Nael: Auk augu sees

Ilusa sügisega olen ma alatihti ikka ja jälle meie kaunis kodulinnas jalutama sattunud. Kõik on nii kena. Lehed on kollased ja varblased istuvad kohaliku kaubanduskeskuse esisel pingil ja rüüpavad pudelist nagu ikka. Ka nende näod tunduvad rõõmsamad. Aga siiski ei ole kõik mitte kaunis.

Sattusin mina ükspäev kõndima tänaval, mis viib meie linna ühe suurema haridustempli juurde. Ja mida mina näen. Üle ühe kooliminejatest on jalg kipsis. Kooli suundujad oleksid otsekui pärast suurt lahingut laatsaretist tulnud. Ja jopa-kolla, mida ma näen. Kõnniteed pole ollagi. On vaid augud nagu paremat sordi Emmentali juustu sees. Asi oli isegi nii hull, et ei olnud mitte ainult mitu auku üksteise kõrval, vaid nende aukude sees olid omakorda augud. Sisemised augud ei olnud küll mitte suuremad kui need augud, mille sees nad olid, aga suured ikkagi. Selline tunne, nagu keegi oleks käinud naftat otsimas või midagi muud hinnalist, mida maapõu peidab. Ning ikka ja jälle kostis mõni röögatus ja järjekordne, seni veel ilma kipsita koolijüts kadus kuni puusadeni, hullemal juhul isegi pea terves oma pikkuses auku. Nii et ainult tekkel jäi nukralt augu servale kõõluma.

Kiirabi oli ühele tänavanurgale lausa telgi püstitanud ning sealt jooksis välja kaks kanderaamiga meedikut, kes vigastatu kiiresti telki viisid. Ja järjekordne kips leidis omaniku.

Astusin ligi ja uurisin, et miks kannatanut ometi haigemajja ei viida. Vastuseks rehmati vaid käega, et kellel selleks aega on. “Neid kipse on nii palju, et me ei jõua kogu aeg edasi-tagasi sõita. Meie bensiinilimiit oleks ühe päevaga otsas,” pühkis kohalik peaparameedik Vahe Lihas otsaeest higi. “See kipsipanemine on meil nagu kalakonservide tegemine. Kõigepealt on asi, siis kest ümber, kinni ja korras. Oleme juba täiesti vilunud.”

Kips kipsiks, kuid õhtul läksin koos oma hea tuttava, kuulsa detektiivi Plekk Tung-Rauaga asja uurima, sest mul oli aimdus, miks ja kuidas need augud on tekkinud. Ja minu eileõhtune väikese varba ennetav värin mind ei petnud. Pimeduses oli kuulda kopsimist ja sealtpoolt viiendast august kumas valgust ja tuiskas sädemeid.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email