Tüdrukud võtsid kuritegevuse ennetamise oma südameasjaks (4)

Tüdrukud võtsid kuritegevuse ennetamise oma südameasjaks

KAAMERA, LÄKS!: Üks projekti vedajatest Riine Tiirik mängis filmis ööklubisse tulnud neiut, kes saab teada, mida uimastid temaga teevad. Martin Aaviku roll nägi ette tüdrukud “ära rääkida”.
Foto: Egon Ligi

Esmaspäeval tehti Diva klubis aasta jooksul korraldatud foorumteatri etendustest, vestlustest ja grupiaruteludest film, mis räägib uimastite mõjust ja mille osalised on projektis osalenud noored ise.

Eakaaslastele mõeldud projekti viisid läbi Pihtla valla tüdrukud Merlin Raev, Riine Tiirik, Maria Maripuu ja Kailiis Rannik. “Tegime seda seepärast, et meie vallas polnud noortel midagi teha,” ütles Riine Tiirik. Divas filmimisel oli kaamera Taniel Varese käes ja filmi esilinastus on 25. novembril kell 18 Kuressaares Komandandi tänava noortekeskuses.

Projekti vedanud tüdrukute sõnul oli terve aasta väga põnev, täis spordiüritusi, vestlusi, teatrit ja muud tegevust. “Üritustesari, milleks saime raha Euroopa Ühenduse programmist “Euroopa noored” ja millele panime nimeks “Kuritegevuse ennetamine Pihtla valla noorte hulgas”, on nüüdseks edukalt lõpusirgele jõudnud,” raporteerisid neiud õnnelikult.

Riine Tiirik märkis, et kindlasti ei oleks nad kõike teha saanud ja osanud väsimatu Marjana Luisti abita: “Marjana oli see, kes meid ärgitas projekti kirjutama!” Üks meeldejäävamaid sportlikke ettevõtmisi oli tüdrukute sõnul kindlasti mäesuusatamine ja lumelauasõit Väikesel Munamäel, mida paljud tegid esimest korda. “Muljed olid ootuspäraselt positiivsed, kusjuures nii mõnigi sai pisiku külge ning juba tehti plaane tagasi mäele minemiseks,” avaldasid nad.

Teine meeldejääv elamus oli paintball’i mängimine, mida noored nautisid lausa niivõrd, et isegi punktide lugemine ununes, mistõttu võitja jäigi välja selgitamata. “Kommentaaride tulva, mis sellele üritusele järgnes, ei saa ilmselt ühte lausesse mahutada, olgu siis vähemalt mainitud, et kogu tagasiside oli tagasihoidlikult öeldes ülimalt rahulolev,” meenutasid neiud. Kui veel aasta jooksul toimunud üritustest rääkida, siis aprillis kutsuti külla Juss Lindmäe, kes õpetas noortele mõned hip-hopi sammud selgeks.

Hästi jäi meelde veel tolerantsjalgpall, kus vastamisi olid Pihtla valla noored ja Pihtla valla töötajad. Kuigi noored jäid seekord alla, lubasid nad harjutada ja järgmine kord kindlasti paremad olla. Lisaks uutele ja huvitavatele ettevõtmistele said noored väga palju teadmisi kuritegevusega seotud teemade kohta, nagu sõltuvusained, huligaansus, rassism, vägivald, internetikuritegevus.

Aeg-ajalt viidi läbi foorumteatri etendusi, kus mängiti läbi huligaansuse või rassismiga seotud situatsioone, ning pärast oli noortel endil võimalus nähtud situatsiooni muuta. “Nii mõnigi elas olukorda nii sisse, et pidi peaaegu enesekontrolli kaotama, et ainult õiglus saaks jalule seatud,” rääkisid neiud. Nad lisasid, et kuna foorumteatri lood olid võetud elust enesest, siis usuvad nad, et see paneb noori ka igapäevaelus taolistes ülekohtustes situatsioonides mõtlema, kuidas õigesti käituda.

Print Friendly, PDF & Email