
JAHIKUNINGANNA: Jahi ainsa uluki tabanud Anzelika Leis (esiplaanil paremal) saab jahi juhatajalt Merit Kindsigolt mütsi külge traditsioonilise okaspuuoksa. Samasugune asetati ka mahalastud metsseapõrsa peale.
Foto: Raul Vinni
Laupäeval Muhus ja Laimjalas peetud Eesti esimesel naisküttide ühisjahil tabati üks seapõrsas ning arutleti jahinduse olukorra ja tuleviku üle Eestis, tehes ka ettepanekuid, kuidas olukorda parandada.
Üle Eesti kokku tulnud naiskütid, keda seekord oli 30 ringis, said päev läbi metsas jahti pidada, enne kui tabati ka selle jahi ainus saak. Võrumaalt tulnud Anzela Leis laskis päeva kolmanda ajujahi ajal maha metsseapõrsa. Tänavu seni oma kodukandis peamiselt koprajahti pidanud Leis sai ka jahi kuninganna austava nimetuse.
Jaht ei olnud naisküttide jaoks siiski primaarne, arvas ürituse üks eestvedajaid, Eesti jahimeeste seltsi tegevjuht Hegne Lump. Laimjala jahimajas toimunud arutelul oli kõne all uue jahiseaduse eelnõu. Lump märkis, et arutelu kujunes igati tõsiseks. “Keskkonnaministeeriumi esitatud jahiseaduse eelnõus kavandatavad muudatused toovad kaasa põhimõttelisi muutusi Eesti jahinduses. Kui võrrelda eelnõud keskkonnaministri poolt 23.09.2008 kinnitatud jahinduse arengukavaga, ei ole seaduse eelnõu seda järginud,” ütles Lump.
Olgugi et Eesti jahindus toimib võrreldes teiste Euroopa Liidu riikidega igati hästi, nõuab see pidevat õigusruumi täiendamist, märkis ta. “Kõnealuse eelnõu puhul pole kahjuks tehtud uue seaduse poolt kehtestatava olukorra toimeanalüüsi, sealhulgas ka keskkonnamõjude hindamist.” Hegne Lumbi sõnul tõdeti arutelul, et uues jahiseaduses ei ole arvestatud jahimeeste tehtud mitmeid ettepanekuid.
“Uue jahiseadusega suureneb turvalisuse ja kontrollimatuse risk metsades, kuna uue jahiseaduse eelnõu järgi hakkaksid kõik maaomanikud jahinduslikku tegevust korraldama,” rääkis ta, lisades, et samas puuduvad maaomanikel teadmised ulukibioloogiast, ulukipopulatsioonide haldamisest, haiguste tõrjumisest, relvade hoiu ja käsitlemise tingimustest jne. Ka pole siis võimalik kontrollida, kes kuskil kütib, milliste relvadega ja mis tulemiga.
Lump märkis ka, et toodi välja punkt, et uues jahiseaduse eelnõus ei ole jahimehele enam ette nähtud perioodiliselt kohustusliku suuruluki laskekatse sooritamist. Sellega seoses ei ole suur-uluki laskekatse ja seda tõendav suuruluki laskekatse tunnistus tulevikus enam jahipidamist tõendavate dokumentide nimistus. “Seega olime seisukohal, et laskekatse kohustuslikkuse jahiseadusest väljajätmine võib kaasa tuua pöördumatuid tagajärgi. See ei saa aga olla juba eos planeeritud eesmärk, kuivõrd seda kõike on võimalik laskekatse kohustuslikuks tegemisega vältida,” rääkis Lump.
Ta tõi välja ka selle, et uue seaduse alusel ei pea välisriigi kodanik Eestis jahti pidades enam omama Eestis väljaantud aastast jahitunnistust. “Kokkuvõttes oldi ühel meelel, et rutakad otsused ei ole tulevikku silmas pidades õiged,” lausus Hegne Lump.
Laupäeval teleris naidatud lõigus naisjahimeeste jahil oli üks naine küll nats mehe moodi. Muhu mütsi kandnud jahinaine oli just Hillar Peegli nägu.Aga kõigil pidi ju olema teisik.
piltidel on näha mitmeid mehelikke naisi
Naised jahil, jaht mokas, püss põõsas, till tupes.
Jaht ju õnnestus ning kõik sujus väga hästi. Tänud toreda seltskonna ja ürituse eest.
Eesti Jahimeeste Selts eesotsas oma esinaisega propageerib uut jahipidamise kultuuri:
Naistel käib asi samamoodi nagu meestelgi: loomade siseorganid lastakse metsas välja, väärtuslikum kraam (maks ja süda) võetakse kaasa, ülejäänu läheb koertele või metsloomadele.
http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/eestiuudised/article.php?id=34575301
Midagi oli saare meeste juures ülikõva!
Jaht oli nagu jaht ikka-erinevuseks, et ajus kõvemad-kiledamad hõiked, rahvast rohkem. Mehed, kohalikud, teenäitajad-organiseerijad ja võõrustajad. Muideks-saarte mehed said absoluutselt kõigi nende peale asetatud ülesannetega suurepäraselt hakkama! Ülikõva! Jääme ootama uusi üritusi.