Liisa Saaremäel tunnistati parimaks naisnäitlejaks

Jõgeval Betti Alverile pühendatud 18. üleriigilisel luulekonkursil “Tähetund 2010” saavutas Saaremaa ühisgümnaasiumi näitetrupp Krevera etendusega “Homme on pulmapäev” eripreemia nüansirikkuse eest. SÜG-i 12.c klassi õpilane Liisa Saaremäel Kreverast tunnistati aga parimaks naisnäitlejaks.

“Kuna selle aasta teema oli pagulasluule, siis andis see küllaltki laiapõhjalise valiku. Tänu sellele, et valiku alus oli nii suur, olid etendused oma vormistuslikus mõttes tõesti seinast seina, ja seda just heas mõttes,” rääkis Krevera juhendaja Rita Ilves Kadi raadiole antud intervjuus. Ta lisas, et etendused olid hästi põnevad ja hästi palju oli erinevaid lähenemisnurki.

“Seda pagulasteemat oli kahte moodi lahendatud: üks osa juhendajaid oli aluseks võtnud lihtsalt pagulasluuletajate loomingu, teine osa käsitles just pagulusteemat. Ja üldse mitte lähtudes pagulastest, ütleme siis 1944. aasta äraminekust, vaid sisse oli toodud ka kaasaegne pagulusse minek, mis on meil praegu hästi oluline,” ütles Rita Ilves, viidates noorte talentide äraminekule Eestist ja nende kojukutsumisele. Etendustes oli puudutatud ka sisepagulusteemat.

Rita Ilvese sõnul oli žürii pandud üpris raske valiku ette, sest etendused olid väga eriilmelised ja tase ühtlaselt tugev. Grand prix’ läks Kolga Kohal-Olijatele (juhendaja Terje Varul), kelle etendus “Eskapoloogia” tugines Ilmar Laabani sürrealistlikule luulele. Saaremaad esindas lisaks Kreverale ka SÜG-i Kreisis (juh Sirje Kreisman). Kui Kreisise “Värvilised laulud” põhines Kalju Lepiku luulel, siis Krevera “Homme on pulmapäev” oli kompositsioon viie autori loomingust, kus domineeris samuti Kalju Lepik oma külaainelise luulega.

“Homme on pulmapäev” tegevus toimub 20. sajandi alguses. Laval on õhtupoolik enne külapulma, kus mehed veedavad aega õllekapa ääres ja naised veimevakka kokku pannes. Seal hakkavad siis paralleelselt hargnema erinevad lood, meenutused minevikust ja vaatamine tulevikku.

Print Friendly, PDF & Email