Panga pank jääb piirdeta (5)

Panga pank jääb piirdeta

SIIA TULEB TREPP: Panga panga trepp peaks tulema just nimelt siia, kus eile jäid fotole geoloog Rein Perens (vasakul), keskkonnakaitsja Kaja Lotman ja ärimees Alver Sagur.
Foto: Egon Ligi

Saaremaa üks suuremaid turismimagneteid saab lõpuks trepi, kuid keskkonnaameti tellitud ekspertiisi tulemusena otsustati, et panga servale piirde paigutamine seda turvalisemaks ei muudaks.

Samas on ekspertide Rein Perensi ja Mart Reimanni sõnul trepi ehitamine siiski oluline, et rahuldada inimeste geoloogilist huvi. Teiseks on trepp vajalik selleks, et õnnetuse juhtumise korral tagada ligipääs. “Selle mõtte, et peaks ühe soomlase allakukkumise pärast tõkke ehitama, me laidame maha. See ei takistaks kedagi ja ohud jääksid. Ning ka maastikupilt saaks rikutud,” ütles OÜ Eesti Geoloogiakeskus hüdrogeoloogia osakonna juhataja, geoloog Rein Perens.

Tallinna ülikooli rekreatsiooniteaduste osakonna juhataja Mart Reimann tsiteeris klassik Murphyt, kes on öelnud, et lollikindlaid asju ei ole, kuna lollid on haruldaselt leidlikud. “Sama käib ka rajatiste kohta – et mitte ükski asi ei välista, et meil mõne aasta pärast jälle ei juhtuks see, mis juhtus,” sõnas Reimann. Eksperdid hindasid ka trepi sobivust ning on koos Panga panga arendaja Alver Saguriga sobivas kohas kokkuleppele jõudnud. “Samuti pakkusime välja, et ühes või teises kohas võiksid tõusude ja pangalt laskumise paikades olla sellised looduslikud astmestikud, toestatud tõusu- ja astumisekohad, et muuta see laskumine ohutumaks,” rääkis Rein Perens.

Ta lisas, et matkarada läheb pangal servani välja ja kohati on selle ääre peal ainult petlik kamar. “Nii et üks mõte oleks, et paari meetri võrra võiks seda tähistatud, markeeritud rada siit servast kaugemale võtta,” pakkus ta.
Keskkonnameti Hiiu, Lääne ja Saare regiooni juhataja Kaja Lotman ütles, et amet koostas Panga panga maastikukaitseala korralduskava väga pikka aega. “Püüdsime leida lahendusi, kuidas kogu külastust korraldada nii, et pank jääks inimestele meeldivaks kohaks ja oleks ohutu,” sõnas Kaja Lotman, lisades, et lõpuks nad leidsid, et vajavad ekspertide abi.

“Ei osanud arvata, et siin juhtub selline õnnetus, ning selle tõttu üritasime rattad veel kiiremini käima panna,” lausus ta, märkides, et objekt on keeruline ja eksperdi osa selles oluline. Rein Perens ütles, et trepi asukoha valimisel on oluline, et see asuks kõige täiuslikuma geoloogilise läbilõike piirkonnas. “Siin on pank kahes tasandis, konkreetses kohas on looduslik varikalle. Minu meelest võiks lausa kopaga või käsitsi ligi sõita, võtta see pude kallas võib-olla hoopis lahti ja ehitada sinna süvendisse analoogselt Valaste pangaga keerdtrepp.

Sealt oleks huvitav vaadata geoloogiat ja käega kivi katsuda. Igal juhul on see tehniliselt teostatav ja oleks atraktiivne,” tõdes ta. Panga panga arendaja Alver Sagur kinnitas, et sinna on võimalik trepp teha ning et see on väga mõistlik jutt. Keskkonnaameti algatatud külas-tusuuringu andmetel osutus luubi alla võetud aladest ülekaalukalt kõige suuremaks magnetiks Panga pank. Loenduri andmetel käis Panga pangal tänavu juulis 14 000 külastajat, külastuste maksimumpäeval aga koguni 750 huvilist.

Print Friendly, PDF & Email