
VALLAVANEM contra LINNAPEA: Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär üritab Kuressaarele lubatud raha Orissaarele kaubelda. Kuressaare linnapea Urve Tiidus ütleb, et Eestis pole raha mitte otsa lõppenud ja küllap ka Orissaare kool ükskord korda saab.
Foto: montaaž / Elina Kalm / Peeter kukk
Orissaare vallavalitsus teeb kõrgel tasemel lobitööd, et saada praeguse seisuga Kuressaare staadioni renoveerimiseks lubatud raha hoopis Orissaare gümnaasiumi remondiks endale.
Orissaare vallavalitsus pöördus juba septembris Saare maavalitsuse poole, avaldades rahulolematust selle üle, et Orissaare gümnaasiumi remont pole KOIT- [kohalike omavalitsuste investeeringutoetus] kavast seni toetust saanud. “Korduvalt lubatud KOIT-kava rahad on poliitilistel ja arusaamatutel põhjustel jagatud järjekorras järgmisteni,” väitis vallavanem Aarne Põlluäär kirjas maavanem Toomas Kasemaale.
Maavanem pole nõus
Kasemaa vastas, et ei saa Põlluääre väidetest aru, selgitas KOIT-kava eelistusnimekirja kujunemist ja palus esitada faktilised põhjendused oma rahulolematuse kohta KOIT-kava rakendamise osas. Viimasel Orissaare vallavolikogu istungil tunnistas reformierakondlasest vallavanem Põlluäär, et on selles küsimuses pöördunud erakondlikku liini kasutades peakorterisse.
“Eile tuli sealt ka e-meil, kus öeldakse, et riigikogus on inimesi, kes pooldavad KOIT-kava rahastust Orissaarele,” ütles Põlluäär Orissaare volikogu istungil. Vallavanem täpsustas, et jutt käib siis rahast, mis on mõeldud Kuressaare staadioni ehituseks. “Isiklikult ei pea õigeks, et kaks aastat hoitaks raha kinni, kuni Kuressaare linn saavutab finantsvõimekuse staadionit ehitada,” vahendab volikogu istungi protokoll Põlluääre sõnu.
Urve Tiidus: raha Eestis on
Kuressaare linnapea Urve Tiidus hoidus Saarte Häälele erakonnakaaslase sõnu kommenteerimast. “Kommenteerida seda, mida ma pole kuulnud ega näinud, ei oska,” ütles Tiidus. Ta nentis, et Orissaare gümnaasiumi hoone tuleb loomulikult korda teha ja tehakse ka, sest raha pole Eestis ju otsa lõppenud. “Tean, et Orissaare gümnaasium on valla poolt esitatud ka riigi kasutamata saastekvoodi müügilepetest investeeringuraha taotlevate objektide nimekirja,” märkis Kuressaare linnapea.
Rääkides aga staadionist, kinnitas Tiidus, et Kuressaarel on väga ühene seisukoht – maakondlik staadion ja selle ümbrus uuendatakse. Selleks on olemas KOIT-kava vabariikliku komisjoni positiivne rahastamisotsus ja eelnevalt ka maakondlik heakskiit teiste kohalike omavalitsuste poolt, et KOIT-kava raha, ca 32 miljonit krooni investeeritakse staadionisse.
Urve Tiiduse sõnul on Kuressaare linnavolikogu võtnud rahataotluse esitamisel 2009. aastal kaasfinantseerimise kohustuse 8 miljoni krooni kohta. “Staadioni ja selle ümbruse uuendamine on igati loogiline jätk rannaäärse puhkeala arendusele ja loob lisaväärtust rahvale sportimiseks ja tervise hoidmiseks ja suuremate spordiürituste korraldamiseks,” lausus Tiidus.
Aasta kulub kiiresti
Mis puutub KOIT-kava rahastuse reaalsesse tulekusse, siis tõdes Tiidus, et praegu on tõesti varasemate suurte investeeringute tõttu mõned ajalised ja finantsarvutuslikud kitsendused uute investeeringutoetuste kättesaamiseks.
Urve Tiidus lisas, et samas kulub 2011. aasta väga kiiresti uuendustöid ette valmistades ja sajaprotsendiliselt ei saa ka välistada, et töid saab alustada pisut varem kui aastal 2012. “Elu seisma ei jää,” kinnitas linnapea.
Jalgpall on parem kui seks aga Skype……
Ei ole aimu rahade liikumisest,aga kool vajaks küll remonti.Tuul uitab mööda koridore,laed lasevad läbi ja varisevad kokku,hea kui pähe ei kuku.
Juu siis peab terve Orissaare kooli täis lapsi hakkama linnas koolis käima, sest juba teab mitmes aasta riigiraha Orissaare kooli jaoks ei jätku, ikka on keegi pingereas eespool. Raha pole küll riigist otsa saanud, aga fonde kust kooli remondiks riigiraha taotleda on vähe.
Kui Põlluäär ajab Orissaare asja tõsimeeli on ta palju julgem mees kui Aardam.
Vandenõuteooria võiks aga olla selline, et kogu vastasseis Kuressaarega on näitemäng, mis annab Ida Saaremaa silmis Põlluäärele kangelase oreooli. Nagu muuseas kandideerib kangelane ka kevadel Riigikokku ja võtab piirkonnast reformile korraliku häältenoosii.
Jäi lisamata, et olemuselt on Põlluäär sotsiaalse sidususe vallavanem.
See pole tõepoolest normaalne, et Orissaare kool remontimata on, tegu on ometi kooliga, mille kohta saab kindlalt öelda, et see on jätkusuutlik ehk oma eksisteerimist igati õigustanud ja õigustab ka tulevikus.
Leisi korralik kool ootab Teid,preemiaks veel ujumine.Tere tulemast!
Sama moodi võiks lahmida kuressaarlastele – Leisi staadion ootab Teid, preemiaks veel kool ja ujumine.
Kui mõlemile raha ei jätku, peab riik valiku tegema jalgpalli ja Skype vahel.
Pädevus ehk kompetents on õigusaktiga antud ülesannete, õiguste ja kohustuste hulk. Pädevus annab kaalutlusõiguse mingi õigusliku toimingu sooritamiseks (vastandina kohustusele). Pädevus sisaldab ka vastutuse. Vaata ka: ultra vires
Pädevus ehk kompetentsus on asjatundlikkus.
Pädevus ehk kompetentsus hariduse kontekstis on teadmiste, oskuste, hoiakute ja väärtushinnangute kogum, mis on vajalik tulemuslikuks ja jätkusuutlikuks tegutsemiseks teatud valdkonnas. Pädevused on õpitavad, aga nad ei kujune välja mingi konkreetse aine õpingute tulemusena. Üks pädevuste olulisi omadusi on ülekantavus – pädevus pole rakendatav vaid ühes kindlas kontekstis. Nii loovad pädevused aluse elukestvaks õppeks. 2010 riiklikus õppekavas eristatakse üld- ja valdkonnapädevusi. Mitmetes riikides on välja toodud ka võtmepädevused
palju seal orissaares gümnaasiumis rahvast õpib ka ? mõlemad ?:D
Piisavalt palju, et peale seda kui see kool on nimekirjas juba aastaid ja aastaid koha võrra tahapoole nihutatud ja kedagi ette lastud, saab ükskord mõõt täis.
Orissaare ja Leisi koolil peaks olema kahe peale üks gümnaasiumi osa.
Kompetentsil ja pädevusel on oluline vahe. Kompetents on asjatundlikus aga pädevus on õigus mingit asja otsustada.
Kõlab natuke sedamoodi, nagu ei peaks Orissaare mees Kuressaare naist (ja teisi maakonna KOV juhte) väärilisteks läbirääkimise partneriteks ja läheks otse suurtele poistele kaebama, et oma õigust kätte saada. KOIT kava on ju idee järgi maakonna tasandi kokkulepe, mitte erakondade või riigikogulaste kabelaud. Mõte võib tal ju õige olla, aga võtted ei ole pädevad.