Minu öökapiraamat (2)

Olen tihti mõelnud selle üle, miks väikesel öökapil on vaja hoida lugemisjärjekorras mitut raamatut. Eks ikka seetõttu, et vaimne häälestatus ja väsimusaste on päeviti väga erinevad ja siis on hea, kui saad valida kapinurgalt just sobiva, et lugemisest täit naudingut saada.

Lõpetasin just ühe vana lemmiku lugemise. Nimelt John Steinbecki “Me tusameelne talv”. Äärmiselt tark ja eelarvamusteta lugu ühe inimese sisemaailmast, tema võitlustest ja kiusatustest. Püüdest kohaneda, samastuda ja edukalt toime tulla.

Ikka ja jälle astun koduse raamaturiiuli juurde, et mõnda meeldivat lugemist taaselustada. Lugemisel on parasjagu Karl Ristikivi “Õige mehe koda”, esmatrükis ilmunud 1940. aastal. Sariromaanina kirjutatud Tallinna triloogia üks osa, mida võib ka eraldiseisvana lugeda. Väga ladusalt ja haaravalt kirjutatud Eesti riigi noore ärimaailma kujunemise lugu 19. saj lõpul ja 20. saj algul. Huvitavad karjäärilood ja selle taustal isiksuste psühholoogilised muutumised. Hindan eriti kõrgelt Ristikivi luulet, kuid pean lugu ka tema olustikuromaanidest.

Hetkel olen tööalaselt seotud PÖFF-i filmifestivali ettevalmistusega Kuressaares ja ehk kuidagi alateadlikult on kapinurgale lisandunud Charlotte Chandleri “See on ainult film”, mis avab lugejatele legendaarse filmitegija Alfred Hitchcocki (Hitch) eluloo ja filmograafia. Tähenduslik on raamatu pealkirjaks valitud vastuoluline Hitchi lohutusmõte Ingrid Bergmanile, et filmi tegemist ja ekraanil toimuvat ei tohi väga südamesse võtta, sest elus on veel väga palju muud, mille pärast muretseda.

Samas ise, tõsise maksimalistina filmitöös, ta sellesse ei uskunud ja end ei petnud. Ennast hoidis ja hellitas Hitchcock hoopiski terava huumori ja vempudega ning gurmaanlike söömaaegadega. Soovitus neile, kes kipuvad raamatuga voodis tukkuma jääma: mõnikord on heaks kaaslaseks hoopiski fotoraamat öökapil, mida ei pea lugema. Pilte vaadates võid oma mõtetes rännata ajas ja ruumis kaugele.

Heli Jalakas
Kuressaare linnavalitsuse kultuurinõunik

Print Friendly, PDF & Email