Leisi vallavalitsus palub keskkonnametilt abi viimasel ajal hoogustunud metsa väljaveo käigus maaomanikele tekitatava kahju ärahoidmiseks. Vallavanem Ludvik Mõtlep märgib kirjas keskkonnaametile, et seoses metsamaterjali hinna tõusuga ja vabade riigimaade hoogustunud müügiga viimase aasta jooksul on metsaraie aktiivsus hüppeliselt kasvanud.
See on kaasa toonud väljaveo mahtude sellise suurenemise, et vald ja eraomanikud ei suuda enam kontrollida väljaveoga seonduvat tegevust.
“Tulemuseks on kasutamiskõlbmatuks muutunud metsarajad, mida külakogukond on kasutanud, rööpaid täis põllud ja rikutud kohalikud teed. Selline olukord ületab igasugu taluvuse piirid,” kirjutab Mõtlep.
Et suuremahuline metsaraie saab toimuda keskkonnaameti poolt heakskiidetud metsateatiste alusel, soovib Leisi vald, et enne kooskõlastamist oleksid metsateatise omanikul kõik kokkulepped maaomanikega, kelle maad metsamaterjali väljaveoks ja ladestamiseks kasutatakse.
Kokkulepete olemasolu ei ole siiani nõutud ilmselt seetõttu, et seadusandlus seda ei nõua, kuid Mõtlepa sõnul on sel juhul viimane aeg teha ettepanek õigusaktide muutmiseks. Erametsakeskuse Saaremaa tugiisik Mati Schmuul ütles, et suured traktorid ja autod lõhuvad tõepoolest märja ja pehme maa korral teed ära.
“Vahepeal sai Leisi vald metsafirmadega küll kokkuleppele, et lõhutud teed tehakse korda, aga tundub, et nüüd on see asi uuesti läinud natuke anarhistlikuks,” märkis Schmuul. Schmuuli sõnul peaksid metsafirmad praeguste ilmadega lanke ülestöötamiseks valima ja mitte ronima masinaga kohtadesse, kus pärast sügavad rööpad tekivad.
ÄRGE LASKE NEIL METSAMASINATEL OMA MAAD RIKKUDA! tundke huvi, kui kaua taastub teie maa sellest lagastamisest! Riik ei tohiks müüa ühtegi metsa ega maad ilma nõudeta säilitada keskkond
Järelevalvet teeb meil keskkonnainspektsioon. Vähemallt nii peaks olema
Naljakoht. Peaks jälle helikopteri tellima. Metsafirmad maa segi sonkinud
Teeme parem teise kohvi veel!
Enne metsas raietööde algust sõlmida kirjalik leping vallaga. Kui hakata iga maaomanikku otsima, kelle maa pealt väljaveo tee üle võib minna, see võtab ilmatu aja ja nii võibki lank raiumata jääda.
Kuna väljavedu toimub ikkagi üle maaomanike maade, siis peab kokkulepe olema maaomanikega. Kui ei jõua neid teha, siis tuleb tegeleda kraaviäärest võsa raiumisega. pigem ikka probleem selles, et ei juleta neid kokkuleppeid sõlmida, järsku peab veel teed korda tegema, siis kasu jääb ju väikeseks.
Enne kyui metsamasinad metsa sõidavad, peaks metsafirma sõlmima kirjaliku lepingu TEE omanikega (olgu neid kas või kümme). Tee omanik vastutab tee seisukorra eest. Ja tee omanikul on õigus tee lõhkumise puhul tee sulgeda. Avalikeks kasutamiseks kuulutatud teede puhul aga see organ, kes tee avalikuks kasutamiseks määras (vald).
Päris õudsad paigad jäävad maha. Lagastav ja röövelik, isegi loodus ägab.
sama värk ja minust haritum ütles, et pole vallal sõnaõigust. Suured raied igas pool tehtud ja metsateed tuksis. Ju see võõras mure neile ärikatele.
Mina kui jurist ütlen, et asjad on korras!
Valla on sõnaõigus vaid vallateede kohta. Kahjuks ei saa vald kedagi vastutama panna erateede eest, seda peavad tegema teeomanikud. Kindlasti on soovitatav pöörduda keskkonnainspektsiooni või politseisse, kui kellegi omandit on kahjustatud. Vaid ühiselt tegutsedes paneme metsaröövlid oma rahakotte ka teise inimese omandi taastamiseks tuulutama.
Kuhu vaatavad meie rohelised?
Miks te häält kuulda ei ole, tuliseid sõnavõtte looduse kaitseks?
ega me looduskaitsjad ole, me oleme rohelised. kõrvatagused on meil rohelised.