Odava Macbooki müüja haihtus (2)

Odava Macbooki müüja haihtus

KAHTLANE KUULUTUS: Toimetus üritas nii reedel kui ka esmaspäeval Macbook’i müüjaga ühendust saada, kuid tulutult. Reedel vastas automaatvastaja, esmaspäeval ei olnud müügikuulutuses kirjas olev number aga enam kasutusel.
Foto: Egon Ligi

Internetis väga soodsa hinnaga arvutit müüv mees ei soovinud millegipärast võimaliku ostjaga kokku saada ning teda ei olnud võimalik tabada ka telefoni teel. Politsei soovitab aga anonüümselt müüjalt kaupa mitte osta.

“Leidsin Kuldsest Börsist Macbook’i müügikuulutuse ning seal oli nii odav hind, et esialgu mõtlesin, et null on puudu,” rääkis Saarte Häälele Kuressaare elanik, kes ei soovinud oma nime avalikustada. Mees helistas kuulutuses toodud telefoninumbril. Kõne võttis vastu vene aktsendiga rääkiv mees, kes põhjendas odavat hinda sellega, et oli ise toote tasuta saanud.

“Uus Macbook maksab ligemale 30 000 krooni, aga tema müüs 2800 krooniga,” ei suutnud potentsiaalne ostja ära imestada. Kui mees avaldas soovi arvutit näha, vastas müüja, et ta asub paraku Kuressaares. Kui ta sellepeale kuulis, et ka võimalik ostja on Kuressaares, läks müüja jutt segaseks ja ta küsis ostja kodust aadressi.

“Mina selliseid kahtlaseid küll oma koju ei taha ja ütlesin, et saame linnas kokku,” rääkis mees. Tema sõnul hakkas müüja tehtud ettepaneku peale veel segasemat juttu ajama, pärides, et mis on kesklinna aadress, ja lisades, et vaevalt ostja tegelikult ikka üldse Kuressaares on, ning lõpetas kõne.

Toote odava hinnaga müümine ei ole iseenesest mingi pettus, sest inimene võib ju näiteks hädasti raha vajada ja seetõttu midagi kähku ja odavalt maha müüa. Kuid Kuressaare kriminaalteenistuse vanema Rainer Antsaare sõnul on selline petuskeem väga levinud, kus soodsa hinnaga kaup ei jõuagi kunagi ostjani või kui pakk tulebki, siis on selles mõni väärtusetu ese.

Sellisel juhul on Antsaare sõnul tegemist juba kuriteoga ja kannatanul tuleks pöörduda politseisse. Riskide vähendamiseks soovitab politsei n-ö käest kätte ostu-müüki, kus kaup ja raha vahetavad korraga omanikku. “Siis on ka vahetu kontakt müüjaga ning kui on näha, et müüja väldib igati sellist kokkusaamist, võib oletada, et tegemist on petisega, kellega on targem kaup katki jätta,” jagas Antsaar soovitusi, lisades, et alati tasub kontrollida müüja tausta internetikeskkonnas.

“Kõige tähtsam on ikkagi olla ettevaatlik ettemaksuga,” rõhutas Antsaar, selgitades, et kui ostja siiski ettemaksu nõuab, tasub meeles pidada, et ettemaksuna ei ole õigus nõuda lõpphinnast üle 50%. Lõpetuseks ütles Antsaar, et kui ostetud ese osutub varastatuks, siis on suur tõenäosus, et politsei võtab selle ostja käest ära kui asitõendi.

“Jõuame jälle selleni, et anonüümse isiku käest ei ole kuigi kasulik midagi osta,” lausus ta, lisades, et kui inimene on ostnud varastatud kauba, siis enamasti teda kuriteos kannatanuks ei loeta ja kahjude hüvitamiseks tuleb tal pöörduda tsiviilkohtupidamise korras kahjunõudega kohtu poole, kui kauba müüja kahjusid vabatahtlikult ei hüvita. “Kui ostja aga kauba müüjat ei tea ega tunne, siis ongi ta kahjuks olukorras, et on oma raha lihtsalt tuulde visanud,” nentis Antsaar.

Print Friendly, PDF & Email