Päästjad tormasid kolmel objektil (6)

Päästjad tormasid kolmel objektil

TULI KONTROLLI ALL: Merineitsi talus tuli seekord päästjaid natuke kauem oodata, kuid pildil oleva sauna päästis pererahva kiire tegutsemine. Esialgsel hinnangul põhjustas vaid umbes aasta tagasi valminud sauna vahelae süttimise ehitusel tehtud viga.
Foto: Egon Ligi

Pühapäeva õhtu oli Saaremaa päästjatele tõsine katsumus, kuna lühikese aja jooksul tuli kolm väljakutset ja mehed tuli jagada kolme õnnetuskoha vahel. Kõige kauem ootama pidanud sauna Kudjapel päästsid suuremast hävingust pererahva õige käitumine ja ruttu appi jõudnud Pihtla vabatahtlikud pritsumehed.

Pühapäeval kell 22.46 teatati tulekahjust Kuressaares Mooni tänaval. Sündmuskohale jõudnud päästjad kontrollisid kolmekorruselise elamu üle, kuid tulekahju ei avastanud. Veidi hiljem selgus, et helistaja oli kogemata eksinud aadressiga. Kuna helistaja sõnul asusid lähedal nii Säästumarket kui ka bensiinijaam, siis kontrollisid päästjad igaks juhuks üle ka Tallinna tänava ääres olevad majad.

Tegelikult oli tulekahju Kuressaares Aia tänaval, kuhu päästjad said teise väljakutse kell 22.55. Neljakorruselise kivimaja ühes trepikojas põles kardin, mis oli enne päästjate saabumist juba kustunud. Ruumid ventileeriti. Täpselt samal ajal, kell 22.55 tuli väljakutse Kaarma valda Kudjape külla, kust teatati, et sauna vahelaest tuleb suitsu. Päästjad kustutasid sauna leiliruumis ahju kohal põlenud vahelae. Tulekahju saadi kontrolli alla kell 23.17 ja kustutati 23.52.

Tulekahju avastati juhuslikult

“Olime juba toas, kui ma otsustasin igaks juhuks veel kord sauna vaatama minna,” rääkis Merineitsi talu perenaine Kaie Rõõm-Laanet, lisades, et tegutses mingi sisetunde ajel. Kui ta juba õue oli jõudnud, siis kuulis suitsuanduri pininat ja tundis suitsuhaisu. “Alguses oli suitsu, aga nägime ka leeki,” ütles Rõõm-Laanet.

Laanetid tänavad kogu südamest kohale rutanud päästjaid. Esimestena jõudsid nende juurde Pihtla vabatahtlikud, kes Kaie Rõõm-Laaneti sõnul asusid kohe kiirelt ja professionaalselt tegutsema. “Sügav kummardus neile, kes seda tööd teevad,” lisas Rõõm-Laanet. Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe sõnul päästis Laanetite sauna see, et pererahval oli endal kõik vajalik tule kustutamiseks olemas. Lindmäe sõnul said Laanetid tänu sellele aega juurde ja saunal jäi katus alles.

Lindmäe selgitas, et kui õnnetused on Saaremaal erinevates kohtades, n-ö hajutatud, siis jõuavad erinevad komandod kiiremini appi. Seekord juhtusid aga kolm õnnetust kõik enam-vähem ühes piirkonnas, mis tähendas, et appiruttajatel võttis kohalejõudmine natuke kauem aega. “Tulekahju kasvab suuremaks iga minutiga ja päästjatel võib mõnikord kuluda rohkem aega,” ütles Lindmäe, lisades, et sugugi mitte kõikidel ei ole kahjuks tulekustuteid, mis aitaksid aega võita.

112 ei võtnud vastu
Merineitsi talu pererahva sõnul oli päris hirmus see, et nad helistasid telefoninumbril 112, aga telefon lihtsalt kutsus ja mitte keegi vastu ei võtnud. Viimaks saadi ühendus numbril 110. “28. novembril Kudjape külast hädaabinumbrile 112 tehtud hädaabikõne häirekeskusse mittejõudmise põhjuseks oli eeldatavasti tehniline probleem, mille me püüame välja selgitada,” ütles häirekeskuse kommunikatsioonijuht Edvi Freiberg, kelle sõnul tehti hädaabikõne numbri 110 kaudu kell 22.47.

Freiberg selgitas, et häirekeskuse telefonid töötasid ja Lääne-Eesti keskuse päästekorraldajad võtsid kell 22.30–22.47 vastu kokku 10 hädaabikõnet, neist kaks Saaremaalt. Hädaabinumbrile 112 helistades ei ole tema sõnul ootejärjekordi. Kui Lääne-Eesti keskuse kõik päästekorraldajad on kõnedega hõivatud, siis suunatakse hädaabikõne automaatselt häirekeskuse teise keskusse.

Print Friendly, PDF & Email