Hea kodanik märkab ja hoolib (1)

Täna on kodanikupäev. Igal aastal tunnustatakse sel päeval tublisid kodanikke kodanikupäeva aumärgiga ja igal aastal on tunnustatute hulgas olnud ka saarlasi. Uurisime eile, mida arvavad heaks kodanikuks olemisest Saaremaal elavad aumärgi kavalerid.

Kindlasti ei saa seda öelda ühe lausega, milline on tubli kodanik. Minu arvates peab kodanik olemagi sõna otseses mõttes riigi kodanik, mis ei tähenda seda, et ta ei võiks oma riiki kritiseerida, kuid see kriitika peab olema lugupidav. Ikka tuleb öelda, kui millegagi rahul ei olda.

Ehkki praegu võib öelda, et inimesed on oma riigist võõrandunud. Kui küsida, mis selle võõrandumise vastu aitab, siis tuleb siin rääkida eeskujudest – ehkki kooli ja kodu ülesanne on noortes seda kodanikutunnet kasvatada, võib juhtuda, et noored pettuvad, kui näevad, et riigi tasandil pole kõik korras.

Muidugi on positiivne see, et keerulistel aegadel mõtlevad ka noored enam ühiskonnas toimuva peale, ning siin aitab kindlasti kaasa hea haridus, mis toob harituse. Kui meenutada, siis mina ilmselt sain kodanikupäeva aumärgi ühiskonnaõpetuse õpetajana – ju see vist ikka mingite projektide või õppematerjalide eest oli.

Usun, et kõik head kodanikud püüavad oma töid sättida nii, et lisaks kellast kellani töötamisele oleks olemas oma isiklikud plaanid ja eesmärgid. See on ju hea, kui inimesed siiski tahavad veel Eestis midagi ära teha.

Maidu Varik
kodanikupäeva aumärgi kavaler 2001

Minu arvates on hea kodanik see, kes märkab ja hoolib ning on valmis tegema asju ka selle eest tasu ootamata. Nagu aru olen saanud, pälvisin mina kodanikupäeva tunnustuse töö eest noortega. Minu arvates on mistahes töö noortega tänuväärne ning tihtipeale ei olegi selle eest muud tunnustust, kui noorte säravad silmad ning teadmine, et oled saanud olla nende jaoks olemas, teinud midagi, mis aitab kujundada nende väärtushinnanguid.

Kindlasti märkab tubli kodanik, mis tema ümber toimub, ja ulatab abikäe ka võõrale. On ju see võõras kellegi jaoks oma, ja ma olen ise kogenud, et sulle võivad appi tulla täiesti võhivõõrad inimesed, keda sa kohe tänadagi ei saa, vastuteene osutamisest rääkimata. Kuid minu meelest on siin väga õige lähenemine see, et kui sul puudubki võimalus või vajadus ulatada abikäsi sinu abistajale, siis ära mine mööda neist, kes sinu abi vajavad.

Meil arvatakse tihti, et kodanikel on palju õigusi, neid teatakse, olgu need siis põhiseaduslikud või kas või kooli sisekorra eeskirjadest tulenevad õigused. Unustatakse aga ära, et õiguste kõrval on olemas ka kohustused, kuigi neid ei ole alati nii mugav täita. Minu meelest ei ole meie riigis inimestel liiga palju kohustusi, nii et kellelegi ei ole selles suhtes küll liiga tehtud. Küll aga oleks elu palju ilusam, kui me kõik täidaksime kehtivaid reegleid, läheksime näiteks üle tee õigest kohast.

Üks asi on veel, mis peaks heale kodanikule omane olema, see on elementaarne viisakas käitumine – poisslaps või meesterahvas peaks ikka ruumi sisenedes mütsi peast võtma, ja kui naisterahvas teda kõnetab, püsti tõusma. Samuti võiks tervitades käed püksitaskust välja võtta, seegi on ju elementaarne asi. Kahjuks aga õpetatakse meie lastetubades vanu häid kombeid suhteliselt vähe.

Raili Nõgu
kodanikupäeva aumärgi kavaler 2007

Eks see kodanikupäeva aumärgi saamine annab ka edasiseks eluks teatud kohustuse eeskujuks olla. Kuigi mina pean ütlema, et olen kogu aeg olnud lihtsalt Eesti Vabariigi kodanik, kes on võib-olla lihtsalt teinud natuke rohkem, kui seda mu töökohustused ette näevad.

Arvan, et ühele heale kodanikule peab korda minema, mis tema ümber toimub, hea kodanik peab julgema välja öelda oma seisukohti, tal peab olema seda kodanikujulgust. Virisejaid leidub ju niigi. Minu meelest peab iga kodanik vastutama nii oma tegude kui ka sõnade eest ning usun ka seda, et kui üks kodanik alati ei suuda kõike muuta, siis kõik koos suudame seda siiski.

Mina usun, et kodanikel on Eesti riigis siiski võimalik midagi ära teha. Kui ma seda ei usuks, poleks ju üldse mõtet midagi teha – ka kalamees läheb ju kalale ikka selle mõttega, et kala püüda.

Heimar Põld
kodanikupäeva aumärgi kavaler 2009

Print Friendly, PDF & Email