Tagavere optimistide esimesest leivateost said naerusuud (3)

Tagavere optimistide esimesest leivateost said naerusuud

SOOJA LEIBA, MÕTELGE: MTÜ Tagavere Optimistid eestvedaja Astrid Vaba (paremal) ja leivaküpsetaja Jana Põri ristisid ahjusoojad pätsid naerusuudeks.
Foto: Aare Laine

Laupäeval panid hakkajad naised MTÜ-st Tagavere Optimistid kunagisse algkoolimajja tehtud ühisköögi ahju leivad kerkima ja küpsema. Leivategu uues ahjus võttis aega kaks tundi. Ahjust väljavõtmise järel “naeratasid” neli kilost pätsi meistritele vastu.

Küpsetamismeister Jana Põri ristis pealt lõhki küpsenud pätsid hoobilt naerusuudeks. “Uus ahi vajab veel tundma õppimist. Tänased leivad küpsesid küll lõhki, aga edaspidi peame kerkimise asja läbi mõtlema,” ei jäänud Jana Põri ise laupäevase leivateoga päris rahule.

Ühingu liikmed aga sõid ja kiitsid, öeldes, et kõige paremini läheb ahjusoe leib taluvõiga. Ent laupäeval söödi leiba kohvi kõrvale lausa kuivalt, kuna võid seltsimajas lauale panna kahjuks polnud. Tagavere optimistide eestvedaja Astrid Vaba oli ise algusest lõpuni leivateo juures, öeldes, et temagi õpib ametit. Kuigi kauplustes on pagaritoodete sortiment rikkalik, olevat kodus küpsetatud leival hoopis teine mekk.

“Need leivad on oma talu põllul kasvatatud rukkist. Jahugi jahvatame ise. Poest ostame vaid maitseaineid – soola, suhkrut, köömneid, seemneid, rosinaid ja mida iganes,” teavitas pedagoogiks õppinud pagar. Laupäeval oli seltsi 38 liikmest leivateo kogemust omandamas kümmekond naist. Omavahel vahetati retsepte ja jagati praktilisi kogemusi. Tagavere raamatukogu juhataja Palmi Vaba oli huvilistele tutvumiseks leivaraamatuid kaasa võtnud.

Astrid Vaba sõnul tahetakse leivaküpsetamisega ja muude toodete tegemisega kaugemas perspektiivis nii kaugele jõuda, et neid turustadagi võiks. Praegu seda teha ei saa, kuna ühisköök ootab tunnustamist. Optimistlike naiste optimismist on osa saanud ka televaatajad. Hiljaaegu näitas ETV Tagavere optimistide tegemisi Eesti rahvale. Leivategu on vaid üks osake optimistide tegevusest. Peagi hakatakse jõulupeoks valmistuma, käsitöötegijad panevad näpud nobedamini liikuma, line-tantsijad on hakkamist täis harjutamaks selle nimel, et suvisel kokkutulekul hästi esineda.

Heakorratalgud on toredaks traditsiooniks kujunenud, nagu ka jaanipäeva tähistamine ja jõulupidu. Seltsimaja jõusaali kasutatakse talvekuudel päris aktiivselt. Tasapisi kasvab ühingu liikmete arvgi. Laupäeval oli esimest korda ühistegevuses osalemas Luki baari perenaine Kerli Treial. “Aasta aega olen hoogu võtnud. Nüüd võtsin kätte ja tulin,” ütles rõõmsameelne ettevõtja. Tagavere optimistide tegevusest pikemalt Kadi raadio saates “Külavahelood” eeloleval laupäeval kell 8. Kordussaade pühapäeva hommikul kell 9.

Print Friendly, PDF & Email