Valjala lapsed Eesti neljandad (1)

Valjala lapsed Eesti neljandad

NELJANDAD: Valjala põhikooli 6. klassi võistkond: Merili Mägi, Tea Tambur, Jane Treima, Jane Koplimäe ja Silver Sepp.
Foto: Liljan Sepp

Reedel ja laupäeval toimus Pärnu vanalinna põhikoolis üleriigiline õpioskuste võistlus, kus Saaremaad esindanud Valjala põhikooli 6. klassi viieliikmeline võistkond saavutas neljanda koha.

Võistlusprotokollis oli 18 kooli, enamik neist suured tuntud gümnaasiumid ning Valjala oma 111 õpilasega kõige pisem. Võistluste avamisel soovisid korraldajad osalejatele õppimismõnu ja lahendamislusti. Et üksteisega paremini tuttavaks saada, tuli kõigil oma kooli 5 minuti jooksul tutvustada.

Ülesandeid lahendati neljas töötoas: ruudulises (matemaatika), sinises (keel), kirjus (varia) ja rohelises (loodus). Igas toas oli viiele küsimusele vastamiseks aega 25 minutit. Ruudulises toas tuli kasutada ka arvutit. Laste arvates olid küsimused võrreldes kohaliku võistlusega tunduvalt keerukamad ja hõlmasid hoopis teistsuguseid õpioskusi.

Rohelises toas tuli voolida ja kaarti lugeda, ruudulises toas oli palju nutikust nõudvaid konksuga küsimusi. Sinises toas tuli vormistada kiri oletatavale kirjasõbrale. Kirju tuba tundus kõige lihtsam ja vastuste leidmiseks olid laual teatmeteosed. Päeva lõpetuseks koguneti uuesti aulasse, kus kuulutati välja kolm paremat: Tallinna prantsuse lütseum, Tallinna reaalkool ja Viljandi C. R. Jakobsoni gümnaasium. Kõik said valida endale meeldiva kingituse Koolibri kirjastuse raamatute hulgast.

Järgmisi kohti valjusti ei nimetatud, vaid loositi välja koolide järjekord raamatute valimiseks. Protokolli lugedes leidsid Valjala lapsed end neljandalt kohalt enne Nõo põhikooli ning punktivahed esimestega olid väga minimaalsed.

Öö kummitavas koolimajas
Pärnu vanalinna kool asub üle saja aasta vanuses mitmekordses kivimajas Pärnu kesklinnas ja ongi ehitatud kooliks. Õhtul mainis majutaja meile nagu muuseas, et majas kummitab. Kummitama pidavat endiste õpilaste ja õpetajate vaimud. Keegi pole midagi näinud, aga kuulnud küll, ning heameelega õhtuti üksi majja jääda ei taheta. Oli see nüüd katse vastaste võitlusvaimu murda või tõsi? Meil ei tulnud igatahes kaua aega und, kuulasime vana maja põrandate naginat oma pea kohal teisel korrusel. Õnneks me vaimudega ei kohtunud ja puhkasime järgmiseks päevaks enam-vähem siiski välja.

Liljan Sepp
õpetaja
liljan.sepp@valjala.edu.ee

Print Friendly, PDF & Email