Ohtlikust kolmnurgast sai ring

Ohtlikust kolmnurgast sai ring

ÕNNISTUS TEELE: Õpetaja Hannes Nelis märkis uut ringristmikku õnnistades, et igaüks meist on pidevalt teel. Oma osa õnnistusest said ka Valjala vallavanem Kaido Kaasik (vasakul), Lääne regiooni maanteeameti Kuressaare esinduse peaspetsialist Toomas Magus ja vallaametnik Aare Külaots.
Foto: Raul Vinni

“Valjala on alati tähtis koht olnud,” ütles vallavanem Kaido Kaasik eile, kui anti üle ja avati ametlikult renoveeritud ringristmik Valjala kiriku kõrval.

“Seda näitas ka tänavune suvi, et ajalugu on meil siin pikk,” viitas ta tänavu aset leidnud arheoloogilistele väljakaevamistele, kui päevavalgele tuli rikkalik leid ligi 30 luustikuga. Kaasiku sõnul on kiriku ristmik olnud tähtis liiklussõlm juba aastasadu. “See oli meie valla üks ohtlikumaid liikluskohti,” märkis vallavanem.

Nüüdseks on see mure murtud ja vallavanema hinnangul on tegemist Saaremaa kõige ilusama ringristmikuga. Renoveerimise eest sai vald ka muinsuskaitseameti tänukirja. Kaasiku sõnul tuleb nüüd ette võtta Laimjala ja Kallemäe poole suunduvate teede kordategemine. Lääne regiooni maanteeameti Kuressaare esinduse peaspetsialist Toomas Magus kinnitas, et juba on alustatud ka ettevalmistustega, et Valjalast Kallemäele suunduv tee saaks tolmuvabaks.

Kõik sõnavõtjad toonitasid seda, et ringristmik on eriti kaunis pimedal ajal, kui selle osana paistab välja ka Valjala kirikule suunatud valgustus. Ristmik sai ka õnnistuse kohaliku koguduse õpetajalt Hannes Neliselt, kes märkis, et teed on inimeste elus alati tähtsad, sest meil kõigil on oma tee käia. Nelis tuletas meelde hiiu naise tarkust, kes randa sattunud saarlastest kalameeste küsimusele, kuhu see teeb viib, vastas, et tee ei vii kuhugi, ise tuleb minna.

Valjala liiklussõlmede renoveerimine läks maksma 6,5 miljonit krooni. Tööde käigus ehitati kiriku esisele uus ringristmik, kogu lõigu ulatuses rajati kõnnitee, samuti uuendati kogu lõigul tänavavalgustus, välja ehitati ka sademeveekanalisatsioon ning tõsteti ümber sidekaableid. Uuendatud sai ka aleviku keskel asuv bussipeatusetasku.

Print Friendly, PDF & Email