Talv toob ettevõtjaile tööd juurde (7)

Talv toob ettevõtjaile tööd juurde

LUMI TÕI TÖÖD JUURDE: Eile hommikul istus firmade Pärna Metsad OÜ ja Pärna Farmid OÜ omanik ja tegevjuht Kennar Lõhmus traktorirooli, et valla teed taas sõidetavaks muuta.
Foto: Aare Laine

Eile hommikul istus Leisi valla teede lahtilükkamiseks oma traktori rooli ettevõtja Kennar Lõhmus. Aastaid nii loomakasvatuse kui ka metsandusega tegelevale ettevõtjale talv ootamatult ei tulnud. Buldooser oli talitöödeks valmis. Lumelükkamise tarvis uus teragi ostetud.

“Terve piirkond, 30–40 kilomeetrit teid on lumest puhtaks lükatud,” teavitas ettevõtlik noormees eile lõuna paiku. Hommikupoolikul oli firmajuht ise roolis. Pärastpoole roolis buldooserit traktorist. Pärsamal elav Kennar Lõhmus on üks neist talunikest või firmajuhtidest, kellega Leisi vallavalitsuse ametnikud on talvisteks teehooldustöödeks lepingu sõlminud.
Ettevõtja ise võttis teehooldustööd rohkem missioonitundest teha. Sellega firma kasumit ei teeni. “Leisi vallavalitsus maksab külateede lahtilükkamise eest. Samal ajal tuleb mul lauda ümbruse teed lahti hoida, samuti metsateed. Ühele mehele tähendab selline töö terve talve läbi valvelolekut. Mõni nädal tagasi saime uue tera, mis maksis ligi 80 000 krooni.

Seda raha annab tagasi teenida. Üks traktor peab ikkagi teraga olema, kuna oma teid tuleb ka lahti lükata. Valla teede lahtilükkamist ei võtnud me teha sissetuleku pärast. Pealegi ei tohi me selle töö tegemiseks kasutada põllutöödeks ette nähtud odavamat diislikütust,” rääkis Kennar Lõhmus.

Tänavuse majandusaastaga jääb kahte firmat vedav ettevõtja rahule. “Masu hakkab läbi saama. Jäime elama. Kõik, mis ei tapa, teeb tugevamaks. Metsatöö on normaalselt läinud ja lihaveiste mitmetõulist karja tahame ka tasapisi suurendada,” andis ettevõtja teada.

Türil õppides võitis üleriigilise võistluse

Juba maast madalast maatöödega kokku puutunud noormeest tõmbas põllumajandustarkusi andev õppeasutus. Selja küla poiss, kes juba algkooli õppurina kodukülas traktoriga põllutöid tegema õppis, valis teadmiste omandamise paigaks Türi tehnika- ja maamajanduskooli. Kuus aastat tagasi kirjutati üleriigilises pressis, et noortalunike võistlusel näitas parimaid tulemusi Türi tehnika- ja maamajanduskooli teise kursuse õpilane Kennar Lõhmus.

Seda aastatetagust võistlust meenutab Kennar praegugi hea tundega. Küllap pani tollane edukas esinemine üleriigilisel kompleksvõistlusel aluse tänastelegi tegudele. Kui teadmisi ja oskusi nõudval võistlusel tuli ennast parimast küljest näidata mitmel alal, siis praegu püüab Kennar Lõhmus ettevõtjana teha täpselt sama. Tõsi küll, kui kuus aastat tagasi rahvusvahelisel põllumajandusnäitusel AGRI 2004 pidi Saaremaa noormees end koguni kümnel alal proovile panema, siis nüüd rassib ta ettevõtluses kahte vankrit vedades.

Paljud Kennari vanused noored on külavaheteede tolmu jalgelt pühkinud ja istuvad praegu pintsaklipslastena linnatulede säras mõne nimeka firma kontoris. Mis hoiab siis nüüdset Pärsama meest maa küljes kinni? Kennar vastas otse, et linnaelu talle ei meeldi ja Soome ehitajaks minna ka ei taha. Saaremaa ja kodusaarel ettevõtlusega tegelemine lihtsalt köidab.

Kennari firmade töötajad austavad töökultuuri

Kennar Lõhmus on ka oma osaühingute töömeestele sisendanud töökultuurist lugupidamist. “Kahju on vaadata, mida mõned mandri firmad on siin metsades teinud. Lõhutakse teed ära ning siis autole hääled sisse ja kodu poole mandrile tagasi. Teed ja põllud ei huvita neid enam. See on meilegi karuteene teinud. Kui lähed kohalike käest küsima, kas võid üle tema maa sõita, siis öeldakse kohe, et sa oled ju metsamees, kes millestki ei hooli. Kõiki metsamehi võetakse nagu ühe mõõdupuuga. See teeb kurvaks. Meie püüame küll kõik korda teha, aga kui keegi kolleegidest käki kokku keerab, siis peavad teisedki pärast seda suppi helpima,” arutles firmajuht.

Praegu on metsateed ja metsad üldse mõnel pool nii pehmed, et suurte väljaveotraktoritega ei tohi ligi minna. “Ootame külma. Siis lähme sinna. Praegu oleme valinud rohkem kõvemaid ja kõrgemaid kohti, kuhu mehhanismidega ligi pääseb. Teeme koostööd Stora Ensoga. Kui vaja, siis käime ka selle firma maatükkidel teid silumas. Teede korrastamiseks on meil ostetud planeerija, millega saame hööveldada nii valla- kui ka metsateid. Ripakile ei jäta me midagi. Kui olemegi metsa väljaveoga mõne teelõigu rikkunud, teeme selle kohe korda,” rääkis Kennar Lõhmus.

Lihaveised, teravilja ja rapsi kasvatamine

Väljendiga “üle küla poiss” tavatseti iseloomustada hakkajaid noormehi, kes on endale ennekõike oma kodukohas nime teinud. Kennar Lõhmuse kohta võib julgelt öelda – üle valla poiss või veel enamgi, üle maakonna ettevõtja. Seda esmajoones metsandusega tegelemise seisukohast. Kolmapäeval sõitis ta Lõpi külla ettevõtte väikesse töökotta Kihelkonna vallas asuvalt raielangilt.

Selja külas on Pärna Farmid OÜ-l lihaveised. Teravilja- ja rapsisaak on hoolsal põllumehel ammu juba kenasti salves. Kuidas üks ettevõtja nii palju jõuab? “Üksinda ei jõuagi. Olen saanud endale tublid töömehed. Annan tööd juba kümnele inimesele. Kõik on oma ala spetsialistid. Neid ma usaldan. Külapoe juurest ma endale tööjõudu otsima ei lähe,” lausus Kennar Lõhmus.

Millega mees alustas – kas loomakasvatuse või metsandusega? “Eks ma alustasin nende asjadega peaaegu korraga. Järk-järgult on tegevus nii metsanduses kui ka põllumajanduses laienenud. Metsamaid ostame ise kokku, teeme ka teenustöid. Lihaveiste arvu tahan suurendada. Nii need asjad lähevad,” on Kennar ettevõtluse arenguga rahul.

Selleks, et ajaga sammu käia, peavad ettevõttel olema nüüdisaegsed seadmed ja mehhanismid. “Oleme päris palju asju liisinud. Lumelükkajatraktor ja üks metsaveoauto on praegu liisitud. Õnneks oleme esimese ringi liisingutega mäele jõudnud. Iga päev on meil kümme masinat väljas. Teisiti seda tööd teha ei saagi,” nentis Lõhmus.

Firmal on üks harvester, kaks väljaveotraktorit, kaks metsaveoautot, üks kallurauto ja lisaks põllumajandusmasinad. Selle masinapargiga töötavad Pärna Metsad OÜ metsamehed üles kuu aja jooksul 2000–2500 tihumeetrit puitu. Palgid veavad Pärna Metsade autod Järvamaale Imavere saekaatrisse.

Töömehi on firmas Saaremaa mitmest kandist, üks mees käib isegi Hiiumaalt. Palka suudab ettevõtja oma töötajaile maksta üle vabariigi keskmise. Kolmapäeva õhtul Lõpi töökojas ei kippunud töömeestest keegi lehemehele midagi kurtma. Vahest näitab seegi, et Kennar Lõhmus oskab ettevõtlust korralikult ohjes hoida. Areng läheb õiges suunas.

Print Friendly, PDF & Email