Tehumardi mõõk sai uued luugid (9)

Tehumardi mõõk sai uued luugid

PALJU LEGENDE JA MÄLESTUSI: Kui kohalik mees Jaan Kaunissaar (paremal) teab rääkida uskumatuid legende, mis sõrulased rääkinud on, siis Anatoly Sayaninit seovad Tehumardiga nooruspõlvemälestused. Tema teenis siin raketivägedes. Mõlemad mehed tahavad aga mälestusmärki ja hauaplatse korda teha, sest surnuid peab austama.
Foto: Egon Ligi

Eile korrastasid firma 3D Viiking töömehed Tehumardi mälestusmärki – mõõgale paigaldati luugid ja monumendi sisemus puhastati kunagisest ehitusprahist.

Ettevõtmine sai teoks tänu II maailmasõjas langenud sõdurite matmispaikade otsimiseks loodud Baltimaade mittetulundusühingule.
“Meie praegune eesmärk oli monument konserveerida, et see edasi ei laguneks,” ütles Anatoly Sayanin eile Saarte Häälele. Tema sõnul on Tehumardi mälestusmärk nende ühingu ainus konkreetne objekt, mida soovitakse korda teha. Kas ja millal see lõplikult õnnestub, veel ei teata, kuid kindlasti tahetakse koostööd teha ka siinsete organisatsioonidega, ka Saksa sõjahaudade hooldeliiduga.

Sayanin rääkis, et ehkki nende ühing tegutseb kogu Baltikumis, on nii Lätis kui Leedus suudetud oma mälestusmärgid ise kenasti korras hoida, vastupidiselt Eestile. Ometi oleks loomulik, kui surnuid austataks igal pool ühtmoodi, olenemata siis sellest, mis lipu all nad võidelnud on. Baltimaid koondav ühing tegutseb sponsorite toel ning just nii rahastati ka eilseid töid Tehumardil.

Kui päris paljud asjamehed ja firmad on Tehumardi öölahingupaiga mälestusmärgist kuuldes märkinud, et tegemist on vene ausambaga ning nemad selle korrastamises kaasa ei löö, siis Sayanin kiidab väga Saaremaa ametnikke, kes on nende ettevõtmisse väga vastutulelikult suhtunud. Muide, Sayaninil on Tehumardiga seotud omad mälestused, 70-ndatel aastatel teenis ta Saaremaal Nõukogude raketibaasis.

Kui nii mõnelegi tuleb üllatuseks, et Tehumardi mõõk on seest õõnes ja selle tipus asub umbes meeter korda meeter luuk (mis eile uuenduse sai), siis eile Sayaniniga Saaremaal kaasas käinud kohalik mees Jaan Kaunissaar teab rääkida sõrulaste jutte selle kohta, kuidas Tehumardi monument tehtudki vaatlustorniks ning see kuulunudki kohalikule raketibaasile.

Seda, kas mõõga tipust keegi ka kiikriga merele piilunud on, Kaunissaar ei teadnud, küll aga arvas ta lool tõepõhja all olevat, sest ehkki Nõukogude ajal oli 9. mail kogu plats rahvast täis (müüdi ju apelsine ja kohal oli isegi raamatubuss), siis vaevalt üks mälestusmärk niisama selle kõige kõrgema koha peale, nii selge vaatega merele püstitati. “Vaevalt et keegi mõtles sellele, et inimestel on seal hea apelsine ostmas käia,” muigas ta.

Tehumardi kompleks on riiklik ajaloomälestis ja monument on lisaks veel riiklik kunstimälestis, mis valmis 1966. aastal arhitektide/skulptorite Riho Kulla, Mati Variku ja Allan Murdmaa kavandi järgi.

Print Friendly, PDF & Email