Tules kodu kaotanud papil lootus talveks tuppa kolida (5)

Tules kodu kaotanud papil lootus talveks tuppa kolida

JUBA ANNAB SOOJA: uhiuue pliidi all praksusid eile halud heleda leegiga ja isa Albert sai pisut käsigi soojendada.
Foto: Egon Ligi

Torgu valla Laadla küla mees Jone Koppel on kuid rabanud oma aprillis mahapõlenud sünnikodu ülesehitamise juures, et ta 94-aastane tulest eluga pääsenud isa Albert enne talve õue peal asuvast saunast taas tuppa elama kolida saaks.

Kui maikuus kirjutas Saarte Hääl vabatahtlikult Jonel abis käinud kohalikest, siis viimased kuud on tulnud tal maja ehitusega suures osas siiski üksi hakkama saada oma igapäevatöö, Laadla poe pidamise kõrvalt. “Abilisi momendil enam pole jah, neist on kes Soome tööle läinud, kel omad asjad ajada. Tuleb ikka üksinda hakkama saada,” rääkis Jone Koppel Saarte Häälele isamaja ilmet võtvat tuba näidates. Seal on plaadid juba seinas, uus põrand paika saanud ning uhiuus ahigi sooja andmas. “Kõik selleks, et papi ikka talveks jälle sisse saaks,” tähendas ta.

Jone sõnul on põhiline see, et suvel sai tänu abis käinud Sõrve kandi meestele majale uued sarikad paika ning neile vastupidav kile peale. Nüüd pole suuremat läbisadamist seni karta, kuni katusepleki, mida hetkel veel polegi, viimaks paika saab.

Abikätest puudus

“Praegu on põhiline see, et lae saaks peale ja villa soojustuseks vahele, siis on tuba soe ja külma pole karta,” arvas perepoeg, lisades, et kindlasti tuleb ka villale seniks vastupidav kile peale tõmmata, kuni katuseplekki endiselt pole. Kaua see veel aega võib võtta, et isa Albert taas tuppa kolida saaks, Jone öelda ei osanud. Esmalt on vaja laepalgid metsast kätte saada. “Eks tööd ikka on ja üksinda võtab kõik aega. Aga tasapisi ikka saab,” tähendas ta.

Maja ehituse juures on vägagi oodatud ka tublide töömeeste abikäed, kes heast tahtest aidata sooviksid. Kuid Jone pole tahtnud kedagi ekstra appi kutsuma hakata, sest kes see tasuta tööd ikka teha tahab. “Kõigil ju omad tegemised,” sõnas ta. Tasu ootamata on ehitustöödel Jonel abis käinud 4–5 meest, kuid kevadel kohe pärast tulekahju toimumist oli maja ümber n-ö talgukorras risu koristajaid terve hulk. Kui keegi nüüd aga ise tuleks ja end appi pakuks, siis oleks Jonel ja tema isal sellest tõepoolest suur abi. “Abi on nii kui nii vaja, sest talasid üksinda üles ei pane ju,” möönis ta.

Eelmine kord, kui Saarte Hääl isa ja poja maja loost kirjutas, sai lehes ära toodud ka Jone pangakonto number, et need, kel võimalik aidata, seda ka teha saaksid. “Sealt natuke ikka tuli, aga see raha on kõik siin majas paigas ka juba,” on rahaline toetus läinud Jone sõnul igati asja ette, sest selle eest sai ostetud näiteks tuuletõkkematerjali ja telliskive uue korstnajala ehituseks. “Palju asju on saanud teha selle eest,” on Jone kõigile annetajatele siiralt tänulik.

Ilmet võttev köök-tuba on selle omanikule Albert Koppelile täitsa meeltmööda. “Kui ta valmis saab, küll ta siis mulle veelgi enam meeldima hakkab,” kinnitas Saarte Häälele elurõõmus papi, kes ratta seljas just koduväravast sisse vuras. Seega, kel aega ja tahtmist leidub, et Jonet ja Albertit ehitustööde juures aidata, neil on voli Laadlasse kohale minna, sest abikäed on seal igati oodatud.

Print Friendly, PDF & Email