Geoloog kutsub Saaremaa valdasid oma kivi kasutama (1)

Geoloog kutsub Saaremaa valdasid oma kivi kasutama

UHKUSE ASI: Teistest valdadest suuremat huvi on asja vastu üles näidanud Valjala. Sealses vallamajas eksponeeritakse sellist kivist Saaremaad.
Foto: Egon Ligi

Saaremaal leiduva paekivi eripalgelisust arvestades pakkus geoloog Helle Perens hiljuti Saaremaa omavalitsustele välja idee võtta igas vallas kasutusele oma nn vallakivi ning kasutada seda meenete ja mitmesuguste dekoratiivsete detailide valmistamisel.

Ligemale 20 aastat Saaremaa geoloogilisi väärtusi uurinud Helle Perens rääkis, et lisaks teada-tuntud Kaarma ja Selgase karjäärile leidub igas Saaremaa vallas omanäolise mustriga dolomiiti või lubjakivi, mida võib leida paemurrust, mererannast või paljandist. Laias laastus võib Muhut ja Ida-Saaremaad nimetada dolomiidimaaks ja Lääne-Saaremaad ilusate lubjakivide maaks.

Esmakordselt tuli Helle Perens vallakivi ideega välja kümmekond aastat tagasi ajakirjas Eesti Loodus, see ei leidnud aga suuremat vastukaja. Uuesti tõusis vana mõte päevakorda seoses Saaremaa geopargi loomisega, millega vallakivi idee geoloogi arvates väga hästi haakub. “Minu idee on tõmmata inimesi oma kodugeoloogia juurde, sest igas vallas on mingi kivi, millele tähelepanu pöörata ja mida kasutada valla tunnusmärgina,” põhjendas geoloog.

Helle Perensi sõnul mõjub Saaremaa kividest kõige kaunimana Metsküla korall-lubjakivi Leisi vallas, mida on kunagi nimetatud ka Metsküla ilukiviks ja viidud koguni Peterburgi. Ilus on ka Kaarma murru dolomiidistumata osa oma läbipaistvate kristalliliste tükkidega, samuti Jaagarahu murru korall-lubjakivi ja Kaugatuma sõrmuspaas. Ka Kuressaare linnas on fantastilist kivi, sõnas Helle Perens.

Geoloogi sõnul sobib osa vallakivi paremini graveerimiseks ja piltide joonistamiseks, teised aga hoopiski ehete valmistamiseks. “Pead tuleks tööle panna, mida sellest kivist teha, Saaremaal on ju nii palju kunstnikke ja stuudioid, pangu see kivivärk ka käima,” lisas ta. Kuressaare linna turismi peaspetsialist Karmen Paju ütles, et tema peab Helle Perensi vallakivi kui Saaremaa meene ideed eelkõige ettevõtlusvaldkonda kuuluvaks. Nutika teostuse ja oskusliku turunduse korral võib vallakivi ideest arendada piirkondliku suveniiri.

Paju sõnul ütlevad teoreetikud, et hea suveniir on ilus, nutikas, odav, kerge, vastupidav ja praktiline ning peab olema seotud ostukoha kultuuri, traditsioonide, legendide ja sümbolitega. “Hea suveniir on ostukohale tüüpiline, kuid maailmas ainulaadne. See, kas vallakivi eeltoodud kriteeriumidele vastab ja potentsiaalsetes ostjates huvi tekitaks, on tarbija pädevus,” märkis Karmen Paju.

Print Friendly, PDF & Email