Lugeja kiri: Kirjandusvõistlusest Johannes Aaviku uudissõnadega

Kirjandusvõistlusest võttis osa üheksa kirjutajat 12 võistlustööga.

Žürii (Anne Koel, Enda Naaber ja Ivo Tang) jaotas auhinnad järgmiselt: I koht läks Ainu Käänile (Muhu) võistlustöö “Ehavalgel” eest; II koht Neeme Metsale (Orissaare) tööde “ Kurm” ja “Luuletused” eest, III koha vääriliseks tunnistati Brenda Rauniste (Kuressaare) töö “Vägev reede õhtu”. Ergutusauhinna sai Marje Liiv (Pärnu) töö eest “Eilne kohtumine”. Ära märgiti järgmiste märgusõnade all esinenud: “Soar”, “Päev” ja “Tuul”.

Kirjandusvõistlusel palus korraldaja Saaremaa raamatuklubi kasutada võistlustöös mitmeid Johannes Aaviku poolt keelde toodud sõnu – nii uusi tuletisi, laensõnu kui ka murdesõnu. Näiteks selline soome keelest laenatud sõna nagu aavistama – aimama, murdekeelest aga ill – väike talleke, läll – poeetiliselt “lill”.

Uudissõnu oli üsna arukalt ja huvitavalt kasutatud. Tulemuseks meeldivad tekstid. Esikoha sai Ainu Kään sellepärast, et ta oli tekstisse põiminud kõige rohkem vähekasutatud sõnu; II koha omanik Neeme Mets võlus oma emotsionaalsusega; III koha saanud Brenda Rauniste oli ka küllaltki huvitava teksti kirjutanud. Võistlustööde hindamisel oli latt kõrgel.

Johannes Aaviku sünnist möödub tänavu 8. detsembril 130 aastat. Võistlus oligi selleks välja kuulutatud. Saaremaa raamatuklubi üritusel detsembris kohtutakse auhinna saanutega ja nad tutvustavad seal oma võidutöid.

Enda Naaber
žürii esimees

Print Friendly, PDF & Email