Saaremaa kodutütarde sügislaager

Saaremaa kodutütarde sügislaager

HUVITAV: Kodutütred kuulavad Maasilinnal huviga noorgiid Taavi Teeveti juttu.
Foto: Erakogu

22.–23. oktoobril toimus Orissaare gümnaasiumis Saaremaa kodutütarde sügislaager, kuhu kogunes 40 kodutütart erinevatest Saaremaa koolidest.

Pärast avarivistust mindi Orissaare kodutütarde juhendaja Maidi Tilga saatel väikesele Orissaare aleviku ringkäigule. Vaatamata tuulisele ja vihmasele sügisilmale kulges see lõbusas ja reipas meeleolus. Käidi Illiku laiul Orissaare jahisadamas ja vanas uisusadamas. Uisusadama ja Muhus asuva Vahtna sadama vahel toimus kunagi tihe laevaliiklus, kuna Väikese väina tammi polnud veel ehitatud. Laevatüüpi, millega laevaühendust peeti, nimetati uisuks – sellest ka nimi uisusadam.

Meie teele jäid veel perearstikeskus, tuletõrjedepoo, muusikakool, kultuurimaja, lasteaed ja “Leinav ema” – Teises maailmasõjas langenute mälestusmärk. Viimane ja massiivseim objekt oli Orissaare televisioonimast – meie isiklik “Eiffeli torn”. Vihmast märgade ja tuulest räsituna, ent rõõmsatena jõudsid kodutütred tagasi Orissaare gümnaasiumisse, kus neid juba ootasid kunstiõpetuse õpetaja Katrin Vaher ja lillepoe Reinelill omanik Reine Väli. Kodutütred jagunesid kaheks rühmaks. Üks rühm asus koos Reinega meisterdama.

Traadist, riidest ja pärlitest valmisid kõrvarõngad, peavõrud ja võtmehoidjad. Teine osa kodutütardest asus koos kunstiõpetuse õpetajaga liivatrükis kaarte valmistama. Lõpptulemusena oli kaks lauda täis kaarte, millel oli kujutatud kauneid vaateid või lõbusaid sõnumeid. Pärast käsitöö lõpetamist asuti õhtueine kallale ja alustati mängudega. Kui saabus aeg magama minna, pugesid kõik oma magamiskottidesse ja koolimajja sigines vaikus.

Järgmisel päeval ootas laagrilisi maitsev hommikusöök Valge Varese trahteris. Seejärel jaguneti taas kaheks grupiks. Esimene grupp suundus Savikotta ja teine Maasilinna. Savikojas näitas ja rääkis Risto Ränk, kuidas savist anumaid teha. Soovijad said ka ise sõrmed saviseks. Hiljem näitas Sigrid Oja kodutütardele oma loomi. Nägime kitsi, kanu, kolme koera, lambaid ja umbes kümnest jänesest ühtainust, kes ka õige pea vaateväljalt minema hüppas.

Maasilinnas rääkis ordulinnusest lähemalt kohalik noorgiid Taavi Teevet. Maasi ordulinnus ehitati saarlastele karistuseks. Sellest ka tolleaegne nimi Soneburg, mis tähendas karistust. Linnus käis ühe riigi käest teise kätte, kuni viimaks Taani kuningas selle maha laskis lammutada. Kooli tagasi jõudes läksid kõik koos sööma ja siis järgnes viktoriin. Esimese koha saavutas 21 punktiga Laimjala, teiseks jäid kohalikud Orissaare kodutütred 20,5 punktiga ja kolmandale kohale jõudis ainus segavõistkond Kärla-Vanalinna kool 20 punktiga. Pärast laagri lõpetamist sõitsid kodutütred bussidega kodu poole.

Täname Tornimäe kodutütarde juhendajat Kaide Aasot, Aste juhendajat Merle Kivi, Orissaare juhendajat Maidi Tilka ja kodutütarde noorteinstruktorit Ingrid Paistet. Suured tänud Valge Varese trahterile maitsvate toitude eest ja Orissaare gümnaasiumile.

Annely Kasela
Orissaare rühm

Print Friendly, PDF & Email