Sooduspileti idee hääletati maha (16)

Sooduspileti idee hääletati maha

LAEVA OOTAMAS: Sotside esindaja Kalev Kotkas ütles, et sooduspileti idee kavatsetakse riigikogule uuesti esitada maanteepikenduse seaduse eelnõu raames.
Foto: Raul Vinni

Riigikogu eilsel istungil hääletati saarlastele ja hiidlastele soodsamat laevapiletit võimaldama pidanud eelnõu napilt menetlusest välja. Eelnõu oli riigikogu istungile menetlusse toodud seetõttu, et riigikogu majanduskomisjoni IRL-i ja Reformierakonna saadikud otsustasid seda oktoobri lõpus mitte toetada.

Eelnõu tagasilükkamise poolt hääletas eile 46 riigikogu liiget ja vastu 44. Erapooletuid selles küsimuses ei olnud, kuid istungilt puudus kolm eelnõu algatajat – Marek Strandberg, Mark Soosaar ja Tarmo Kõuts. Täpselt nii palju hääli jäi ka puudu sellest, et eelnõu oleks menetlusse võinud jääda. Ühistranspordiseaduse muutmise eelnõu üks algatajatest, sotsiaaldemokraatide fraktsiooni kuuluv Kalev Kotkas tunnistas Saarte Häälele, et hääletustulemused ei olnud meeldivad.

“Kõigest kahe häälega jäi see (eelnõu – toim) nüüd menetlusest välja ja sellest on tuline kahju,” sõnas Kotkas. Tema hinnangul ei ole riigikogu koalitsioonipool valmis soodsama laevapileti teemal isegi diskuteerima. “Nad väldivad ja kardavad kahjuks seda teemat,” märkis ta. Samas ei ole lootus eelnõu eesmärgi osas Kalev Kotkase sõnul siiski veel täiesti kadunud.

“Sotsiaaldemokraatliku fraktsiooniga oleme pidanud plaani anda see uuesti sisse maanteepikenduse eelnõu raames,” kinnitas ta, et teemat hoitakse seega jätkuvalt töös. “Natuke teine lähenemine, aga eesmärk on sama – saarte inimestele ja majandusele paremate tingimuste loomine,” lisas ta. Selle kohta, et hääletuselt puudus kolm eelnõu algatajat, ütles Kalev Kotkas, et tegelikult oleks täiesti piisanud ka sellest, kui vähemalt kaks neist oleks kohal olnud. “Kui hääletus jäänuks viiki, siis ei oleks selle menetlusest välja jätmine läbi läinud,” nentis ta.

Samas möönis Kotkas, et eks Strand-bergil, Kõutsil ja Soosaarel olid istungilt puudumiseks ka omad ja väga erinevad põhjused. “Soosaar pidi viibima näiteks Eesti Raadios saate salvestusel minu teada, teiste kohta ma ei oska kosta,” ütles Kalev Kotkas. Tarmo Kõuts viibib teadaolevalt praegu tööasjus Saksamaal.

Reform samuti soodustuste poolt

Parvlaevapiletite küsimusega tegelenud töörühma soov oli eelnõu rakendumisega tagada saarte elanikele ja nendele kuuluvatele sõidukitele ning saartel registreeritud juriidiliste isikute sõidukitele Suure väina ületusel 50 protsenti odavam piletihind. Lisaks oleksid sõidukites ära kadunud üksikpiletid, s.t need inimesed, kes on autos peale juhi, oleksid saanud üle väina sõita tasuta.

Reformierakonna liige, riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Tarmo Mänd teatas eile, et Reformierakond soovib rakendada parvlaevavedudel saarte püsielanikele ja saartel registreeritud autodele 50% hinnasoodustust. Männi sõnul kehtivad praegu üleveol reisijapileti hinnasoodustused 50% ulatuses vaid pensionäridele ja õpilastele. Saartel registreeritud autodele tehakse hinnasoodustust 30% ulatuses.

“Arutatud on ka võimalust, kus 50-protsendilise sõidusoodustuse saaksid saartel registreeritud autode kõrval kõik saartele kauba veoga tegelevad autod. Nimetatud soodustuste sisseviimisel poleks tänase piletimüügi korralduses tarvis midagi muuta peale soodusmäära. Muuta poleks tarvis ka seadusandlust,” toonitas Mänd.

Print Friendly, PDF & Email