Tänak ja tema Ford Fiesta Super 2000

Tänak ja tema Ford Fiesta Super 2000

Foto: Egon Ligi

43. Saaremaa rallil on saarlaste lemmiksõitja kindlasti Ott Tänak koos kaardilugeja Kuldar Sikuga, kes eile tutvustasid oma toetajatele ja huvilistele uudset autot, millega siinsel rallil starti asuti. Tänak ise peab autot täiesti konkurentsivõimeliseks, et teha ära ka WRC-autodele.

Spetsiaalselt ralliautona valminud Ford Fiesta Super 2000 on Tänaku sõnul igati korralik ja mugav auto, millega tema on läbinud vaid napid paarsada kilomeetrit. Tänak märkis, et auto teel püsivus ja kurvikiirus on päris head. “Maa küljes seisab küll,” sõnas ta. Samas ütles Tänak, et kuna autol on peal kiirusepiiraja 169 km/h, võib sellega kaotada just kiiretel sirgetel. Lõppkiirus, mida piiraja määrab, tuleb sellistes oludes kätte kiiresti.

Tänak lausus, et loodab oma autoga Saaremaa rallil WRC-autodel sõitjatele vastu saada ja poodiumile jõuda. “On muidugi katseid, kus kiiretel teedel on väga raske WRC-autodele vastu saada. See sõltub nii mitmetest asjadest,” märkis ta. Tänak usub, et kodused teed võivad talle siiski anda väikese toe. Samas teab ta vaid varem sõidetud katseid, uued katsed on ka tema jaoks uued. “Mitmes kohas ei ole ma kordagi varem käinud. Pealegi olen sel aastal üldse väga vähe Saaremaal viibinud,” sõnas ta.

Märtini diagnoos: Ott on andekas

Samal ajal kui Ott Tänak huvilistele oma uut autot esitles, nõustusid Saarte Häälega rääkima Oti suurtoetaja Oleg Gross ning Tänaku treener ja mentor Markko Märtin. Teemaks see, et miks nad on võtnud oma südameasjaks saarlasest rallimehe aitamise ja toetamise. Rakvere suurärimees Oleg Gross toetab oma sõnul sporti igati. Rakveres olevat kohalike spordimeeskondade toetamine lausa kohustus. Suurimad summad kuluvat siiski rallisõidu toetamiseks.

“Olin rallis täielik võhik ja see jättis mind külmaks,” meenutas Gross. Kuid siis hakkas ta oma poeg rallisõidu vastu huvi tundma ning nii ta rallini jõudiski. Nüüdseks on sellest saanud tema jaoks omamoodi sõltuvus. “Ning kui Markko pani diagnoosi, et Ott on andekas…,” rääkis Gross sellest, kuidas ta Tänakuni jõudis. Lääne-virulane tunnistas, et vahel on tal selline tunne, et ta on Tänakut liialt vähe toetanud, et peaks nagu rohkem. “Tänaku iseloom ja tagasihoidlikkus on erakordsed,” viitas Gross, mis teda noore saarlase juures paelub.

Seda, et Tänakule pandud diagnoos siiani vett peab, kinnitas Saarte Häälele ka Markko Märtin. Siiski ei olnud Tänak tookord, kui Märtin hakkas noori rallimehi oma hõlma alla võtma, tema esimene valik. Saarlane oli siis veel liialt noor. “Nüüd on ta avanenud,” märkis Eesti läbi aegade vahest kuulsaim rallimees, kuid lisas, et ilma tööta ei tule midagi. “Rallisõitjaks ei ole keegi meist sündinud.”

Tänaku uuest autost rääkides on teada, et kunagi Fordiga kihutanud Märtin osaleb ka ise testides, mida tehakse ralliautode ehitamise käigus. Oma osa on tal ka selle auto juures. Mees ise jäi tagasihoidlikuks, märkides vaid, et see on täiesti marginaalne. Seda, kas Ford Fiesta S2000 saab Tänaku autoks ka järgmisel aastal, Märtin ei kinnitanud ega lükanud ka ümber.

Siiski ütles ta, et kindlasti pannakse pearõhk osalemisele MM sarjas, sest muidu Tänaku-taolisel sõitjal arengut ei ole. “Muidu pole asjal mõtet,” nentis Märtin.

Print Friendly, PDF & Email