Valjala laudapõleng sai alguse töötajate puhkeruumist (video!) (11)

Valjala laudapõleng sai alguse töötajate puhkeruumist (video!)

LEEKIDES LAUT: Kui päästjad pühapäeva õhtul lauda juurde jõudsid, oli hoone juba lausleekides. Omanikul õnnestus 86 looma majast välja toimetada.
Foto: Egon Ligi

Pühapäeva hilisõhtul läks Valjalas põlema loomalaut, kus elas 98 veist. Õnnetuses hukkus üheksa looma ja sai kannatada kolm töölist, kes püüdsid lehmi põlevast laudast välja ajada. Esialgsel hinnangul sai põleng alguse puhkeruumist.

“Üsna jube oli see vaatepilt seal kohapeal,” ütles sündmuskohal viibinud inimene, kelle sõnul oli osal lehmadest selg põlenud. Lauda töötajad lasid loomad lahti ja ajasid nad põlevast laudast välja. Segaduses lehmad jalutasid ümber maja. “Ühe heinakuhja juures seisis kõrbenud selja ja põlenud sarvega lehm,” rääkis pealtnägija, kelle arvates võis segaduses ja haiget saanud loom otsida heinakuhjast natuke jahedust.

Lääne-Eesti päästekeskuse pressiesindaja Viktor Saaremetsa sõnul alustati juhtumi uurimiseks kriminaalmenetlust. “Tekkepõhjus selgub selle käigus, kuid praegu on juba selge, et tulekahju sai alguse puhkeruumist,” kinnitas Saaremets, lisades, et menetlejate sõnul on hoonest hävinud ligi 70%. Kes tulekahju avastas, seda Saaremets eile veel öelda ei osanud. Päästjad said 10. oktoobril kell 23.11 teate, et Valjala alevikus Posti tänaval põleb loomalaut. Viktor Saaremetsa sõnul põles laut (mõõtmetega 50x 20 meetrit) lahtise leegiga, laudas oli 95 lehma ja kolm vasikat.

“Loomi põlevast hoonest päästes sai vingumürgituse kaks farmi töötajat, kes viidi haiglasse, kolmandale töötajale andsid kiirabitöötajad esmaabi sündmuskohal,” teatas Saaremets. Esialgse info kohaselt said mõned loomad põletushaavu ja osa neist hukkus. Tules hävis hoone eterniitkatus ning said kahjustada vahelaed, olme- ja abiruumid. Tulekahju saadi kontrolli alla kell 3.09 ja kustutati kell 6.45.

Tulekahju tekkepõhjus on selgitamisel. Hävinud laut kuulus Valjala põllumajandusühistule. Eile hommikul organiseeris Valjala POÜ juht Liilia Eensaar koos töölistega loomade üleviimise teise lauta. Karjamaal olevad lehmad olid endiselt segaduses ja ammusid valjusti. Laudatöölised ja abilised aitasid lehmi auto peale ajada, et neid siis mujale transportida. ”Kõik meie töötajad tegid selle nimel terve päeva tööd,” sõnas Eensaar, lisades, et eile õhtuks oli kõikidel loomadel juba uus koht olemas.

Karjak jooksis abi järele

Tema sõnul avastas suitsu täis puhkeruumi karjak, kes sellest siis Eensaarele teatama läks. Kuna karjaku oma telefon oli suitsu täis ruumis, siis üritas ta ülemuse juurde jõuda rattaga, kui rattal aga kett maha tuli, jõudis ta kohale joostes. ”86 looma õnnestus meil päästa,” ütles Eensaar, kes aitas öösel loomi laudast välja tuua, kuid tema kohale jõudes oli laut juba leekides ning kõiki lehmi välja saada ei õnnestunud.

”Need, kellel selg on põlenud, need, ma arvan, saavad terveks,” oli Eensaar optimistlik, lisades, et jälgida tuleb neid, kellel udar kannatada sai. Linnast osteti eile ka vajalikud ravimid. Eensaare sõnul pakkus eilse päeva jooksul abi mitu suurtootjat. ”Tunnen, et ma ei ole üksi,” sõnas ta. Eensaar lausus, et ei ole jõudnud veel mõelda, mitme miljoni krooni ulatuses ühistu kahju sai, sest esmatähtis oli ikkagi loomadele kiiresti peavari leida.

Eensaar oli kursis ka oma haiglasse sattunud abiliste seisundiga. Tema kinnitusel sai üks neist juba eile koju, kuid põletushaavu saanud karjakul tuleb veel haiglasse ravile jääda.

Print Friendly, PDF & Email