Vallavanem täpsustas, et jutt käib siis rahast, mis on mõeldud Kuressaare staadioni ehituseks. “Isiklikult ei pea õigeks, et kaks aastat hoitaks raha kinni, kuni Kuressaare linn saavutab finantsvõimekuse staadionit ehitada,” vahendab volikogu istungi protokoll Põlluääre sõnu.

Urve Tiidus: raha Eestis on

Kuressaare linnapea Urve Tiidus hoidus Saarte Häälele erakonnakaaslase sõnu kommenteerimast. “Kommenteerida seda, mida ma pole kuulnud ega näinud, ei oska,” ütles Tiidus. Ta nentis, et Orissaare gümnaasiumi hoone tuleb loomulikult korda teha ja tehakse ka, sest raha pole Eestis ju otsa lõppenud. “Tean, et Orissaare gümnaasium on valla poolt esitatud ka riigi kasutamata saastekvoodi müügilepetest investeeringuraha taotlevate objektide nimekirja,” märkis Kuressaare linnapea.

Rääkides aga staadionist, kinnitas Tiidus, et Kuressaarel on väga ühene seisukoht – maakondlik staadion ja selle ümbrus uuendatakse. Selleks on olemas KOIT-kava vabariikliku komisjoni positiivne rahastamisotsus ja eelnevalt ka maakondlik heakskiit teiste kohalike omavalitsuste poolt, et KOIT-kava raha, ca 32 miljonit krooni investeeritakse staadionisse.

Urve Tiiduse sõnul on Kuressaare linnavolikogu võtnud rahataotluse esitamisel 2009. aastal kaasfinantseerimise kohustuse 8 miljoni krooni kohta. “Staadioni ja selle ümbruse uuendamine on igati loogiline jätk rannaäärse puhkeala arendusele ja loob lisaväärtust rahvale sportimiseks ja tervise hoidmiseks ja suuremate spordiürituste korraldamiseks,” lausus Tiidus.

Aasta kulub kiiresti

Mis puutub KOIT-kava rahastuse reaalsesse tulekusse, siis tõdes Tiidus, et praegu on tõesti varasemate suurte investeeringute tõttu mõned ajalised ja finantsarvutuslikud kitsendused uute investeeringutoetuste kättesaamiseks.

Urve Tiidus lisas, et samas kulub 2011. aasta väga kiiresti uuendustöid ette valmistades ja sajaprotsendiliselt ei saa ka välistada, et töid saab alustada pisut varem kui aastal 2012. “Elu seisma ei jää,” kinnitas linnapea.

Print Friendly, PDF & Email