Tagaverel kasvavad Aafrika hiidteod

Tagaverel kasvavad Aafrika hiidteod

SELLISED NAD ON: 3 cm pikkused Aafrika hiidteod ehk ahhaatteod (Achatina fulica), kes heades tingimustes võivad kasvada isegi kuni 30-sentimeetriseks. Ja keda tarvitatakse toidukski.
Foto: Elina Kalm

Kord läinud Mirja Tiitma sugulastele külla. Sugulastel oli tulnud perelisa – viis teobeebit. Pärast läinud Mirja koju tagasi, kaks kingiks saadud tigu taskus. Nüüd on Tagaverel elaval perel kodus lisaks Saksa lambakoerale ka lemmikteod.

“Nad olid nii lahedad, sellepärast olin nõus kaks tükki endale võtma. Tigude esivanem on Pariisist pärit, elab Tallinnas ja on ikka juba päris suur. Minul on üks pisem, teine suurem, praeguseks on mõlemad kindlasti kaks korda suuremad kui tuues,” selgitab naine oma augustis koorunud ja umbes 3 cm pikkusi tigusid näidates. Tegemist on Aafrika hiidtigude ehk ahhaattigudega (Achatina fulica), kes heades tingimustes võivad kasvada isegi kuni 30-sentimeetriseks. Ja keda tarvitatakse toidukski.

Teod on paljunemisel nii isase kui emase rollis

Teod on teadupärast hermafrodiidid ehk lahksugulised, mis tähendab seda, et ehkki päris üksi tigu viljastumisega toime ei saa, on isend paljunemisel nii isase kui emase rollis. Nii ongi libedikud veel nimetud: “Kuidas ma panen nimed elukatele, kellel pole sugugi,” naerab Mirja. Umbes kuuekuuselt suguküpseks saanud tigudelt võib hakata ootama pisiperet, tigu muneb korraga mitusada tillukest muna ning seda mitmeid kordi aastas.

“Munad olevat hästi pisikesed, pruunikad,” on Mirja internetist tulevikus ees ootava kohta infot otsinud. “Ma avastan iga päev jälle midagi juurde. Hästi hoitud teod elavad keskmiselt 6–7 aastat, mõni ka kauem. Nad tahavad, et oleks hästi soe ja niiske. Praegu on nad mul köögikapil plastkarbis, poeg puuris kaanele õhuaugud sisse.” Karbikaas peab aga tihedasti peal olema, et lemmikud mööda maja ringi roomama ei pääseks. Liikumisvajaduse rahuldamiseks on kavas tigudele osta suurem terraarium.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email