Liiva külast tööks pealinnas energiat ammutamas (1)

Liiva külast tööks pealinnas energiat ammutamas

SIIN ME OLEME: Oma kodutalust Liiva külast ammutab minister Jaanus Tamkivi energiat, mida igapäevatööks Tallinnas vaja.
Foto: Aare Laine

“Mul just puude lõhkumine pooleli. Tule aga, tule. Ongi paras aeg väike puhkepaus teha,” kutsus Kihelkonna valla Liiva küla Silla talu peremees Jaanus Tamkivi lehemehe lahkesti mihklikuu viimasel pühapäeval külla. Tegelikult tegin ministrihärrale juba ammuilma ettepaneku tema maakodus kohtuda, andmaks lugejaile teada, et keskkonnaminister elabki looduskaunis keskkonnas, mis peaks tema töödele-tegemistele igati positiivset mõju avaldama.

Kihelkonnal sündinud, kasvanud ja põhikoolis käinud Jaanus Tamkivi on juba poisikesest peast isa kõrval loodusradadel käinud ja paadipäras kalavetel esimesed mereristsedki saanud. Nüüd pealinnas ministeeriumit juhtides kuluvad noorena omandatud maa- ja meretöö kogemused marjaks ära.

Ministri esivanematelt päritud maakodu on looduse poolest päris ürgses paigas, Viidumäe looduskaitseala külje all metsade süles. Juba esmapilgul võib öelda, et keskkonnaministri jaoks, just tema ametiposti silmas pidades, on see paik otsekui loodud. Muide, esimese pikema intervjuu Jaanus Tamkiviga tegin ajalehe Oma Saar jaoks 12 aastat tagasi. Lugu ilmus 23. mail 1998. Nüüdne minister oli sel ajal just 8. mail 435-aastaseks saanud Kuressaare linnapea. Küsisin tollal meerilt, mis tunne on olla sajanditevanuse linna linnapea. Jaanus Tamkivi vastas: “Tunded on erinevad. Need sõltuvad parasjagu päevateemadest ja probleemidest, mis käsil.”

Seekordki küsisin esmalt sarnase küsimuse. Mis tunne on olla siin metsade keskel oma kodumajas? “Siin oma esivanemate talukohas tunnen ennast alati suurepäraselt. Teinekord, kui oled pisut väsinud, siis see on alati selline koht, mis päästab välja,” ütleb minister. Kui nüüd jällegi eelmise usutluse juurde tagasi minna, siis pärisin ka seda, kas Jaanus Tamkivi unistab poliitikukarjäärist. Tollane meer vastas, et isegi pärast valimisi 1996. aastal ei osanud ta seda arvata.

Praegune vabariigi valitsuse liige ei näinud ministritoolile istumist isegi mitte unes ette. Ometi on kõik nii läinud. Kerge see amet ei ole. Aga ei ole ka piiblis ega parteide põhikirjades kirjas, et elu peaks kerge olema.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email