Frédéric Billet tahab kaasa aidata saarlaste prantsuse keele õppele (12)

Frédéric Billet tahab kaasa aidata saarlaste prantsuse keele õppele

“MERCI BEAUCOUP”: Urve Tiidus näitas Frédéric Billet’le oma keeleoskust ning andis kinnitust sellest, et huvi prantsuse keele vastu on Kuressaares täiesti olemas.
Foto: Raul Vinni

Kuressaares viibis eile ametlikul visiidil Prantsusmaa suursaadik Eestis Frédéric Billet. Päev oli kuni õhtu hakuni tegevusi ja kohtumisi täis pikitud ning Billet üheks suuremaks sihiks, mis teda saarele tõi, oli soov süvendada siin prantsuse keele õpet.

Linnapea Urve Tiiduse ja suursaadik Frédéric Billet ühisel pressikonverentsil raekojas rõhutas Prantsusmaa esindaja saali kogunenud ajakirjanikele, et soovib küsimusi kuulda eesti keeles ning tahab ka vastata kindlasti peamiselt eesti keeles. Seeläbi kummutas Billet väljakujunenud stereotüüpse arvamuse, et prantslased ei ole kuigi altid keeli õppima.

Kõigest aastapikkuse õppimise järel rääkis suursaadik suhteliselt soravalt eesti keeles, saades vaid mõne sõna osas abi oma tõlgilt. Frédéric Billet tõdes, et tema jaoks on väga rõõmustav kohata Eestis igal pool, kuhu ta vaid läheb, prantsuse keele oskajaid. “Ma tunnen, et siin (Kuressaares – toim) on väga suur huvi prantsuse keele vastu ja ma tahaksin natuke aidata selles osas. Ma olen veendunud, et siin on olemas kindel koht prantsuse kultuurile ja prantsuse keelele,” tunnistas Billet.

Koostöövõimalusi on mitmeid

Suursaadiku hinnangul on Prantsusmaa ja Kuressaare vahel väga suured võimalused koostööks. “Näiteks tegin linnapeale ettepaneku saata Prantsusmaale ametnikke natukeseks õppima. See on üks võimalus, kuid on ka teisi. Näiteks kultuurivaldkonnas,” kinnitas Billet. Niisamuti ei välistanud ta sedagi, et Kuressaare võiks Prantsusmaalt mõne uue sõpruslinna või -saare saada. “Mõtleme sellele kindlasti, et võib-olla Prantsusmaalt leida Kuressaarele sõprussaar,” lubas ta, kuid ühtegi võimalikku varianti ta esialgu veel välja käima ei soostunud.

Linnapea Urve Tiidus lisas sealjuures omalt poolt, et hiljuti oli tal hea võimalus vestelda Orleans’i abilinnapeaga, kes tegeleb säästva arengu teemadega. “Seda siin kohtumisel ka mainisime, et säästev areng on üks tänapäevaseid teemasid, mis ühendab igal pool maailmas selles osas, kuidas paremini majandada omavalitsuse kohustusi ja seda ütlesin ka suursaadikule, et mine tea, äkki Pariisist lõuna pool asuv Orleans võtab meid jutule,” märkis linnapea.

Urve Tiidus tõi välja ka selle, et suursaadikul on kavas kohtuda kohalike turismiinimestega. “Kuigi prantslaste arv on turistide seltskonnas veel väike, siis ma usun, et ses osas saame samuti koostööd teha,” leidis ta. Lisaks kohtumisele turismiorganisatsioonide esindajatega trehvas suursaadik eile ka Kuressaare ametikooli kokaõpilastega, kellele õpetas pisut oma emakeelt.

“Ma arvan, et mida rohkem eesti arendab koostööd Euroopaga, seda tähtsam on koostöö Prantsusmaaga, sest meie huvid kattuvad. Majandusvaldkonnas on meil väga suured projektid käsil ja Prantsusmaa on ju kuues investorriik Eestis. Näiteks energia valdkonnas, reklaamialal ja jäätmekäitluses on prantsuse ettevõtted juba Eestis esindatud. Ja ma ütleks nii, et mis on võimalik Eestis, on võimalik ka Saaremaal,” ei välistanud Frédéric Billet prantsuse investorite saarele tulemist.

“Tahaksin samuti kasutada võimalust, et öelda: meie kohtumine toimub ajal, mil Prantsusmaa ja Eesti suhted on tõusuteel. Prantsusmaal räägitakse aina rohkem Eestist. Järgmisel aastal ühineb ju Eesti eurotsooniga ning Tallinnast saab kultuuripealinn. Prantslased on sellest väga huvitatud,” kinnitas ta. Kuressaare ja Prantsusmaa pikaajaliste suhete tõestuseks tõi Billet näitena selle, et Kuressaare raekoja rajajaks 17. sajandil oli tuntud prantslase De la Gardie järeltulija.

Print Friendly, PDF & Email