Turvafirma tegi tules kodu kaotanud taadile kingituse (5)

Turvafirma tegi tules kodu kaotanud taadile kingituse

KORRALIKULT VARUSTATUD: Timo Takkis kinnitas Alberti uue toa lakke uhiuue suitsuanduri.
Foto: Egon Ligi

Aprillis puhkenud tulekahjus kodust ja ühest pojast ilma jäänud 94-aastane Laadla küla mees Albert Koppel sai eile turvafirmalt Securitas Eesti AS tänu poeg Jone kuldsetele kätele peagi valmivasse uude koju kingituseks kvaliteetse tulekustuti ja suitsuanduri.

Turvafirma tuli mõttele Albertile kingitus teha, kui nende esindaja luges möödunud nädala Saarte Häälest lugu sellest, kuidas vanahärrale terendab tänu tublile pojale ja headele inimestele lootus talveks taas tuppa kolida. Artikli peale võttis ajalehetoimetusega ühendust turvafirma kommunikatsioonijuht Dajana Tiitsaar, kes teatas, et nad tahaksid vanahärrale abiks olla sellega, et edaspidi kaitsta teda võimaliku tuleohu eest.

“Securitas soovib nimelt mainitud meesterahvale kinkida kvaliteetse tulekustuti ja paigaldada ise uude kodusse suitsuandurid,” ütles Tiitsaar. Eile käiski Securitase tehnik Timo Takkis Albertil ja Jonel Laadlas külas, et kingitus üle anda ja suitsuandur aina rohkem ilmet võtva köök-toa lakke kruvida. “Seda peaks vähemalt korra kuus kindlasti kontrollima, et kas töötab korralikult,” soovitas Takkis õpetussõnu jagades, et andur ikka võimalikult pikka aega töökindel püsiks. Tehnik proovis värskelt lakke kinnitatud anduri spetsiaalse suitsu imiteeriva pihustiga kohe ka järele ning see töötas viperusteta.

Tehnik soovitas pererahval kindlasti ka teistesse tubadesse edaspidi suitsuandurid paigaldada. Timo Takkise sõnul huilgab töökorras suitsuandur õnnetuse korral seni, kuni suits toast hajub, mistõttu on see tulekahju kiire avastamise jaoks igati hea abimees. Jone Koppeli sõnul päästis tegelikult just huilgama hakanud suitsuandur kevadel ta isa elu. “Suitsuandur päästis selle vanahärra ära küll,” jõudis Albert Jone sõnul tänu andurile veel õigel ajal toast välja. Jone vennal paraku nii hästi ei läinud.

Tulekahju tekke põhjuseks on liiga tihti teadmatus, seda nii tuleõnnetuse ennetamise kui ka tulekahju kustutustööde osas. Seetõttu arvas Securitas Eesti AS-i Kuressaare osakonna juhataja Kaido Tambur, et inimestele tuleks põhitõed aeg-ajalt kindlasti üle rääkida. “Juba praegu on suhteliselt pime aeg ning seoses ilmade jahenemisega on alanud ka kütteperiood, mistõttu on tuleohutuse teema taas päevakorda kerkinud ja vajaks meeldetuletamist,” lausus ta. Tamburi sõnul on suitsuandur vajalik igal pool, sest see aitab tulekahju õigel ajal märgata.

“Kõige turvalisem on, kui suitsuandur paigaldatakse kõikidesse magamistubadesse ja esikusse. Kuid ka üks suitsuandur võib päästa elu,” kinnitas ta. Selleks tuleks see ainus andur paigaldada magamistoa ukse lähedale. Suitsuandur tuleb Tamburi sõnul kinnitada toalae keskpaika või voodi kohale, vähemalt poole meetri kaugusele seinast ja valgustist. Mitmekorruselises korteris võiks andur olla iga korruse trepiosa ülaosas. “Suitsuandur ei tohiks jääda ahju, pliidi, vannitoa või kamina lähedale.

Muidu tekib põhjusetuid alarme,” selgitas Kaido Tambur, lisades, et andurit ei tohi paigutada ka niiskesse ja külma ruumi, näiteks garaaži. Samuti ei sobi koht, kus anduri tööd segab õhuvool, näiteks õhuakende või konditsioneeri vahetus läheduses.

Print Friendly, PDF & Email