Kusevad mehepojad ei tulnud ju kloostrikooli (26)

Kusevad mehepojad ei tulnud ju kloostrikooli

 

Alustuseks üks selline lugu: Ühel ilusal suveööl väljus Kuressaare ühest “Bermuuda kolmurka” kuuluvast asutusest üks nooremat sorti mehepoeg. Üle pika aja oli ta sattunud kodulinna ning kokkusaamist vanade sõpradega tähistati ühe korraliku peoga, kust ei puudunud naps ja möll. Päike oli juba kõrgel, kui tundus, et aeg on võtta kodutee jalge alla.

Kesklinnas mõtles ta, et enne pikemat astumist tuleks teha üks suits. Pealegi ei olnud samm ka enam teab mis sirge ja puhkus kulub alati ära. Pingi peal istudes ja suitsu tehes vajus silm korraks kinni. Hetkeks, nagu ta ise ütleb. Isegi suitsu ei jõudnud lõpuni tõmmata, kui kohal olid korravalvurid, kes vaatamata mehepoja väidetele, et ta saab ka ise koju, toimetasid ta hoopiski kainestusmajja. Plate peale.

Nüüd siis teine lugu: Ma ei ole Kuressaares varem niipalju purjus inimesi näinud kui reedel. Esimesed padujoobes jõllid võtsid meid vastu kohe bussijaamas. Ja edasi läks aina hullemaks. Vist pea iga põõsa all või pimedamas nurgataguses jauras keegi. Tolli tänava äärde olid agarad rallihuvilised püstitanud tühjast taarast ja okseloikudest eraldi takistusriba. Päris huvitav, mis veel raja ääres võis sündida… Keegi meesterahvas räuskas, et soomlased olla kogu ralli ära rikkunud; üks tütarlaps kisas telefoni, et kõik lähevad lokaali. Ta oli küll kvartali jagu eemal, aga ikka hakkas kõrvadele. Vaene telefon.

Spordihuvilisi jätkus ka sumedasse sügisöösse. Kui kella kahe paiku sõbra poolt koju jalutasin, tilkus mööda Pikka tänavat ikka veel vastu autopiloodil ja end Lauaviina abil tasakaalus hoidvaid kodanikke…

Ja kolmas: Hommikusel postiringil selgus, et mu teele on ööga ehitatud paarisajameetrine takistusriba. Nutikad ehitusmeistrid olid selleks kasutanud kolme katkist viinapudelit (erinevaid marke ühendas see, et need kuulusid kõik alumisse hinnadetsiili), ühte tervena tunduvat apelsinimahlapakki (tonksasin jalaga, ei olnud tühi, aga samas kurat teab, mis vedelik sinna sisse tekkinud oli…) ja ühte laiaks astutud poolikut tomatimahlapakki, mis nägi välja päris mõjusa minimõrvapaigana. Siis olid seal veel tuules lendlevad Hesburgeri topsid ja burksipaberid, kaks okseloiku ning üks -rada ja üks lombakas kass.

Samas on isegi hea, et ma teisi marsruute ei kasutanud, ühel neist oleks pidanud ju hakkama soomlaste autovrakist üle ronima, millega nad öösel puid maha niita üritasid. Kuuldavasti oli auto targem ja andis puudele järele. Igatahes oli tore näha, et ralli on kultuurne meelelahutus ja inimesed oskavad seda hinnata ning nautida.

Kahes viimases loos on siis juttu kaks nädalat tagasi toimunud Saaremaa rallist. Esmaspäeval peale rallit tööle tulles olid esimesed jutud, mis ralliga seoses mu kõrvu kostsid, negatiivsed. Märgime ära ka selle, et oma emotsioone väljendasid inimesed, kes pigem käivad ooperit kuulamas kui rallit vaatamas. Mille üle siis kaevati: linn oli täis purjus inimesi; mehepojad kusesid kesklinnas täpselt sinna, kus oli kõige lähem sein, millele sai protseduuri ajaks toetuda; pehmejalgsed kodanikud kõndisid keset tänavaid ka siis, kui tänavate sulgemine oli lõppenud jne, jne.

Ma ei usu, et need inimesed üliemotsionaalselt lihtsalt lahmisid. Linnakatsel käies tuli mul endalgi selline mõte, et tegelikult on ju kõik, mis jääb rallitrassi turvalindist väljapoole, avalik ruum. Avalikus ruumis on teadupoolest alkoholi tarbimine keelatud. Laialdast sortimenti alkoholi omavat ja manustavat publikut nähes tekkis küll selline tunne, et see seadus täna õhtul ei toimi. Muidugi oleks tore, kui kodanikud ise ka seadust täidaksid, kuid kui keegi ei kontrolli, siis mis seal ikka.

Kõikidest nendest näidetest ja iseenda muljest ajendatuna tekkiski küsimus, et kuidas auväärt raad ja politsei seda asja reguleerisid ja kas nii võibki olla. Esitasin vastavasisulise päringu esmalt linnavalitsusse. Linnapea Urve Tiidus vastas järgmist: “Rahvarohkusest hoolimata oli olukord kontrolli all. /…/ Ka politsei kinnitab, et kodanike poolt kaebusi ei olnud. /…/ Kindlasti oli hetki, kus rallielevuses täiskasvanud mehepojad head käitumisreeglid unustasid, paraku ei panda iga inimese selja taha patrulli kõndima. /…/ Ega Rally pole kloostrikooli piduõhtu, see on ikka tõsiste meeste ja naiste ettevõtmine.”

Samateemalise küsimuse esitasin ka politseile. Vastas kohalik politseipealik Kaido Vahter: “Politsei sai ralli ajal hulgaliselt teateid joobes ja avalikku korda rikkuvate isikute kohta. Neile teadetele ka reageeriti ning kes omal jõul hakkama ei saanud, toimetati ka kainenemisele. Politsei oli ralli toimumiseks igati valmis ning välja oli pandud ka jalgsipatrull. Avalike suurürituste puhul ei ole politsei ainukeseks korratagajaks, ürituse korraldajal oli selleks sõlmitud leping turvafirmaga. Selle ülesandeks oli tagada ürituse alal inimeste turvalisus ning avalik kord.”

Vahter lisas kirja lõppu ka kohustusliku üleskutse, et inimesed peaksid teatama, kui kuskil midagi kahtlast näevad. Rääkisin ka rallikorraldajatega, kes ütlesid, et turvajate asi on hoolitseda selle eest, et inimestel oleks turvaline kihutavaid autosid jälgida. Joodikute tagaajamine pole nende asi.
Loetu, kuuldu, nähtu ja vastused tekitavad minus totaalse segaduse. Kõigepealt linnapea ütlused, et kodanike poolt politseile kaebusi ei laekunud. Samas ütleb politsei, et sai ralli ajal hulgaliselt teated ja kaebusi. Esimene vastuolu.

Linnapea märgib, et olukord oli kontrolli all, kuid samas tõdeb, et kindlasti läks keegi ka ülekäte. Seega korda ikkagi rikuti ja väide, et olukord oli kontrolli all, on ju vale. Ning muidugi rosin kringli sees on väide, et tegu on tõsiste meeste ja naiste ettevõtmisega ning see pole kloostrikooli kokkutulek. Mina loen sellest välja, et sellega ütleb linnapea, et kuna on ralli ja sellega kaasnev tinapanemine on tõsiste meeste ja naiste tegevus, siis pole selles midagi taunitavat.

Vastuste kokkuvõtteks tekib mul küsimus, et kas kõik see, mida nägid kirjutajad ja mida rääkisid inimesed, oli unes. Et pole olnud sellist asja. Ma saan aru, kui üks kodanik oleks tulnud ja rääkinud, et asjad polnud päris õiged. Kuid neid inimesi oli rohkem. Päris mitu. Ja erinevad killud on kokku pandud kogu nädalavahetuse jooksul. Siit järgmine küsimus, et miks on mõned vahel võrdsemad kui teised? Kuidas rikkus see pingil tukkuv mehepoeg avalikku korda rohkem kui sajad purjus kodanikud, kes tõepoolest hoidsid tasakaalu viinapudeli abil?

Ning politsei väide, et kes omal jõul hakkama ei saanud, see viidi vajadusel kainenema – siis ütlen mina, et kui võtta mõõdupuuks suveöös tukkuv mehepoeg, oleks pidanud Kuressaare kainerile selleks nädalavahetuseks vähemalt ajutise juurdeehitise püstitama. Kainestusmaja pole ju kummist.
Aga kes teab, ehk viidi ka sel aastal kodanikke Upale kadakate alla magama, nagu on seda kuuldavasti tehtud varasemate rallide ajal…

Ma ei usu linnapea ja politsei juttu, et kõik oli kontrolli all. Ma usun, et tõesti kontrolliti, kuid kas abijõudu oli liiga vähe või tõepoolest pigistati silm kinni. Ja jälle tekib küsimus, et miks on rallikülastajad võrdsemad kui keegi teine? Ja linnapea jutt kloostrikoolist ning tõsistest meestest ja naistest? Noh, see on juba selline jutt, et las ta parem olla.

Märkus: Olukorda linnas kirjeldavate lugude autorid on toimetusele teada. Need lood ei ole kirjutatud toimetuse tellimusel, vaid on ilmunud interneti sotsiaalmeedias.

Print Friendly, PDF & Email