Toidupank tuleb ka Saaremaale (3)

Majanduslikult soodsamatel aastatel oleme unustanud toiduabi mõiste, mis 90ndate alguses välismaalt Eestisse voolas ja üleminekuajal paljud näljaohust päästis.

Majanduskriis on aga ligi 100 000 inimest Eestis viinud taaskord kitsikusse ning täna räägitakse 20 000 lapsest, kes ei saa kõhtu täis süüa. Kriisist puutumata ei ole jäänud ka Saaremaa inimesed. Ühe konkreetse näitajana saab tuua fakti, et veel paar aastat tagasi oli Saaremaal toimetulekutoetuse saajate hulk mitmetes kordades väiksem kui täna.

Mis aga tõeliselt mõtlema paneb, on tööpuuduse kasv, mis tähendab seda, et ühtäkki on suur hulk peresid kaotanud ühe või kõik sissetulekuallikad ning kiiret väljapääsu olukorrast ei paista. See on toimumas mitte ainult Saaremaal, vaid kõikjal Eestis – inimesed, kes märtsikuus loodud Eesti Toidupanga abipaki järele tulevad, pole mitte asotsiaalid, vaid elumuutustes töö kaotanud inimesed või üksi lapsi kasvatavad emad.

Silmad häbelikult ringi uitamas, annavad nad allkirja tunnistuseks abipaki kättesaamise kohta. Kaasavõetud kilekotti lähevad jahu ja nuudlid, suhkur, õlipudel, leib ja sai. Kuid häbist saab tänulikkus võitu, kui lisaks tavalisele kõhutäitele saab koju viia ananassi või apelsine. “Toiduabipakk tähendab mulle palju,” kirjutab abi saanud üksikema. “Vahel ei ole lihtsalt raha lapsele süüagi osta.

Just puuvilju ei jõua osta, aga lapsel on ju ka neid vaja. Ise võid olla söömata, aga mitte laps – tänu toidupakile on talle vähemalt millestki süüa teha.” Toidupank saab jagatava toidu annetusena tootjatelt, hulgimüügifirmadelt, kaubanduskettidelt, eraisikutelt ning mõni kord aastas korraldatavatest toidukogumiskampaaniatest. Olenemata positsioonist, on toetajad inimesed, kes tunnevad kaasvastutust raskustes olevate inimeste abistamisel.

Tänaste võimaluste piires tegutseb Toidupank Põhja-Tallinnas, Lasnamäel ja Tartus, abistades igal nädalal 200 peret. Toidupanga abi saavad kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajate teavituse alusel inimesed, kelle sissetulek jääb alla 1000 krooni kuus pereliikme kohta. Toiduabi komplekteeritakse kümnete vabatahtlike abiga ning jagamine toimub koostöös MTÜ-de ja sotsiaaltöö organisatsioonidega.

Kutsume teid appi, et just praegusel raskel ajal üheskoos kiirelt toiduabi süsteemi laiendada ka teistesse Eestimaa piirkondadesse. Abi ei vaja mitte ainult Tallinna ja Tartu, vaid paljude teiste piirkondade inimesed. Kõige lihtsam viis sellele kaasa aidata on annetada oma eesti kroonimündid Toidupanga kogumisanumatesse. Saaremaal on need paljudes paikades juba üleval. Annetatud mündid aitavad loodavatele Toidupankadele muretseda igapäevaseks toimimiseks vajalikke laoruume ja -mööblit, toidukaste ja transpordivahendeid.

Kuid ainuüksi müntide toel Toidupanka Saaremaal üles ei ehita. Eelkõige vajab hea idee kohapeal ellu rakendumiseks hea tahtega inimesi ja MTÜ-sid, kes on valmis võtma oma kodulinnas või maakonnas Toidupanga rajamise ning iganädalase toidujagamise organiseerimise enda kanda. Stabiilseks tööks on aga neil omakorda vaja häid koostööpartnereid – hulgifirmasid, kauplusi ja tootjaid, kes oleks valmis abivajajatele iganädalaselt toiduaineid annetama. Loodame, et teil jätkub julgust ja jõudu meiega koos Toidupanka üles ehitama tulla, et aidata kõiki neid meie kõrval, kes seda väga vajavad.

Erki Tamm
Eesti Toidupank ekspertkomitee esimees
www.toidupank.ee

Print Friendly, PDF & Email