Rootsi teadlane leidis haruldasi trühvleid (8)

Rootsi teadlane leidis haruldasi trühvleid

VÄÄRT LEID: Gotlandi parimate trühvliküttide Maggie ja Darwini abil leitud trühvlid, millel eestikeelsed nimed veel puuduvad, on seeneteadlase Christina Wedeni kinnitusel söödavad.
Foto: Egon Ligi

Kolmepäevasel uurimisretkel Saaremaal trühvelseeni leida lootnud rootsi teadlasel Christina Wedenil õnnestus eile hommikul trühvlite otsimisele spetsialiseerunud koerte abiga Kuressaare külje all Loode tammikus välja kaevata peotäis hinnalisi delikatess-seeni.

Saaremaale tuli Christina Weden oma sõnul eesmärgiga leida siit söödavaid musti trühvleid. Seeneuurija sõnul kasvab musti trühvleid näiteks Gotlandil, kus mullastikutingimused ja kliima on paljuski sarnased Saaremaa oludega, mistõttu võis eeldada, et trühvlid kasvavad ka siin.

“Meile teadaolevalt ei ole siin seni trühvleid leitud,” ütles Weden Saarte Häälele. Trühvleid on teadlase sõnul väga mitmeid liike, kuid kuna nad kasvavad pinnases peidus, kasutatakse nende leidmiseks treenitud koeri. “Meil oli võimalus saada oma tiimi ühed selle ala paremad koerad (Romagna tõug, tuntud kui suurepärane trühvlikütt – toim),” nentis ta. Ulla Berglundi koer Maggie ja Jane Ekströmi trühvlikütt Darwin on Gotlandil oma ala parimad ning seda kinnitavad ka hiljutised meistritiitlid.

Rekordleid Saaremaalt

Loode tammikust leitigi ühtekokku kolme erinevat liiki trühvleid. “Me pole küll veel leidnud musta trühvlit, kuid kolme teist liiki trühvleid juba leidsime ja kaks neist on mustale trühvlile väga lähedased,” tunnistas Christina Weden iseäranis aromaatseid trühvleid Saarte Häälele näidates. Siit leitud trühvlid on teadlase kinnitusel vägagi söödavad, kuid võib-olla mitte nii maitsvad kui mustad. “Meile teadaolevalt on see igatahes rekordleid Saaremaalt, nii et seni oleme oma otsingutulemustega ülirahul,” kinnitas ta ja lisas, et tegelikult on üks otsingupäev veel ees ja mine tea, mis leida võib.

Teadlase sõnul on trühvlite leidmise juures määravaks see, millised puud otsingukohas kasvavad ja milline on mullastik. Saaremaal tundus kõige tõenäolisema leiupaigana just Loode tammik ning esmased oletused osutusidki tulemuslikuks. Erinevalt Gotlandist on Saaremaal Wedeni sõnul üks probleem – metssead. “Neile meeldivad trühvlid teadagi väga-väga,” märkis ta ja lisas, et tegelikult on ka kodusigadel olemas oskused trühvleid lõhna järgi leida.

Harrastusmükoloog Vello Liiv ütles Saarte Häälele, et tegemist on kindlasti väärt leiuga. “Seda enam, et nemad otsivad siin koertega ja Eestis pole teatavasti ühtegi spetsiaalselt trühvlite leidmiseks välja õpetatud koera. Neil on aga kaks koera kaasas ja nendega on nad võimelised leidma küll,” rääkis Liiv. Tema sõnul pole Eestis keegi just seetõttu, et siin treenitud trühvlikoeri pole, trühvlite otsimisega otseselt ka tegelenud. “Ja just seepärast on väga tore, et keegi võtab kätte ja uurib ja otsib niimoodi,” tähendas ta. Vello Liivi sõnul on Eestist trühvleid tegelikult ka varem leitud, kuid ühtegi söödavat liiki seni siiski mitte.

Print Friendly, PDF & Email