Sõnajalgade spämmifirma kogub kliente luba küsimata (3)

Sõnajalgade spämmifirma kogub kliente luba küsimata

 

Oleg ja Viivi Sõnajala pojad Taavi ja Mikk on ettevõtte PRO Agentuur OÜ omanikena pannud hiljuti püsti veebikeskkonna, kus pakuvad masspostitusteenust, kirjutas Eesti Päevaleht.

Skeem on lihtne: inimese aadressile saabub pikk uudiskiri, kus räägitakse mobiiltelefonidel kasutatavast IMEI-koodist ja elektroonilise teabe seadusest. Kirja lõpus on aga konks, milleni paljud ilmselt lugeda ei viitsi: “Juhul kui te soovite edaspidi PRO Agentuur OÜ ja tema koostööpartnerite poolt edastatavaid kommertsteadaandeid, siis keeldumise mitteteostamisel loeme teid nõustunuks vastavate kommertsteadaannete vastuvõtmiseks.

Juhul kui te nõustute vastavate kommertsteadaannete vastuvõtmisega, teavitame teid käesolevaga, et kommertsteadaande kättesaamisel on teil samuti võimalik lõplikult keelduda edaspidi teadete saamisest.” Isikuandmete kaitse seadus ütleb, et isikuandmete töötlemiseks peab inimene andma oma nõusoleku. Ettevõtte koduleht annab aga vastuse küsimusele, milleks sellist andmebaasi ja nõusoleku väljameelitamist vaja on: näiteks pakutakse seal “noorele ettevõttele sobivat turundusteenust”, mille käigus antakse “500 000 aadressiga Eesti suurim e-posti andmebaas soovijale kasutada 39 000 krooni eest”.

Kui selline kiri laekub inimese töökoha meiliaadressile, siis pole selleks AKI pressiesindaja Stiina Liivranna sõnul eelnevalt luba küsida tarvis. PRO Agentuur OÜ saadab aga kirju ka näiteks gmaili kontodele, mis peaksid olema eraisiku kontaktaadressiga. “Me ei küsi inimestelt, kas nad soovivad teenusega liituda, vaid selgitame neile seaduse muudatust, mille kohaselt on neil õigus edaspidi teadete saamisest loobuda,” selgitasid Mikk ja Taavi Sõnajalg ise. Nende kinnitusel on andmebaas kogunenud netiposti kaudu ning erinevate registreerimiste ja kampaaniate kaudu ligi kuueaastase tegevuse käigus, kui inimesed on andnud oma nõusoleku uudiskirjade saamiseks.

Print Friendly, PDF & Email