Roogkatuste hinnad tõotavad taas tõusma hakata (3)

Roogkatuste hinnad tõotavad taas tõusma hakata

HEA SOOJAANDJA: Inimesed tellivad roogkatuseid, sest neil on lisaks kaunile välimusele veel nii mõnigi eelis teiste katuste ees.
Foto: Peeter Kukk

Juba mitu talve järjest on ilmaolud osutunud pilliroo varumiseks ebasoodsaks – küll segavad üleujutused, küll paks lumevaip.

Ajaleht Eesti Päevaleht kirjutas hiljuti, et kuigi turureeglite kohaselt peaks materjali vähesus seega roogkatuste hinnad lakke viima, on need aastaga hoopis oluliselt langenud. Saaremaal roogkatuste ehitamisega tegeleval OÜ-l Tansar EF on praegu tööd keskmiselt. “Ilma tööta me ei ole olnud,” kinnitas Tansari juht Mart Tamm Saar-te Häälele.

“Praegu on tööd tavaliselt. See tähendab, et väga pikki järjekordi ei ole ja päris aastaks tööd ka ees ei ole,” tunnistas ta. Tamme sõnul tellivad inimesed roogkatuseid, sest need on ilusad ja head ning teiste katuste ees on neil nii mõnigi eelis. “Roogkatus on Eestis väga traditsiooniline ja väga kaunis katus. Eriti talumajadel levinud täiskelpkatus. Lisaks on roog looduslik ehitusmaterjal, millel on head soojus-isolatsioonilised omadused,” lisas ta.

Hindade praegust madalat seisu tunnistas Mart Tamm aga küll, roogkatuse valmistamise hinda on neil tulnud viimasel aastal langetada 200 krooni ruutmeetrilt ehk ruutmeetri hind on praegu 500 krooni. “Praegu on roogkatuste hinnad tõesti oluliselt madalamad, kui olid veel paar aastat tagasi, kuid hinnad on siiski tõusmas,” tähendas ta. Valjala vallas roogkatuste panekuga tegelev OÜ Siiksaare Meistrid juhataja Janno Saar oli Mart Tammega hindade osas ühel nõul.

Neil on keskmine ruutmeetri hind praegu veidi üle 400 krooni. “Eelmisest aastast on need küll natukene kõrgemad, aga võrreldes varasemate aastatega on roogkatuste hinnad hetkel kolmandiku võrra odavamad,” ütles Saar. Samas on temagi veendunud, et ehitushinnad hakkavad tasapisi taas kerkima. “Sellega saan nõus olla küll, sest ega neil hindadel enam allapoole minna pole,” arvas Siiksaare Meistrite esindaja.

Janno Saare sõnul varuvad nemad oma roo peamiselt Valjala kandist ning seda mõjutavad ilmaolud tõepoolest, kui kvaliteetse roo saab ja kui lihtsalt selle kätte saab. Hinnad on tema sõnul osalt alla viinud just kehvad ilmaolud, ent oma roll on olnud ka tellimuste hulgal. “Ei ole tellitud niipalju, maju võib-olla ei ehitata ja ei remondita praegu ka niipalju,” pakkus ta. “Kuid eks ilm ikka mõjutab. Eelmisel talvel oli ju väga palju lund, alles kevadel õnnestus natukene roogu kätte saada.”

Mart Tamme sõnul peetakse Saaremaa roogu Eesti parimaks ning seda kasvab siin piisavalt. Isegi ekspordiks jätkub. “Siiski ei ole eksportimine kerge, kuna välisturgudel on konkurents kõva, lisanduvad suured transpordikulud ja kvaliteedinõuded on kõrged,” möönis Tamm.

Print Friendly, PDF & Email