SV Torutööde töömehed pole üksnes torumehed (5)

SV Torutööde töömehed pole üksnes torumehed

NEED EI MÄDANE EGA ROOSTETA: Firma SV Torutööd juht Kalev Õisnurm näitab vastupidavast materjalist torusid, mis ootavad maa sisse panemist.
Foto: Aare Laine

Täna kell 16.30 võtab enam kui 300 pikamaajooksja seas Kuressaares Smuuli tänaval 37. Saaremaa kolme päeva jooksu avaetapil stardijoonel koha sisse mullu samanimelisel võistlusel kolme päevaga maratonidistantsi kaheksandana lõpetanud SV Torutööde firmajuht Kalev Õisnurm. SV Torutööd oli aasta tagasi Saaremaa ühe pikema traditsiooniga spordivõistluse peasponsorite hulgas. Sponsorite nimistus on firma nüüdki.

Ettevõtte tippjuhi ametit ja aktiivselt spordiga tegelemist ei ole ilmselt kerge ühendada. Kalev Õisnurm on sellega aga kenasti hakkama saanud. Kes tahab, see jõuab. Üleeile oli Saare maakonna ühel edukamal firmajuhist jooksumehel Tallinnas mitu asja korda ajada. Koju jõudis ta hilisõhtul. Eile varahommikul võttis täna kümne kilomeetri pikkusele distantsile võidu jooksma startiv staier koha sisse Kuressaare lähistel Kaarma vallas oma töölaua taga.

Tahes-tahtmata kippus jutt kahekümneliikmelist töökollektiivi juhtiva spordimehega enne suurvõistlust ka sellele eelseisvale võistlusele. Oma võistlusvormile mehel endal etteheiteid ei olnud. Starti läheb Õisnurm optimistliku meelega, püüdes maratonidistantsi mullu joostud ajast (2:29.37) tänavu kiiremini läbida. Seni on visa spordimees kolme päeva jooksul osalenud kaheksal korral.

Treeninguaega Kalev Õisnurm tööajast ei näpista. “Jooksuriided on mul autos. Pärast tööd tõmban need selga ja lähen tunniks ajaks või veidi kauemakski Kuressaare terviseparki sörkima. See maandab. Päeval kogunenud stressi jooksen rajal endast välja,” mõtiskles spordimees. Männikus sörkimist peab firma tippjuht pigem puhkuseks kui tugeva trenni tegemiseks. “Kui peaksin pärast kaheksatunnist pingelist tööpäeva veel intensiivset jooksutreeningut tegema, siis ei veaks välja.

Kui lähed üle piiri ja kukud ületrenni auku, siis sealt välja tulla on üsna raske. Töö on number üks, siis tulevad teised asjad,” peab iseseisvalt treenimas käiv pikamaajooksja niisugust vormihoidmise taktikat enda jaoks parimaks.

Viieaastasel firmal on kolmeaastane keskusehoone

SV Torutööd alustas tegevust viis aastat tagasi kahe mehega. Firma keskusehoone koos angaari ja hoonete juures olevate laoplatsidega sai valmis kaks aastat tagasi. Kogu kompleksi rajamine läks firmale maksma kuus miljonit krooni. Nii nagu ettevõtte nimigi ütleb, tegelevad SV Torutööde töömehed suuremate (S ettevõtte nimes) ja väiksemate (V) torutöödega.

“Seda ala ma ise õppinud ei ole, aga koolitustel olen käinud. Nähes, et turgu on, tekkiski firma loomise mõte. Torutööde mõiste alla mahuvad kõik tööd, mis seotud torude paigaldamisega – vee- ja kanalisatsioonitorustikud, küttetorustikud, ventilatsioon jne. Võimaluse korral me ise ka projekteerime. Nimegi panime niisuguse, et ei peaks firmale eraldi reklaami tegema. Nimi ise ütleb, millega tegeleme. Nimest on kujundatud ka firma logo,” teavitas Kalev Õisnurm.

Viie aastaga on töömeeste arv ettevõttes kümnekordistunud (!). Kõik on oskustöölised – igaüks meister oma alal, kes keevitaja, kes soojuspumpade paigaldaja jne. Tööpuudus SV Torutööde meistrimehi otseselt ei kollita. Hõiskamiseks pole aga ka põhjust, kuna talv on tulekul ja see aastaaeg juba iseenesest mõjutab välitööde tegemist. Rääkides viimasel ajal valminud ehitusobjektidest, kus SV Torutöödelgi oma panus, tõi firmajuht esile Kuressaare ametikooli juurdeehituse, Pahi seafarmi ja AS-i Baltic Workboats uue tsehhi.

Viimasel ajal on üsna palju tellimusi tulnud eramajade omanikelt. Eramuisse paigaldavad SV Torutööde spetsialistid maasoojuspumpasid ja õhk-vesisoojuspumpasid. “Selle haru võtsime endale paar aastat tagasi juurde, nähes Saaremaal selles valdkonnas üsna tühja kohta,” sõnas Kalev Õisnurm. Enamik SV Torutööde objekte on maapiirkondades. Lisaks oma maakonnas tehtavatele töödele võtavad firma meistrimehed tihti ette töövisiidi ka mandrimaale. Nõnda siis on SV Torutööde tuntus liikunud üle kahe väinagi. Praegugi töötavad saarlastest torumehed firmast SV Torutööd kahel mandrimaa objektil.

“Välismaalegi on kutsutud ehitama, aga ega see eritööde tegemine piiri taga nii lihtne olegi. Seal see bürokraatia kadalipp on ikka üsna keeruline. Oleme sellest loobunud,” andis Õisnurm teada.

Tööl uus kvaliteet

Kuigi enamik töid võetakse ette uusehitistes, ei ütle firma ära ka renoveerimis-rekonstrueerimistöödest. Kogu tööde mahust 90 protsenti tehakse ikkagi uusehitistes. Kui nüüd võrrelda vene ajal tehtud torutöid näiteks kortermajades, kus torude kaldenurgad on valed, materjalid pole õiged ja spetsialistid võiksid üles lugeda veel kümneid vigu, siis nüüdisajal keegi enam niiviisi ehitada ei saa ega tohi. Ehituse kvaliteeti endisaegsega võrreldes võib öelda, et vahe on nagu öö ja päev.

“Tol ajal tehti ju sellest, mida parasjagu kätte saadi ja ega siis töö kvaliteedile ka võib-olla sellist tähelepanu pööratud. Nüüd on teine aeg,” rõhutas ettevõtte juht. Masu firma tegevust eriti ei mõjutanud. Aasta alguses võeti ettevõttesse mehi isegi juurde. Kaadri valikul on ettevõtte juhil oma sõna öelda. Praegu on mehi piisavalt. SV Torutööd ongi meeste kollektiiv. Ülemusi on vaid kolm – sisetööde juht ja välistööde juht ning mees, kes tegeleb soojuspumpadega.

Aasta lõpuni jagub firmal tellimusi ja seega tööd piisavalt. Üks suuremahulisemaid töid on ette võetud Angla tuulikumäel. Sinna paigaldatakse maaküttesüsteeme. Mida toob uus aasta, seda Kalev Õisnurm ennustama ei hakka. Siiani on asi stabiilselt läinud. Loodetavasti läheb nii ka edasi.

Ja veel. SV Torutööd on toetanud mitmeid spordivõistlusi. Peale Saaremaa kolme päeva jooksu on SV Torutööde toetuse üle rõõmustanud nii kergejõustiku- kui ka auto- ja jalgrattasõiduvõistluste korraldajad. Selle kohta on ettevõtte juhil ette näidata hulk tänukirju, mis ootavad veel oma aega nähtavale kohale väljapanekuks. Täna algaval jooksul on Kalev Õisnurm saarlaste esinumber. Mis muud kui okas päkka!

Print Friendly, PDF & Email