Saarlased meelitasid Saaremaale (7)

Saarlased meelitasid Saaremaale

AMETIPOSTIL: Vallavanem Hütt Pihtla vallamajas oma kabinetis tööhoos.

Tõnu Hütt (70) on mees, kes omal ajal tegi peaaegu mõistusevastase teo – tuli pärast EPA lõpetamist vabatahtlikult Saaremaale elama ja tööle. Kursusekaaslased ei suutnud ära imestada, oli ju Tõnu saanud suunamise tolle aja unistustepaika keset Eestit – Paidesse.

Aga Tõnu ja tema tollane pruut Ilme lasid end ära meelitada ja nüüdseks on Hütid saarlased olnud juba 46 aastat. Et Ilme tuli, pole imestada, tema ju Pihtlast pärit. Tõnu on aga sündinud Lõuna-Eestis, sealt on ilmselt pärit ka tema pisut keevalisem temperament kui pikatoimelistel saarlastel.

Tõnu lapsepõlv möödus väikeses Nöörimaa külas, kust Võrru oli veidi üle kilomeetri. Pere elas ühes suures talus, kus peale lahke pererahva oli ruumi ka Hüttidele. Ümberringi põllud, metsad… Otse maja ees seisis üks paras küngas, kust poisiklutil oli mõnus kelguga alla lasta. Suusad olid Tõnul ka, need oli isa ise valmis meisterdanud. Isa oli õppinud Räpina aianduskoolis, käis end Saksamaal täiendamas ja temast sai konservi- ja mahlameister.

Mõnda aega töötas ta Võru mahlatööstuse juhina. Ema oli õpetaja. Kui Tõnu-poiss oli 9-aastane, tuli majja väike õde. Poisi esimesed viis kooliaastat möödusid Võrus, seejärel kolisid vanemad Tartusse, sest isale pakuti tööd Tartu konservitehases.

Treffneri kooli poiss

Tõnu Hütist sai poistekooli, Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilane. Sellele ajale tagasi mõeldes ütleb mees: “Kui ühes koolis on õpetajatel kantseldada mitusada poisslast (tüdrukute kool oli Miina Härma nimeline), siis tunnen nendele õpetajatele tagantjärele küll kaasa…” Kool töötas kahes vahetuses, nooremad klassid õhtupoolikul, ja mõnikord tulnud poistel kange tahtmine varem koju saada.

“Selleks oli poistel oma nipp – keegi küsis ennast klassist välja ja korraldas koolimajas kuskil väikese elektrilühise. Vool läinud, maja pime. Mis teha? Tundi ei saa ju pimedas pidada ja kojuminek oligi kindlustatud.”

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email